Deszczówka jest wodą, którą można wykorzystać na wiele sposobów: do podlewania ogrodu, a po założeniu odpowiednich filtrów – do spłukiwania toalety czy robienia prania. Duży zbiornik na wodę to inwestycja, która może się zwracać relatywnie długo, bo kilka lat, ale względy ekologiczne powinny być dla nas wszystkich równie ważne. Na co zwracać uwagę podczas szukania zbiornika na deszczówkę i jak go używać?

Kup w Narzedzia.pl
106,99
Pojemnik na deszczówkę 265l Waterform Woodcan
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
269
298,99
Pompa do deszczówki Gardena 4700/2 inox automatic
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
642
Pompa wody deszczowej Bosch GardenPump 18
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
595,99 Przekreślona cena jest najniższą ceną produktu w okresie 30 dni przed promocją
588
272

Zbiornik na deszczówkę – najważniejsze informacje

Magazynowanie wody deszczowej to najprostszy sposób na zdobycie wody za darmo, co realnie przekłada się na zmniejszenie rachunków. Mając taką perspektywę, aż szkoda zużywać wodę z wodociągu na podlewanie ogrodu, której w lecie „wylewamy” mnóstwo przy użyciu węża ogrodowego. Zbiornik na deszczówkę to pojemnik, warto podkreślić – z tworzywa sztucznego lub betonu (nie z metalu), umieszczany pod rynną lub dachem. W okresie ujemnych temperatur zbiornik na deszczówkę wymaga wyłączenia z użytku, ponieważ zamarznięta woda może zepsuć cały system.

Zbiornik na deszczówkę

Deszczówka sama w sobie jest czysta i wolna od drobnoustrojów, lecz styczność z dachem albo rynną powoduje zanieczyszczenie i absolutnie wyklucza jej picie. Także do prania lub spłukiwania toalety nie może być wykorzystywana bez systemu filtracji i odpowiedniego doprowadzenia do budynku. Z jednej strony to jest kolejny koszt, ale z drugiej – prędzej czy później przełoży się na konkretne oszczędności.

Montaż takiej instalacji należy zgłosić do właściwego organu, aczkolwiek ze względu na niesprecyzowane przepisy, warto wcześniej skonsultować montaż zbiornika na wodę z Urzędem Miasta bądź Starostwem Powiatowym. Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na montaż pojemników o pojemności minimum 2 m3 z programu „Moja Woda”.

Betonowy czy plastikowy pojemnik na deszczówkę?

Wybór materiału budującego zbiornik na deszczówkę uzależniony jest od tego, gdzie zostanie on umieszczony. Naziemny pojemnik może być zrobiony z tworzywa sztucznego np. PVC lub polietylenu. Jest lekki, dlatego transport czy przenoszenie go nie wymaga dużej siły. W asortymencie naszego sklepu znajdują się niewielkie pojemniki, z których można korzystać od razu, ustawiając je w dowolnym miejscu na ogrodzie. Ich pojemność jest niewielka, dlatego są mobilne i proste w użyciu.

Posiadamy również zbiorniki na wodę o dekoracyjnym designie, które będą dodatkową ozdobą ogrodu. Natomiast pojemniki betonowe są dostosowane do umieszczenia w ziemi, dzięki niepodatności na siłę wyporu wód gruntowych. Ponadto są solidne i odporne na uszkodzenia mechaniczne – postawienie na nich czegoś bardzo ciężkiego nie doprowadzi do złamania konstrukcji. Betonowe zbiorniki na deszczówkę są droższe, a także wymagają specjalnego sprzętu do zainstalowania ze względu na dużą masę.

Wybór materiału pojemnika na wodę powinien być więc uzależniony od naszych potrzeb – jeżeli zależy nam na zbieraniu dużej ilości wody, to betonowy będzie służył przez długie lata. Jeśli jednak chcemy zacząć zbierać deszczówkę w niewielkich ilościach, bez dodatkowych formalności i skomplikowanej instalacji, to niewielki, mobilny plastikowy zbiornik będzie wystarczający, przynajmniej na początek.

Jaka pompa do zbiornika na deszczówkę?

 

Niestety Polska jest krajem, w którym marnują się ogromne ilości wody opadowej, co stawia nas na niechlubnym końcu w stawce europejskiej. Niechętnie zbieramy i wykorzystujemy deszczówkę, a przecież bardzo często dotykają nas susze. Zdecydowanie warto zakupić pojemnik na wodę, a urządzeniem zwiększającym efektywność użytkowania zebranej wody deszczowej, jest pompa. Zbiorniki na deszczówkę wymagają wypompowywania, chociaż naziemne, o mniejszej pojemności, opróżnia się dosyć łatwo.

Pompa szybko wydobędzie z pojemnika wodę, którą można natychmiast podlać ogród, umyć elewację, auto albo kostkę brukową. W podziemnym zbiorniku na wodę sprawdzi się pompa zanurzeniowa lub hydroforowa. Ta ostatnia, w modelu samozasysającym, jest idealna jako element instalacji wodociągowej, przeznaczony do transportowania wody do budynku mieszkalnego. Do naziemnych beczek na wodę, warto wybrać pompę z rurą teleskopową. Oferta sklepu narzedzia.pl jest wyjątkowo rozbudowana w zakresie pomp do zbiorników na deszczówkę – każdy znajdzie stosowny dla siebie model, odpowiednio dobrany do posiadanego pojemnika.

Zbiornik do zbierania wody deszczowej

W obecnych czasach coraz większy nacisk kładziemy na ekologię i nie na darmo – mamy coraz większą świadomość tego, jak ważne jest oszczędzanie wody, energii elektrycznej czy surowców. Uczymy dzieci odpowiedzialnego korzystania z kranu i prysznica w trakcie mycia zębów czy kąpieli, podczas gdy sami powinniśmy dawać jak najlepszy przykład. Rozpoczęcie zbierania deszczówki do zbiornika na wodę może być pierwszym, małym krokiem do wprowadzenia kolejnych zmian w naszym życiu i byciem, potocznie mówiąc – bardziej „eko”. Przy okazji korzystania ze zbiornika na deszczówkę, zaoszczędzimy też gotówkę.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane