Wiertarka czy wkrętarka

Do ostatniej strony »
G
atommy 2007-11-01 00:00

Wiertarka czy wkrętarka

Witam
Mam kilka pytań:
1) Czy oferowane na rynku wkrętarki mają wystarczającą moc aby wywiercić dziurę w ścianie z cegły/gazobetonu czy lepiej kupić osobno wiertarkę udarową a osobno wkrętarkę?
2) Czy występują również wkretarki udarowe w cenie do 250 zł i czy odpowiadają one możliwością wiertarek?
3) Czy wiertarką udarową można wkręcać śruby tak jak wkrętarką?
Dziękuję za odpowiedź

G
Marcin 2007-11-01 00:00

Re:Wiertarka czy wkrętarka

ojej...... temat rzeka, ale postaram się streścić...
ad.1.
wkrętarka to zawsze będzie wkrętarka i jak nazwa wskazuje jej głównym zadaniem jest wkręcanie czegoś i analogicznie wiercenie w materiałach nie wymagajacych do sprawnego ich usówania udaru, czyli: metale, tworzywa sztuczne i drewno.
o ile z powodzeniem można wiercić wkrętarką w w/w materiałach (tylko profesjonaliści przy seryjnym montażu wkrętów wymagają rasowych wysoko obrotowych wkrętarek, głównie sieciowych ze wzglęsu na zbyt niską prędkość obrotową klasycznych wkrętarek aku) to już klasyczna wkrętarka do wiercenia w murze chociażby się już nie nadaje. do tego służą już wkrętarki udarowe ( nie mylić z kluczem, zakrętarką udarową, bo to inna bajka), ale to w sumieniszowy produkt, przeznaczony do bardzo specjalistycznego i wąskiego grona odbiorców, glównie firm.
zatem do wiercenia w murze zdecydowanie zalecałbym klasyczną wiertarkę udarową.
wkrętarki udarowe aku do wiercenia w murach to urządzenia stosunkowo drogie, i tylko ich wersje wyczynowe zaprojektowane z myślą o profesjonalistach pod względem parametrów i efektywnosci wiercenia mogą się równać z klasyczną wiertaką sieciową. ale niestety jest to okupione wysoką cenę, znacznie na starcie przekraczającą 1000 zł.
urządznie amatorskie w tym segmencie są równiez bardzo drogie a ich praktyczność moim zdaniem stoi pod znakiem zapytania. za peiniądze wydane na takie urządzenie, zazwyczaj kupisz zwykłą wiertarkę udarowa i klasyczna wkrętarkę, i zapewniem że każde z tych urządzeń zaoferuje wyższa wydajność i lepsze parametry niż klasyczna wkrętarka udarowa.
A.d.2.
wkręttarką z udarem, czy zakrętarką udarową?
bo to dwa zupełnie różne urządzenia, choć wspolny ich mianownik to udar, choc w obu przypadkach działa z goła inaczej?
akumulatorowa wkrętarka udarowa (do wiercenia w murze) dziąła podobnie do wiertarki udarowej i za pomocą udarów mechanicznych przyśpiesza wiercenie w murze, cegle, tynkach. owszem po wyłączeniu udaru (jak w klasycznej wiertarce udarowej) można śmiało wkręcać nią śruby w drewno i tworzywa.
inny typ urządzeń to wkrętarki a raczej zakrętarki/klucze udarowe. tak jednak udar jest przekazywany osiowo i ma za zadanie dobić (tak jakbyś uderzał w klucz płaskooczkowy młotkiem) śrubę podczas dokręcania. te maszyny stosuje się w warsztatach, serwisach motoryzacyjnych zarówno do odkręcania kół w samochodzach (wersje sieciowe i pneumatyczne) oraz do skręcania konstrukcji stalowych, etc.
te mają za zadanie jak najmocniej skręcić za pomocą śruby dwa elementy. nazwa podobna ale jak widać zastosowanie drastycznie różne. ;)
pozdro

G
pawel 2007-11-02 00:00

Re:Wiertarka czy wkrętarka

wręcz odwrotnie. proponuję zakup wiertarki udarowej. od biedy da się nią również wkręcać wkręty. odwrotny układ (wkretarka do cegły) raczej nie przyniesie dobrych efektów pracy. za 250 zł kupisz przyzwoitą wiertarkę np. zielonego boscha, skila, natomiast przyzwoitej wkretarki za te pieniądze nie dostaniesz. jeśli ktoś reklamuje wkretarkę za 200 zł jako narzędzie z udarem to po prostu mydli oczy i liczy na naiwność klientów.
chyba, że chcesz wiercić w litym betonie, ale to już inna historia...
oczywiście zaraz pojawią sie opinie, że wiertarka nie nadaje się do wkręcania! Ale to kolejne filozofie. wkręciłem wiertarką tysiące wkrętów i nic do dziś się nie zawaliło. (oczywiście wkrętarka jest do tego celu o niebo lepsza).pozdr.

G
pawel 2007-11-02 00:00

Re:Wiertarka czy wkrętarka

A jeszcze jedno.
w gazobetonie wierci się bez udaru! z powodzeniem można to również zrobić zwykłą wkrętarką. udanej pracy.

G
mirek 2007-11-02 00:00

Re:Wiertarka czy wkrętarka

Witam.
Marcinie kiedyś kupiłem w Obi wkrętarkę akumulatorową wyposażoną w udar. Marka to chyba Dorn. Miała 18v. Zapłaciłem (kilka lat temu) 120zł. Potrzebna mi była na działkę ( brak prądu). Muszę powiedzieć że spisywał się na prawdę dobrze( cegła 8mm). Jedynym mankamentem był małej pojemności aku. Zrobiłem nawet kiedyś nią próbę 6mm w beton. Ciężko ale dało się. Niestety jak już wspomniałem aku padło a zakup nowego się nie kalkuluje.
Tak więc jakość samego narzędza nie musi być zła jednak aku przy ciężkich pracach zawsze dostaje ostro w d....

G
Mirek 2007-11-02 00:00

Re:Wiertarka czy wkrętarka

Mirku drogi powiedz mi kto Ci sprzedał dorna to mu kopyta połamię! Dorn jakościowo jest gorszy niż CMI - chyba, że za niego wybulisz kupe kasy. Polecił bym Einhella :)
Hmm ja bym polecił w takiej sytuacji Boscha PSB 1000 RPE. Czyli polubowne rozwiązanie! Dlaczego? Ponieważ jest to wiertarka udarowa 1000W + wkretarka (jest mozliwa regulacja momentu. Nie jest zbyt ciężka - waży ok.2kg.
Gdybym ja osobiście potrzeboawł czegoś uniwersalnego to zasponsorował bym soie właśnie tego Boscha.
Pamiętajmy jednak o tym, że każde narzędzie ma przypisane mu przeznaczenie do, którego inne już troszkę mniej się nadaje.
Pozdr.

G
Terror 2007-11-02 00:00

Re:Wiertarka czy wkrętarka

Mirku drogi powiedz mi kto Ci sprzedał dorna to mu kopyta połamię! Dorn jakościowo jest gorszy niż CMI - chyba, że za niego wybulisz kupe kasy. Polecił bym Einhella :)
Hmm ja bym polecił w takiej sytuacji Boscha PSB 1000 RPE. Czyli polubowne rozwiązanie! Dlaczego? Ponieważ jest to wiertarka udarowa 1000W + wkretarka (jest mozliwa regulacja momentu. Nie jest zbyt ciężka - waży ok.2kg.
Gdybym ja osobiście potrzeboawł czegoś uniwersalnego to zasponsorował bym soie właśnie tego Boscha.
Pamiętajmy jednak o tym, że każde narzędzie ma przypisane mu przeznaczenie do, którego inne już troszkę mniej się nadaje.
WYBACZ MIRKU POST WCZEŚNIEJ PRZYPADKOWO W NAZWĘ UŻYTKOWNIKA WPISAŁEM CIEBIE ZAMIAST SIEBIE hahahaha - wybacz
Pozdr.

G
mirek 2007-11-02 00:00

Re:Wiertarka czy wkrętarka

Witaj Terrorze.
Dorn to była konieczność. Musiałem po prostu coś zrobić na działce bez prądu a nie miałem kasy. Ale jak już pisałem nie była najgorszy. No i jak zaznaczyłem było to kilaka lata temu. Od tego czasu wiele się zmieniło. Na takie okazję ( brak prądu ) mam generator i używam już normalnych narzędzi.
Jednak Terrorze ten bosch polecany przez ciebie nie mieści się w 250 zł , takie jest założenie w tym temacie.
Pozdrawiam

G
Marcin 2007-11-02 00:00

Re:Wiertarka czy wkrętarka

Pawle, czemu odwrotnie? założyłem że Atommyemu chodziło o urządzenie akumulatorowe, a nie sieciowe. w tym drugim wariancie rzeczywiście wiertarka udarowa jest wyborem oczywistym... ale w przypadku aku?
pozdro

G
Terror 2007-11-03 00:00

Re:Wiertarka czy wkrętarka

Witam Mirku:) Mam na imię Łukasz jak by co:) Masz rację ten Bosch nie kosztuje 250zł ale ok. 500zł. Jeżeli chodzi o Dorna - kiedyś sprzedawaliśmy wiertarki udarowe i na dobrych kilkadziesiąt sztuk wróciło tylko kilka (połowa z winy klienta). Obecnie Dorn produkuje coś co przede wszystkim szkodzi na słuch. Napewno nie wyśmiewam się z Ciebie Mirku! Sam kiedyś kupiłem szlifierke kątową Topexa za 50zł. I o dziwo ten Topex jeszcze pracuje :| A sprawa jest o tyle śmieszna, że pociął dużo więcej niż Bosch i Black & Decker znajomego:) A już mega smieszny motyw był jak ciąłem opony, aby się do kosza zmieściły:|
Jezeli jednak Atommy szuka czegoś uniwersalnego - to niech zainwestuje w wiertarkę z płynna + elektroniczną regulacją obrotów + końcówka magnetyczna z ogranicznikiem. Napewno wkręt dalej nie pójdzie niż ustawiony dystans - a są też takie końcówki specjalnie do wiertarek, które moga pracować z prędkością do 6000 RPM... zawsze to jakieś rozwiązanie

G
Marcin 2007-11-04 00:00

Re:Wiertarka czy wkrętarka

wow! 6000 rpm???!!!
kto coś takiego robi? ja widziałem max 4500 rmp i to była wkrętarka sieciowa do regipsów ;)
pozdro

G
mirek 2007-11-04 00:00

Re:Wiertarka czy wkrętarka

Witam.
Lukaszu ja wcale nie twierdzę że się ze mnie śmiejesz. Mało tego uważam że rozbieżność zdań prowadzi do dyskusji a ta do jakiś wniosków. Więc wszystko ok. Jeśli chodzi o sprzęt tani to mam 7-letnią wkrętarkę Topexa i zrobiła już tyle ( fuszki :) ,że zarobiła na 100 następnych. Oczywiście aku już umarło ale wkrętarka jest ok. Oczywiście jestem zdania że po prostu trafiłem na dobry egzemplarz. Co do proponowanego -przez ciebie rozwiązania to uważam że jest ono dobre. Myślę że średniej klasy wiertarka z udarem i reg. prędkości obrotowej + końcówka do wkrętów powinna dać sobie rade z większością prac w domu.
Pozdrawiam

G
Terror 2007-11-04 00:00

Re:Wiertarka czy wkrętarka

Witam kolegów:) Marcin to nie elektronarzedzie tylko końcówka, która może pracować z taką max ilością obrotów.
Nom np. ja miałem dwie takie końcówki firmy Wolfcraft. Solidnie wykonany uchwyt z ogranicznikiem i nakrętką kontrującą. A wkręt jest trzymany przez pierścień magnetyczny:) Na tyle mocno, że nie trzeba go trzymać przy wkręcaniu można przyłożyć wkręt do bita i wywijać z rózne strony a wkręt nie spadnie ani też się nie przekrzywi ...
Mogę wstawić zdjęcia i dać link ...
Mirku a może poprostu dobrze użytkujesz te tanie narzędzia - to co pisaliśmy w innych postach - czyli słaby sprzęt + dobry osprzęt i ogólna konserwacja narzedzi - to dużo daje.

G
pawel 2007-11-04 00:00

Re:Wiertarka czy wkrętarka

no to pewnie atommy po naszych wypowiedziach wie już wszystko o wierceniu wkrętarkami w materiałach budowlanych. człowiek pyta bo nie wie. i co ? dostaje odpowiedzi po których już nic nie wie! i właśnie czy o to mu chodziło? attomy napisz czy Ci pomogliśmy?

G
mirek 2007-11-04 00:00

Re:Wiertarka czy wkrętarka

Witam. Pawle doszliśmy w końcu ( z Lukaszm - terrorem) do wniosku że dorym rozwiązaniem będzie wiertarka udarowa z regulacją obrotów + końcówka do wkrętów z ograniczeniem głębokości. A to rozwiązanie mieści się w granicy 250 zł.
Pozdrawiam

1 2

Kategorie :