Pilarka tarczowa GLOBUS

G
Maciek 2005-10-17 00:00

Pilarka tarczowa GLOBUS

Witam. Kupiłem pilarkę tarczową stołową firmy GLOBUS (tania była, tylko tym się kirowałem) i mam pewien problem. Otóż w trakcie cięcia płyty wiórowej w pewnym momencie tarcza zaczyna gwałtownie zwalniać i staje w miejscu. Tak jakby się zacierała. Miał ktoś może podobny problem i zna jakieś rozwiązanie? (poza wyrzuceniem jej do smieci)

G
chris70 2005-10-17 00:00

Re:Pilarka tarczowa GLOBUS

Witam.
Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele np:zbyt duży posuw w wyniku czego piła nie wydala i poprostu się zapycha ( co w rezultacie może doprowadzić do spalenia silnika),piła moze być tępa,zbyt duży docisk urządzenia do płyty...Jeśli jednak wszystko jest w porządku to zna czy ze silnik jest słaby i już na wykończeniu. Tak to już jest w tych " tanich" narzędziach,żywotność nie jest ich mocną stroną.Pozdrawiam.

G
Maciek 2005-10-18 00:00

Re:Pilarka tarczowa GLOBUS

Dzieki za odpowiedź. A czy możliwe jest, że zatrzymywanie tarczy jest spowodowane tarciem bocznym drewna o tarczę. Bo kombinowałem z prędkością posuwu, ale zatrzymanie tarczy wydaje mi się być uzależnione od aktualnej głębokości cięcia. POza tym w momencie zatrzymania się tarczy lekkie cofnięcie materiału powoduje ponowny wzrost obrotów. Może spróbować nasmarować tarczę? Stosuje się takie metody?

G
chris70 2005-10-18 00:00

Re:Pilarka tarczowa GLOBUS

Witam.
Każdy pomysł dobry który wiedzie do celu. Posmaruj delikatnie tarcze, w moim przypadku dało to efekt...
Ale jakoś siedzi mi w głowie, co by ta maszynka była deczko słaba. Miałem podobny przypadek podczas cięcia płyty meblowej Einhellem Bavaria,kłopot minął gdy zmieniłem pilarkę na Mac Allistera 1400W. Teraz takie problemy sie nie powtażają.Jeszcze jedno,głębokość ciecia podawana w instrukcjach, to głębokość maksymalna (extremalna) i należy brać poprawkę na minus. Pozdrawiam.

G
Maciek 2005-10-23 00:00

Re:Pilarka tarczowa GLOBUS

Może być za mała moc, bo jak większość supermarketowych pilarek stołowych, ma tylko 600W. Spróbuje przesmarować tarczę. może to coś da...

G
Radek 2005-10-23 00:00

Re:Pilarka tarczowa GLOBUS

witam powinieneś ciąć piłą z zębami widiowymi, ajezeli jet to piła zwykła powinna mięć poodchylane zęby

G
Jarek 2006-03-12 00:00

Re:Pilarka tarczowa GLOBUS

Piła do cięcia (nie te widiowe) oprócz tego że musi mieć ostrzone zęby winna być mówiąc fachowo rozwiedziona - mówiąc prosciej odkrzywione zęby na boki w celu poszerzenia rzazu t.j. miejsca gdzie pracuję tarcza. Są do tego celu specjalne przyrządy, jeżeli piła staje po zagłebieniu w materiał to prawdopodobnie jest to wina braku owego rozwiedzenia. Piły mają różne rozwiedzenia w zależności od tego do jakiego drewna się je stosuję. Piła do cięcia drewna świeżego - winna być bardziej rozwiedziona od piły do ciecia drewna suchego ponieważ drewno świeże jest bardziej plastyczne więc ząb nie wycina całej szekości ale część odksztłaca plstycznie i po przejściu piły drewno wraca do swego przedniego kształtu zawężając rzaz piły. Najlepiej oddać piłe fachowcowi ponieważ rozwiedzenie winno być wykonane razem z ostrzeniem piły a fachowcowi należy powiedzieć do czego stosujesz piłe i jakie są objawy podczas cięcia. Objaw który opisujesz z bardzo dużym prawdopodobieństwem jest spowodowany brakiem rozwiedzenia lub zbyt mała jego wartością. Pił z węglikami spiekanymi się nie rozwodzi ponieważ same węgliki zapewne jak widzisż maja większa szerokość niż grubość tarczy do której są mocowane i dlatego rzaz uzyskiwany nimi ma wystarczjąca szerkośc by nie dopuścić do klinowania piły. Rozwiedzenie piły wpływa dodatkowo na jakość rzazu i lepiej daj to fachowcowi zobacz co i jak on zrobi sprawdź czy pomogło a potem możesz robić to sam - podobnie jak ostrzenie piły.

G
mirek 2007-04-10 00:00

Re:Pilarka tarczowa GLOBUS

Witam.
Nie sądzę aby przyczyną była mała moc maszyny. 600w to wystarczająca dużo do nawet konkretnych prac remontowych. Po pierwsze piła musi mieć odpowiednie rozwarcie aby rzaz po cięciu był szerszy od wew. grubości tarczy. Po drugie sprawdź czy piła jest ostra. Po trzecie zdarza się że w tanich maszynach jest zły klin rozszczepiający ( za wąski). I po czwarte nie wolno piły zbytnio poganiać , zbyt duży nacisk na materiał i zablokuje nawet najmocniejszy sprzęt.
Pozdrawiam

1