Zamiatanie może stać się bardzo proste i szybkie. Wystarczy zastąpić miotłę maszyną stworzoną do tego zadania! Zamiatarka to urządzenie, które przystosowane jest do porządkowania terenów zewnętrznych. Używając jej, można zadbać o czystość kostki na ścieżce i podjeździe albo tarasu.

Kup w Narzedzia.pl
Zamiatarka akumulatorowa Ryobi ONE+ R18SW3-0
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
797,99
598 Przekreślona cena jest najniższą ceną produktu w okresie 30 dni przed promocją
567,99
12 849
128,99
Zamiatarka ręczna Kärcher S 4 Twin
dostępne
4 szt.
dostawa
wysyłka
czwartek
766,99

Zamiatarka – charakterystyka i typy

Ruch obrotowy szczotek znajdujących się w zamiatarce sprawia, że drobiny znajdujące się na podłożu przenoszone są wprost do kosza na odpadki znajdującego się w urządzeniu. Sprzęt zbiera z powierzchni płaskich wszelkie niewielkie nieczystości – od kurzu i pyłów po suche liście. Zamiatarka jest prosta w obsłudze i z powodzeniem radzi sobie na różnych typach nawierzchni, choć istnieją modele specjalnie przystosowane np. do sprzątania betonu.

Główną różnicą pomiędzy typami zamiatarek jest ich napęd. Można postawić na urządzenie ręczne lub spalinowe. Oczywiście modele pchane są tańsze, jednak wbrew obawom wielu użytkowników, ich obsługa nie sprawia trudności. Sam mechanizm zamiatarki jest nieskomplikowany i wykonany z lekkich materiałów. Wersje wyposażone w silnik mają bardziej skomplikowaną konstrukcję, co czyni je też dużo cięższymi.

zamiatarka podczas pracy

Zamiatarka ręczna to urządzenie, które najlepiej sprawdzi się w warunkach domowych lub kiedy powierzchnia do oczyszczenia jest nieduża. Jeśli sprzęt ma pracować każdego dnia na pełnych obrotach i pokonywać duże odległości, to lepszym rozwiązaniem będzie model z silnikiem.

Dlaczego warto mieć zamiatarkę?

Stosowanie zamiatarki zamiast miotły to dobry wybór z kilku powodów. Po pierwsze – podczas sprzątania można przyjąć pozycję wyprostowaną, co dla osób starszych i mających problemy z kręgosłupem, stanowi spory komfort. Ponadto sprzątanie z pomocą takiego urządzenia jest skuteczniejsze, bo podczas zamiatania wiatr bezustannie lekko rozdmuchuje zebrane po drodze nieczystości. Zamiatarka zbiera wszystkie odpady do przyłączonego do niej kosza, z którym jedyny kontakt ma się podczas oczyszczania worka. 

Dodatkowym atutem jest fakt, że żadna miotła nie ma tak dużej powierzchni roboczej, dlatego w danym momencie możliwe jest oczyszczenie dużo większej powierzchni. Nie ulega też wątpliwości, że korzystanie z maszyny jest po prostu szybsze.

Napęd zamiatarki

Mnogość napędów zamiatarek to ogromna zaleta. Lekkie modele ręczne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie powierzchnia do oczyszczania jest mała, a schowanie sprzętu z jakiejś przyczyny stanowi problem, dlatego lepsze są jego niewielkie gabaryty. Zamiatarka spalinowa to z kolei bardzo popularne rozwiązanie, dlatego wybór modeli jest wprost ogromny. 

Wersje elektryczne również stają się coraz bardziej powszechne. Ich minusem jest fakt, że wymagają znalezienia gniazdka w pobliżu miejsca roboczego. Odwdzięczają się jednak tym, że pracują ciszej od swoich spalinowych odpowiedników. Są też lżejsze i bardziej ekologiczne. 

zamiatarka podczas pracy

Świetną alternatywą jest też zamiatarka zasilana akumulatorem. Taki model również sporo traci na wadze, ale jest bardziej mobilny, ponieważ po jego pełnym naładowaniu nie trzeba już rozglądać się za źródłem prądu.

Na co zwrócić uwagę kupując zamiatarkę?

Wielu użytkowników zapomina o tym, by przyjrzeć się szczotkom zamiatarki. Powinno się przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane. Warto obejrzeć różne modele w sklepie i porównać ich jakość, grubość i poziom twardości. Do delikatniejszych płytek na zewnątrz użyje się przecież innej szczotki niż do twardego betonu. Z tym elementem zamiatarki wiąże się także pytanie o rozmiar obszaru roboczego. Im więcej urządzenie jest w stanie oczyścić podczas jednego przejazdu, tym szybciej można się uporać z zanieczyszczeniami.

Poszczególne modele różnią się zastosowanymi w nich rozwiązaniami. Dotyczy to nawet kosza na nieczystości. Zamiatarka wyposażona w silnik będzie miała większą pojemność niż ręczna. Wiąże się to jednocześnie z tym, że sposób mocowania kosza musi być znacznie trwalszy. Często wykorzystuje się śruby, ponieważ piasek i drobne kamyczki mogą osiągać sporą wagę. Zamiatarka ręczna najczęściej posiada kosz wpinany na klipsy.

Bardzo często pomijanym aspektem urządzeń jest ich ergonomia. Ma ona ogromne znaczenie, zwłaszcza gdy sprzęt służy do celów profesjonalnych. Z tego powodu zamiatarka powinna mieć uchwyt dobrze dostosowany do wzrostu i postawy użytkownika. W niektórych modelach uchwyt jest nie tylko regulowany, ale może nawet składać się, nadając zamiatarce niewielkie rozmiary. To przydatne szczególnie, kiedy sprzęt trzeba przetransportować lub przechować.

zamiatarka podczas pracy

Kupując zamiatarkę, warto zwrócić uwagę także na takie kwestie jak marka czy dostępność części zamiennych. Kupując urządzenie, podejmuje się decyzję wiążącą na długie lata. Z tego powodu warto przewidzieć, że z upływem lat części eksploatacyjne będą się niszczyć. Duże, popularne marki dbają o to, by na rynku pojawiały się elementy zamienne nawet dla starszych modeli.

Konserwacja zamiatarki

Elementem wymagającym największej uwagi z pewnością będzie filtr. Nie może być zapchany, bo będzie to powodowało przegrzewanie się urządzenia i jego nieprawidłową pracę. Częścią szczególnie narażoną na eksploatację są też szczotki. Ich stopniowe wycieranie powoduje coraz mniej skuteczne zamiatanie podłoża. Nie należy też zapominać o oczyszczaniu zbiornika na nieczystości. Zapchany kosz będzie powodował mniej skuteczną pracę zamiatarki. 

Komentarze
  • magda 2021-11-08

    ktoś ma zamiatarkę i może zweryfikować? ja bym chciała kupić, ale naprawdę jeśli to jest tak poręczne jak taka kosiarka, to raczj za często nie będę tym wyjeżdżała. a podjazd i podwórko wyglądają teraz masakrycznie, nie mam czasu chodzić z miotłą

  • Assia 2021-11-05

    zamiatarki to mega wygodne rzeczy, ale jakbym nie miała składzik, to bym się nie zdecydowała, bo sporo miejsca zajmuje pod ścianą

Dodaj komentarz
* Pola wymagane