Bosch PSB 50 - jaki udar?

G
pumukly 2012-05-20 21:27

Bosch PSB 50 - jaki udar?

Witam,
mam pytanie na temat Bosch PSB 50. Wiertarka ma 500W. Potrzebuje wiertarki do domu, baaardzo sporadycznie wierce. Mam wiertarke Einhell zolta seria, ale udar jest nie wystarczajacy - wiercenie do betonu to masakra. Wiec stad moje pytanie - czy Bosch PSB 50 ma mocny udar? Podkreslam, wierce moze 1-5 dziur i tyle, no i to tez dzieje sie raz za 1-3 miesiace i chodzi mi o mocny udar, bo ten Einhell to nie meka, to sie po prostu nie da. Dziekuje za rade.

G
PanFleks 2012-05-20 22:29

Re: Bosch PSB 50 - jaki udar?

Udar w tym Boschu jest taki sam, jak w Twojej starej wiertarce.
W betonie będziesz się męczył.
Dozbieraj kilkadziesiąt złotych i kup młotowiertarkę, jeśli nie pracujesz dużo, to wystarczy Ci Parkside z Lidla za 222 PLN.

G
pumukly 2012-05-21 16:11

Re: Bosch PSB 50 - jaki udar?

Dzieki za odpowiedz. Rozumiem ze jezeli chce do betonu/sciany z cegal = potrzebuje mocny udar = mlotowiertarka. Jest to pomysl, miec wiertarke (z minimalnym udarem) oraz cos porzadnego na udary - mlotowiertarke. Nie znam sie niestety na danych technicznych, na ta maja baaardzo sporadyczna prace da rade napr. Einhell RT-ID 65? 52700 udarow/min, moment 16Nm, predkosc bez obciazenia 3000 obr/min. Jak mowie, nie wiem czy to duzo czy zamalo. Nie chce ponownie wiercic dziure na karnisze co sie okazalo ze moja wiertarka nie da rade w paru miejscach, dziury nie dokladnie tam gdzie chcialem no i musialem prosic kolegow o cos porzadnego. Bosch oraz Skil dali rade (niestety nie wiem jaki to model, ale chyba gorna polka).

G
pumukly 2012-05-21 16:31

Re: Bosch PSB 50 - jaki udar?

Ten Einhell to wiertarka, nie mlotowiertarka, chcialem napisac mlotowiertarke EINHELL E-BH 750W, sile 3J, 4800 obr/min

G
PanFleks 2012-05-21 18:39

Re: Bosch PSB 50 - jaki udar?

Do karniszy zazwyczaj trzeba użyć udaru elektropneumatycznego, ponieważ nad oknami umieszcza się nadproża, czyli belki z betonu, które mają za zadanie utrzymać ciężar reszty ściany.
Jeśli chodzi o parametry, to energia udaru na poziomie 1,5-2J będzie w zupełności wystarczająca. Nadmiar Dżuli sprawi, że wiercąc w cienkich ścianach będziesz musiał obchodzić się z narzędziem bardzo ostrożnie.
Do cegieł wystarczy wiertarka z dobrym udarem mechanicznym.

Jak dla mnie optymalnym rozwiązaniem jest kupno elektropneumatyka (nawet taniego, byle z dobrą gwarancją = dostępem do części po gwarancji), niewielkiej wiertarki udarowej, której można też użyć jako wkrętarki. Taki zestaw powinien sprawdzić się we wszystkich zastosowaniach.

W komentarzach na moim blogu ktoś wspominał ostatnio o przecenach na sprzęt marki Lux Tools (dostępne w Obi). To Einhell, ale w innym kolorze. Młotki z udarem są podobno za 200 PLN. Tanie narzędzia będą różniły się od markowych głównie kulturą pracy, ale jeśli jakoś specjalnie Ci na tym nie zależy, to bierz coś za 200-400PLN.

PS Ja jestem zakochany w maleństwie od Milwaukee - PLH20 - mój najnowszy nabytek. Leciutka, mała, udar 1,7J. Wyśmienita jako kompaktowy lekki młotek. Koszt - niestety około 700 PLN. Ale jeśli masz kasę, to się nie zastanawiaj.

G
JK. 2012-05-21 23:20

Re: Bosch PSB 50 - jaki udar?

Panie Fleksie znam to uczucie;) też bardzo myśle o milwaukee PLH20 - Mały, lekki, poręczny silny(1,7J) ale z EPTA 2J, w dodatku metalowa obudowa przekładni i prawdziwy wyjątek, jedyny młotek SDS plus na rynku, który ma łożyskowaną komorę mechanizmu udarowego! Bo cała reszta jest na ślizgach. Czy drogi? Owszem tani nie jest, ale gdy spojrzymy na konkurencję, to jego cena nie jest już taka straszna. A co mamy:
Boscha GBH 2-20 - podobna siła, ale sporo cięższy, a cena jakieś 600zł
Jest też bosch GBH 2-18 - jednak już słabszy a cena też średnio 600zł przynajmniej.
Kress 550 HMLS - jedyny poważny konkurent, ale jednak udar ma słabszy, a cena prawie 700zł.
Jest jeszcze Hitachi DH22PG - lekki ale siła udaru juz słaba, poza tym trzymając go w ręce ma się wrażenie, że mamy jakąś chińską zabawkę w dłoni.

G
szpenio 2012-05-31 23:21

Re: Bosch PSB 50 - jaki udar?

i prawdziwy wyjątek, jedyny młotek SDS plus na rynku, który ma łożyskowaną komorę mechanizmu udarowego! Bo cała reszta jest na ślizgach.

Wytłumacz jaśniej , naprawiłem już po kilkaset młotków na plusa makity , dewalta , boscha itp. Co to jest łożyskowana komora mechanizmu udarowego ?

G
JK. 2012-06-01 22:38

Re: Bosch PSB 50 - jaki udar?

To chyba niezbyt przykładałeś się do tego co naprawiasz? Prawda?;)
Może zacznę w ten sposób, od pytania jak jest osadzony mechanizm udarowy oraz wrzeciono sds w obudowie młota udarowego??

G
JK. 2012-06-01 22:49

Post został usunięty w związku z naruszeniem regulaminu forum.

G
szwed 2015-03-07 12:13

Re: Bosch PSB 50 - jaki udar?

Stosuję wiertla tytanowe, w żelbetonie super sie sprawują. Warto dolożyć 5zł i kupić tytan , a różnica z widią niezapomniana.

1

Producenci :

Kategorie :