Zaginarki

Zaginarki to urządzenia, które wykorzystywane są w małych zakładach dekarskich, blacharskich, warsztatach ślusarskich, a także w niektórych zakładach przemysłowych. W tym dziale znajdziesz profesjonalne zaginarki do gięcia blach, wyprodukowane przez renomowanych i sprawdzonych producentów. Nasz asortyment obejmuje także wielofunkcyjne urządzenia, które łączą ze sobą funkcje walcarki, giętarki i nożyc do blach.

Zaginarki stanowią bardzo zróżnicowaną grupę produktów, w skład której wchodzą zarówno urządzenia obsługiwane ręcznie, jak i nowoczesne modele przeznaczone do produkcji seryjnej z funkcją sterowania numerycznego. Maszyny te wykorzystywane są głównie w branży budowlanej, szczególnie gdy konieczne jest wykonanie elewacji, dachów czy obróbek blacharskich. Zaginarki do blachy są bardzo zróżnicowane także pod względem parametrów technicznych, dzięki czemu bez problemu można znaleźć wśród nich produkty doskonale dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Rodzaje zaginarek

Zaginarki można podzielić na trzy główne kategorie: zaginarki ręczne, elektryczne i hydrauliczne. Pierwsze z nich znajdują zastosowanie zarówno do cięcia, jak i gięcia blachy. Nowoczesne modele wyposażone są w napinacze oraz funkcje regulacji, które umożliwiają korygowanie błędów. Część zaginarek ręcznych dzięki odpowiedniej konstrukcji belek pozwala na zaginanie bardzo skomplikowanych profilii.

Za pomocą zaginarek elektrycznych zagniesz blachy z miedzi, stali, aluminium, a także z tworzyw sztucznych, które są wstępnie podgrzewane. Niektóre modele dzięki przegubowej konstrukcji pozwalają na dowolne zaginanie kształtów. Uzyskanie profili zamkniętych czy ostrych narożników nie jest problemem. Do zalet zaginarek elektrycznych należy również znacznie skrócony w porównaniu do modeli ręcznych, cykl gięcia blach pod kątem prostym. Nowoczesne modele pozwalają znacząco zredukować poziom hałasu, a także zaprogramować nawet kilkaset operacji.

Z kolei zaciskarki hydrauliczne to w pełni automatyczne urządzenia, w których najważniejszą rolę odgrywa zasilacz hydrauliczny z pompą łopatkową, a także silnik elektryczny. Wykorzystywane są do produkcji kształtowników giętych z blach lub taśm. Niektóre modele pozwalają na gięcie blach w dwóch kierunkach. Ich układ przenoszenia siły gnącej zapewnia idealnie równoległe prowadzenie ostrza gnącego.

Jak działają zaginarki?

Podczas zaginania blacha dociskana jest do stołu przez belkę dociskową, a belka gnąca zagina wystającą część blachy, wykorzystując do tego ruch prostoliniowy lub obrotowy zgodny z kierunkiem zaginania. Po przekroczeniu momentu zginającego blacha zostaje zakrzywiona. W wyniku zdjęcia obciążenia następuje odkształcenie powrotne, nazywane sprężeniem powrotnym, dlatego kształt blachy różni się od uzyskanego w czasie działania narzędzi gnących. Tylko odpowiednie przygotowanie i zastosowanie właściwej siły chroni materiał przed powstaniem wad i pozwala na uzyskanie wyrobów o wysokiej dokładności geometrycznej.