Co się dzieje z nie używaną wkrętarką akumulatorową?

G
Roninn 2012-03-16 11:17

Co się dzieje z nie używaną wkrętarką akumulatorową?

Czy nie używanie wkrętarki akumulatorowej Li On 14,4 lub 18 3.0 Ah przez około 2-3 miesiące działa na sprzęt w jakiś sposób negatywnie?
Chcę wydać na wkrętarkę około 1000-1200 zł i jestem w stanie ponieść taki koszt,ale czy w perspektywie dłuższego czasu opłaci mi się do sporadycznego używania.
Wiem, że niektórzy z Was napiszą... kup tańczą do używania raz na jakiś czas.
Skupmy się na żywotności baterii, jak się zachowają po dłuższej bezczynności.
Czy tak jak auto które stojąc nie jeżdzone psuje się?
Dziękuje za pomoc.

G
JK. 2012-03-16 23:01

Re: Co się dzieje z nie używaną wkrętarką akumulatorową?

Powiem tak mam 3Ah Li-ion, w domu, uzywam w tej chwili sporadycznie. Nie nic ci się nie stanie jak nie będziesz korzystał nawet 3 razy dłużej. Bateria Li-Ion naładowana do pełna traci miesięcznie ok 2% energii, ale nie traci pojemności. Na portalach ekspertów od ogniw Li-Ion radzone jednak jest aby przechowywać baterie Li-ion w stanie częściowo rozładowanych. 40-50% pojemnosci energii. Gdyż podobno jeśli są pełne a nie używane trochę szybciej się starzeją. Choć podejrzewam że ten efekt jest i tak mały i występuje dość wolno w stosunku do starych NiCd.

G
R%oninn 2012-03-18 08:40

Re: Co się dzieje z nie używaną wkrętarką akumulatorową?

Skoro tak to to nie powinienem mieć problemów, dzięki z odpowiedź.

G
sudan 2012-10-11 01:27

Re: Co się dzieje z nie używaną wkrętarką akumulatorową?

Ja z podobnym pytaniem , ale dotyczacym baterii NiCd 24V .Kupilem pile Dewalt na takie baterie wlasnie i bede uzywal jej sporadycznie, jak zabezpieczyc baterie zeby dzialaly jak najdluzej ?

P
PanFleks - blog dla majsterkowiczów 2012-10-11 13:50

Re: Co się dzieje z nie używaną wkrętarką akumulatorową?

Ogniwa NiCd w odróżnieniu od Li-Ion mają przykrą przypadłość. Nieużywane samoczynnie się rozładowują. Przy ogniwach starszego typu (Ni-Cd) zaleca się regularne rozładowywanie i ładowanie. Niektórzy producenci dodają do zestawu z wkrętarkę latarkę. To dobry sposób - przed naładowaniem zapakować akku do latarki i "wyświecić". Akumulator, którego nie rozładujesz do końca, a poddasz go ponownemu ładowaniu "zapamiętuje" poprzednią pojemność - to nazywa się efektem pamięciowym. Dobre ładowarki mają funkcję ładowania baterii, tzw. prądem konserwującym. Dlatego też niegłupim rozwiązaniem jest trzymanie baterii w ładowarce podłączonej do sieci. Ale to strasznie nieekologiczne ;-)

G
sudan 2012-10-11 18:11

Re: Co się dzieje z nie używaną wkrętarką akumulatorową?

Dziekuje za precyzyjna odpowiedz.Bede musial zaopatrzyc sie w zarowke 24 v i co jakis czas rozladowywac baterie, bo szkoda by bylo zeby padly, bo sa dosc drogie.
Swoja droga polecam te pile, bo bardzo fajnie dziala.To Dewalt 007. Ale ok? tyle o pilach bo zmieniam temat, ktory jest o bateriach przeciez ;)

Zdjęcia

1