Opinie o narzędziach firmy PARKSIDE z Lidl

Do ostatniej strony »
G
msl 2012-05-04 12:25

Re: Opinie o narzędziach firmy PARKSIDE z Lidl

Tutaj filmik ze strony niemieckiego lidla z prezentacją sprzętu:
http://www.lidl.de/de/Bohrmaschinen-Zubehoer/PARKSIDE-Pneumatischer-Bohr-und-Meisselhammer-PBH-1100-A1

G
Izy24 2012-05-04 13:07

Re: Opinie o narzędziach firmy PARKSIDE z Lidl

Dzisiaj kupiłem w Lidlu młotowiertarkę PBH 1100 A1 i już pierwsze rozczarowanie. Włożyłem wiertło z zestawu i uruchomiłem wiertarkę i wiertło wyraźnie bije po bokach.

G
Izy24 2012-05-04 13:26

Młotowiertarka PBH 1100 A1

Dodam, że to wiertła w zestawie są krzywe.... Sprawdziłem na innych wiertłach i nie ma bicia!
Wiertarka jest ok.

G
mysterx 2012-05-04 16:07

Re: Opinie o narzędziach firmy PARKSIDE z Lidl

Ta wiertarka to einhell (info na spodzie pudełka) tylko nie wiem który model. Może ktoś to rozszyfruje..?

G
xtec 2012-05-05 10:02

Re: Opinie o narzędziach firmy PARKSIDE z Lidl

Kupilem młotowiertarkę PBH 1100 A1

Ma boczne bicie ale nie jest to spowodowane krzywym wiertłem a raczej jakością zacisku SDS.
Bicie występuje również wtedy gdy założę drugi zacisk dla zwykłych wierteł ( zakłada się go nie zdejmując zacisku SDS czyli tak jak wiertło typu SDS a więc w zacisk typu SDS ).
Być może to bicie ma związek z umocowaniem łożyska ?
Na razie tego nie ustaliłem.
Cos chyba za bardzo iskrza szczotki ale może tak ma być.
Na razie jeszcze nie wierciłem ani nie kułem (sprawdzenie rozruch jałowy ).
Mam nadzieję że jak od czasu do czasu będę chciał wywiercić otwór w cegle albo wykuc bruzdę pod kabel lub powiekrzyć otwór to ten sprzęt nie wykończy się a wskaźnik przegrzania zadziała prawidłowo tak bym mógł w porę przerwać pracę na czas ostudzenia.
Ciekaw jestem jak to wygłąda w środku.
Ma ktoś juz z tym sprzętem jakieś doświadczenie ( rok temu o tej porze też był sprzedawany i bardzo szybko sie rozszedł ) ?
Ten mechanizm pneumatyczny to nie jest jakaś lipa ?

G
Sentinel 2012-05-05 10:57

Re: Opinie o narzędziach firmy PARKSIDE z Lidl

No i ja też kupiłem PBH 1100 A1.
I też to co mnie gryzie to bicie wiertła. Ale faktycznie, tak jak napisał Izy24, po włożeniu lepszych wierteł (Irwin SH 6x160 i 8x160) to bicie jest ledwo zauważalne.
I się zacząłem zastanawiać, czy to minimalne bicie nie jest po prostu wynikiem zasady działania SDS'a? Bo skoro SDS pracuje w ruchu posuwisto-zwrotnym (i się nagrzewa) to musi mieć pewien luz. A jak jest luz to musi być chyba małe bicie w ruchu obrotowym?

W adapterze wiertarskim dołączonym do zestawu ten luz to ok 1mm (0,5 mm w każdą stronę od osi) mierzone przy uchwycie SDS. Więc 20 cm dalej, na końcu wiertła walcowego zamocowanego w adapterze to jest już na oko ze 2 mm luzu w każdą stronę. Na szczęście nie planowałem precyzyjnych wierceń tym narzędziem :-) Od tego mam starą dobrą Celmę

Pójdę do sklepu i zerknę na jakaś Makitę albo Hitachi z wyższej półki, jak duży i czy w ogóle istnieje luz na SDS'ie w dobrym sprzęcie.

A swoją drogą to wiertła (i adapter) dołączone do wiertarki to jakaś porażka. W moim zestawie fi 6 w ogóle nie wchodzi w zacisk. Bez lupy widać, że ma węższe nacięcia niż reszta wierteł/dłut. Dodatkowo materiał ich na na części wchodzącej w uchwyt jest jakiś chropowaty. Porównując do Irwinów, których materiał jest gładki a nawet jakby śliski.

G
xtec 2012-05-05 13:23

Re: Opinie o narzędziach firmy PARKSIDE z Lidl

Trzeba sprawdzic na jakims markowym wiertle czy jest bicie.
Kiedys czytałem że SDS we sprzecie popularnym ma dosc duża "tolerancje" ( chodzi o profil i głebokość rowków ).
Pamietam jak około 1,5 temu miałem profesionalną motowiertarkę Bosch'a
i tam wkładanie wiertła ( tego które było w zestawie z Bosch'em ) byłó dość ciasnę no i oczywiście nie było bicia.
Może w przypadku PBH1100 to kwestia samego zacisku a nie tylko wiertła ( nie mam teraz tego Bosch'a i nie moge sprawdzić ).

Wykonałem godzinę temu próbne wiercenie ( fi 6 ) i kucie.( płaski przecinak )
Wiertło weszło w miarę dobrze ( cegła ) ale wydaje mi sie że w tamtym Bosch'u wiercenie szło to o wiele płynniej ( możliwe że z powodu braku bicia poprzecznego ).
Młot w PBH11100 jest znacznie słabszy ( takie odniosłem wrażenie ) niż w Bosch'u ( 850 W ).
Bosch'em kuło sie nadzwyczaj łatwo przynajmniej do połowy długości przecinaka ( cała długośc to około 25 cm ).
Ciekawe ile pracy ( będę miał troche kucia na głebokość około 15 cm - muszę wyciągnąć ze ściany zakotwione stalowe kątowniki ) uda mi sie zrobić tym PBH1100 zanim ( może nie padnie ) padnie ?

G
Michal 2012-05-07 10:33

Re: Opinie o narzędziach firmy PARKSIDE z Lidl

Panowie zdjęcia środka tego młota pbh-1100 są w tym temacie na dole http://www.narzedzia.com.pl/Forum/PARKSIDE-3244.html#last sam je robiłem i z tego co zobaczyłem wygląda to bardzo solidnie. Tylko właśnie to bicie o którym piszecie jest wyczuwalne. Jeśli ktoś posiada to niech wsadzi do uchwytu markowe wiertło. Jeszcze jedna sprawa - smarować końcówki wierteł i dłut czy nie? Bo w zestawie nie było żadnego smaru.

G
bobby 2012-05-07 13:55

Re: Opinie o narzędziach firmy PARKSIDE z Lidl

Smarować - tak stoi w instrukcji :)

G
Michal 2012-05-07 14:37

Re: Opinie o narzędziach firmy PARKSIDE z Lidl

Jakeigo smaru najlepiej użyć? Musi być jakiś specjalny, czy pierwszy lepszy litowy lub grafitowy znaleziony w garażu też może być?

G
Sentinel 2012-05-07 18:35

Re: Opinie o narzędziach firmy PARKSIDE z Lidl

@Michal
Ja sprawdziłem na solidnym wiertle: Irwin/Joran SpeedHammer Power 8.0 x 100/160 mm (ok 20 zł/szt.) i nie ma bicia.
Dodatkowo sprawdziłem uchwyty młotków wyższej klasy: AEG KH24E, Hitachi DH24PC3 i Makita HR2470. Wszystkie miały podobny luz , ALE taki "bardziej sprężysty i ścisły" czyli naciśnięte palcem odchylały się tyle samo (amplituda ok 2 mm czubka wiertła) ale puszczone jakby chętniej wracały do swojej pozycji wycentrowanej. Nie wiem, nie znam się, może są tam jakieś lepsze, mocniejsze albo dodatkowe sprężynki? Również ta guma czarna chroniąca uchwyt dużo silniej otulała wiertełko.

Smarować SDS (na wiertło trochę) trzeba zawsze. Jest np specjalny smar Makita za 30 pln za 100 ml, ale w przypadku narzędzia za 200 zł to chyba przesada. Zwykły litowy do łożysk np ŁT-4S wystarczy. Ja użyłem S2 (do samochodów osobowych) bo taki miałem.
Grafitowy odradzam. Przy tych prędkościach może zachowywać się jak ścierny.

G
JK. 2012-05-07 19:05

Re: Opinie o narzędziach firmy PARKSIDE z Lidl

Grafitowy nie będzie zachowywał się jak ścierny, chyba że złapie dużo pyłu, tylko nie wytrzyma temperatury, bo wytrzymuje góra do 60st. A Po kilkunastu minutach pracy już jest mniej więcej taka temperatura. Co do luzów, to zawsze one występują w profesjonalnym sprzęcie sa one mniejsze. A czemu? To proste, przyczyną luzów są dwie rzeczy, luzy na ślizgach cylindra tłoka, oraz zatrzask sprężynowy w uchwycie SDS plus. W tanich młotach luzy na ślizgach są większe, poza tym ślizgi się tam szybciej wyrabiają(trwałość materiału). Wracają co smaru sds..zdecydownie nie smar Litowy!! Jest to smar do przekładni! Jęsli ktoś nie ma specjalistycznego smaru, wystarczy uzyć Towotu, lub smaru do łożysk(w najgorszym razie) do prac krótkotrwałych. Ale należy pamiętać że po skończonej pracy należy wyczyścić zużyty towor(kolor czarny) z uchwytu. Bo spalony smar nie będzie smarował przy następnym razie.

G
Michal 2012-05-07 20:59

Re: Opinie o narzędziach firmy PARKSIDE z Lidl

Uspokoiliście mnie trochę z tymi luzami. Wiadamo cudów nie ma za 200 zł, ale tragedia też to nie jest. Ja mam pod ręką smar łt-4s3 i takego też będę używał, ewentualnie kupię gdzieś przy okazji towot.

G
Sentinel 2012-05-09 22:45

Re: Opinie o narzędziach firmy PARKSIDE z Lidl

A pod tym adresem

http://www.isc-gmbh.info/index.php?PHPSESSID=8108637114faad36450f7f&menuref=prod&prodid=8654&level1=&level2=2239&level3=29203&level4=36597&level5=36598&level6=36599

możecie pobrać sobie instrukcję (gdyby się zgubiła) albo zamówić niektóre części zamienne.

Przy okazji dowiadujemy się czemu patrząc na narzędzia z marketów odczuwamy deja vu ;-)

G
Adamus108 2012-05-11 15:33

Re: Opinie o narzędziach firmy PARKSIDE z Lidl

Chociaż Lidl to "niemiecka" firma to akurat na żadne narzędzie z tego sklepu bym się nie skusił...

1 ... 5 6 7 ... 20