Akumulatory litowo-jonowe

G
Ryś 2009-11-05 00:00

Akumulatory litowo-jonowe

Akumulatory litowo-jonowe stanowią aktualnie najwyższy poziom technologiczny w rozwoju akumulatorów. Nie występuje w nich efekt pamięci, więc można je w każdej chwili doładowywać, nie zmniejszając w ten sposób ich pojemności.
W porównaniu do typowych akumulatorów NiCd oraz NiMH pod względem ciężaru i objętości rzędu 90 do 110 Wh/kg mają one najwyższą gęstość energii.
Ogniwa litowo-jonowe mają napięcie rzędu 3,6 V zamiast 1,2 V w akumulatorach NiCd lub NiMH. Przyczyną tego są specjalne materiały. Do wykonania katody stosowany jest związek litu, który może zawierać tlenek kobaltu, manganu, niklu lub też ich mieszankę. Anoda jest wykonana ze związku grafitu. Izolację pomiędzy obydwiema elektrodami stanowi mikroprzepuszczalna membrana z tworzywa sztucznego. Jako elektrolit stosowana jest sól litu rozpuszczona w rozpuszczalniku organicznym.
Ze względów bezpieczeństwa akumulatory litowo-jonowe wyposażone są w zawór niwelujący ciśnienie oraz bardzo odporną na ciśnienie obudowę.
Proces ładowania musi przebiegać nadzwyczaj precyzyjnie i dlatego do jego regulacji stosowany jest specjalny, elektroniczny układ ładowania. Uniemożliwia on zbyt wysoki przepływ prądu, reguluje sposób ładowania i rozładowywania, a także chroni przed przegrzaniem.

G
Michał 2009-11-10 00:00

Re:Akumulatory litowo-jonowe

Jesteś pewny że nie mają efektu pamięci??
pytanie:
to dlaczego firmy zalecaja w momencie doładowywania ładowanie do końca??
pozdro

1