Wiercenie z udarem

G
Szymon 2011-10-02 21:59

Wiercenie z udarem

Witam.

Kupiłem swoją pierwszą wiertarkę. Dzisiaj miałem okazję wiercić z udarem otwory pod kołki.

Kołek 3 mm. W suficie ( bodajże beton )

Założyłem wiertło widiowe 4 mm i przy wierceniu z udarem wiertło "wjechało" mi w wiertarkę ( zssuneło się z uchwytu wiertła, "głębiej" )
Mam nadzieję, że wiecie o co chodzi.

Dopiero przy pakowaniu sprzętu zauważyłem na opakowaniu od wiertła przekreślony młotek , co jednoznacznie zakazywało użycia go z udarem.
Dobrze , że musiałem zrobić tylko jeden kołek ...
Jestem totalnie początkujący więc mam pytanie.

Czy do wiercenia z udarem są specjalne, dłuższe wiertła? Czy może ja popełniłem błąd przy zakładaniu?

G
Dave 2011-10-03 11:29

Re: Wiercenie z udarem

Normalka, przy udarze jak nie zaciśniesz uchwytu bardzo mocno to wiertło lubi się cofać.
Po prostu wsadzaj wiertła do samego dna zacisku i je wtedy mocuj z czuciem.
Albo jak masz krótkie a potrzebne są ci każde centymetry wiertła to nie wsadzasz do końca ale zaciskach wiertło bardzo mocno aby się nie cofało.
Lub kupujesz wiertło o takiej samej średnicy ale z długim trzonkiem.

G
Szymon 2011-10-03 12:00

Re: Wiercenie z udarem

Ok. Dziękuję za odpowiedź :)

G
piotras_PROTOOL 2011-10-08 20:29

Re: Wiercenie z udarem

Pozwolicie jeszcze na kilka uwag odnośnie wiercenia z udarem (może się komuś przyda).
Rozróżniamy dwa rodzaje maszyn z udarem. może to być udar mechaniczny (uderzenia przenoszone są bezpośrednio na wiertło, dłuto) i udar elektropneumatyczny (uderzenia przenoszone sa poprzez poduszke powietrzną).
Maszyny z udarem mechanicznym nazywamy po prostu "wiertarkami udarowymi", maszyny z drugim rodzajem udaru to już "młotki".
Druga wersja jest bardziej efektywna, natomiast trzeba pamiętać o tym że takiej maszyny "nie ciśniemy" (nastepuje wtedy ściśnięcie poduszki powietrznej, a co za tym idzie osłabienie energii udaru) taka maszynę po prostu trzymamy a energia udaru sama wymusza jej prace.

1