Hitachi, Makita a może Metabo

G
aTomek 2006-06-25 00:00

Hitachi, Makita a może Metabo

Witam,
mam problem z wyborem młotowiertarki.
Czytałem forum i każdy chwali swój sprzęt ale bardzo mało jest użytkowników Hitachi.
Zastanawiam się nad zakupem Hitachi DH24PC3, Makity 2450 lub Metabo UHE28 Multi.
Hitachi ma najsilniejszy udar i najszybciej wierci, Metabo najmocniejsze a Makita taka pośrodku.
Sprzęt chcę kupić do użytku domowego, ale intensywnego bo będę remontował dom więc wiercenia trochę będzie.
Podsumowując - przede wszystkim wiercenie otworów do 15 mm w betonie i cegle - czy potrzeba moc Metabo czy ważniejsza szybkość Hitachi. A może popularność Makity powinna przeważyć?
Pozdrawiam
Tomek

G
domek73 2006-07-02 00:00

Re:Hitachi, Makita a może Metabo

Osobiście skłaniałbym się do MAKITY, najbardziej dostępny serwis dobra jakość i niezła cena. W porównaniach z Hitachi czy Metabo nie jest dużo wolniejsza . W pracach remontowych w domu w ogóle niezauważalna różnica.
pozdrawiam
Domek73

G
Darkart 2006-07-11 00:00

Re:Hitachi, Makita a może Metabo

Hitachi dobre maszyny szczegonie te DH 24 Pb\Pc 3 , Metabo tez dobra firma tylko zaduzo maja bajerow , a Makita jest posrodku nic specjalnego ,ale tez nie bubel .

G
aTomek 2007-06-05 00:00

Re:Hitachi, Makita a może Metabo

Podbijam swój wątek, który rozpocząłem przed rokiem. Wtedy kupiłem Makite 2450 i używam ją do dziś (bardzo fajnie wierci w betonie, a tylko do tego ją używam).
Teraz mój brat chce kupić młotowiertarkę i kusi go Bosch 2-26 DFR w zestawie z wykrywaczem metali. Ja go namawiam na Makitę, ale nie chcę być "złym bratem" i blokować mu drogi do szczęścia :) Czy ten 2-26 DFR jest co najmniej tak samo dobry jak Makita 2450 (pomijam fakt, że Bosch ma wymienny uchwyt wiertarski, bo pewno użuje go kilka razy w życiu)?

G
Marcin 2007-06-06 00:00

Re:Hitachi, Makita a może Metabo

GBH 2-26 DFR to następca (zupełnie nowy model) młotka GBH 2-24 DFR. Jest mocniejszy i ma masywniejsze futro sds (co by się tak nie zajeżdzały na kuciu). Porównanie go do HR 2450 jest raczej już nie na miejscu, bo pod względem parametrów i osiągów te dwa narzędzia dzieli przepaść.
Nie wspominając o praktyczności posiadania narzędzia z wymiennymi uchwytami na osprzęt.
pozdro

G
aTomek 2007-06-06 00:00

Re:Hitachi, Makita a może Metabo

Marcin - dzięki za info.
Z parametrów też widziałem, że Bosch lepszy, ale parametry to jedno, a eksploatacja daje całą prawdę o maszynie.
Bo jeśli patrzeć na dane techniczne, to najlepiej kupić Hitachi DH24PC3 albo nowego DEWALTa z udarem 3,4J a jak ognia unikać Metabo UHE 28 Multi, bo ma najmniejszą siłę udaru, chociaż broni się mocą, 2 biegami i średnicą wiercenia w betonie.

G
domek73 2007-06-06 00:00

Re:Hitachi, Makita a może Metabo

Ja boscha omijam z daleka. narzędzie przereklamowane i przy porównaniach z niby słabszą makitą HR2450 w zasadzie nie ma różnicy. Ta sama prędkość wiercenia , energia uderzenia wydaje się taka sama (a ma być większa. A wymienny uchwyt , .. można zastąpić adaptorem sds/1/2" + uchwyt wiertarski. Obstaję przy Makicie. Przy ewentualnej usterce wychodzi zdecydowanie taniej. Dobre opinie słyszę ostatnio o Kresie (model 1050). pzdr

G
Marcin 2007-06-07 00:00

Re:Hitachi, Makita a może Metabo

aTomku - jeśli mogę coś zasugerować, trzymaj się od tego Hitachi z daleka, może i mocny na papierze, ale pod względem ilości zgłaszanych reklamacji bije u nas wszystkie rekordy popularności ;)
A jesli chodzi o to metabo, braki w "papierowych parametrach" nadrabia solidnościa konstrukcji, której ze świecą szukac wśród młotków klasy 2 kg Hitachi...
domek73 - jeśli "prawie" nie robi Ci w zasadzie żadnej różnicy, to oczywiście Twoja sprawa ;)
Mi się "widzi" że różnica w efektywności pojedynczego udaru (makita 2,4J vs. bosch 3J) jest sama w sobie wystarczającym wymiernikiem efektywności i szybkości wiercenia w betonie (po to wymyslono młotki sds+).
I jeśli uważasz że samozaciskowe futro z autolockiem z powodzeniem możena w przypadku wierceń w drewnie i metalu) zastąpić adapterem - nie widzę sensu w dalszej polemice ;)
pozdro

G
Michał 2007-06-07 00:00

Re:Hitachi, Makita a może Metabo

a ja znowu zaproponuje DeWALT-a model D25113K.
800V, 3,4j, 0-4300udarów/min, 0-1150obr/min.
ewentualnie jak trafisz w sklepie starszy model D25103 680V, 3J:)
co do adapteru. nie jest przeznaczony do precyzyjnych wiercen, tylko do duzych otworów, czyli otwornice.
pozdro

G
Marcin 2007-06-07 00:00

Re:Hitachi, Makita a może Metabo

albo ewentualnie pod jakieś mieszadełko do farby, ale nie za duże co by wirnika nie uwędzić ;)

1

Kategorie :