rodzaje udaru

G
marek 2008-01-24 00:00

rodzaje udaru

Planuje remont w mieszkaniu. Potrzebna mi bedzie wiertarka z udarem. Wiercenia bedzie duzo bo bede kladl panaele boazeryjne. Sciany to wielka plyta. Wyczytalem ze sa 3 rodzeje udaru : mechaniczny , elektromechaniczny i elektropneumatyczny. Na jakiej zasadzie one dzialaja i z jakim udarem najlepiej sprzet kupic. Slyszalem ze najefektywniejszy jest elektropneumatyczny ale wiele narzedzi ma elektromechaniczny. czym one sie roznia i jak poznac roznice w narzedziu.
Czekam na odpowiedzi i rady.

G
marek 2008-01-26 00:00

Re:rodzaje udaru

widze ze nikt mi tu rady nie udzieli :(
szkoda

G
Andersh 2008-01-27 00:00

Re:rodzaje udaru

Postawiłeś ciekawe pytanie i sam będę czekał na jakieś konkretne odpowiedzi.
Nawiązując zaś do pracy jaka Ciebie czeka to powiem, że potrzebujesz narzędzia, które sobie poradzą z dziesiatkami otworów w takim materiale jak wiadoma płyta.
Sam niedawno poszukiwałem mocnej młotkowiertarki na SDSplus. Co mogę powiedzieć po dłuższych poszukiwaniach: albo wydam dość sporo na coś dobrego, albo ograniczenia finansowe zepchną mnie na półkę narzędzi, których osobiście nie lubię (cztaj:no name).
Zatrzymałem się na produkcie B&D KD1001K, który posiada udar elektropneumatyczny (taki miały niemal wszystkie o których czytałem).
Ważne dla mnie były 3 funkcje:
- mocowanie SDSplus
czyli praca w murze bo do pracy w drewnie/metalu mam Boscha
- funkcja podkuwania
- ciężar większy niż 2,5kg ale mniejszy niż 8kg
i super bo B&D KD1001K waży ok 5,4kg
dzięki temu do przecinaka i młotka już chyba nie wrócę
- mocny silnik i mocny udar
a wymieniony model posiada odpowiednio 1100W i 3,5J
Jestem właśnie na etapie wykonywania sporego remontu w domu prywatnym. B&D KD1001K wierciła przez strop, wykonywała otwory na podwieszany sufit, kuła szlichtę pod rurki z wodą, rozebrała działową ściankę i zbijała starą glazurę.
Wiem jak te prace odbywają się skromniejszymi narzędziami (np: przecinak, młotek).
Dla mnie taka młotkowiertarka jest nie do zastąpnienia. Wygoda, precyzja i tempo pracy. Do czego z nim nie podejdę wychodzi bardzo dobrze.

G
mirek 2008-01-27 00:00

Re:rodzaje udaru


tu mowa o mechaniczym lub elektromechaniczym
(...) W większości wiertarek udarowych wykorzystywany jest mechanizm grzechotkowy. Po włączeniu udaru jedna z tarcz grzechotkowych obracając się z dużą prędkością obrotową uderza o drugą tarcze na stałe przytwierdzona do obudowy. W ten sposób obracające się wiertło wykonuje skoki (udary).
a tu o pneumatycznym:
(...)Energia udaru wytwarzana jest zupełnie inaczej niż w wiertarkach udarowych. Napędzany sprężonym powietrzem tłoczek uderza twardo o stalowy, hartowany bijak, który z kolei swoją energię oddaje luźno osadzonemu wiertłu dzięki czemu wiertło z łatwością wgryza się w beton lub mur
korzystalem z [www .leroymerlin.pl]
różnica między "konwencjonalnym" udarem - tym na przeskakujących zębatkach - i tym pneumatycznym jest taka, że w wiertarkach ze zwykłym, wiercenie odbywa się na zasadzie tarcia wiertła o podłoże, a udar jest tylko "drobnym" dodatkiem mającym pomóc w wierceniu.
W pneumatykach jest na odwrót. Udar służy do wybijania materiału, po prostu z dużą energią (zwróć uwagę na energię udaru np. 2 J - im więcej tym lepiej) wiertło jak igiełka uderza w materiał i go kruszy, a obrót służy głównie do odprowadzenia urobku.

1