Piękny trawnik to marzenie każdego właściciela posesji. Zielona, zadbana murawa robi duże wrażenie na wszystkich. Dlatego bardzo ważne jest, by zakładać trawnik w najbardziej odpowiednim terminie. Istotny jest także wybór odpowiedniego rodzaju trawy w zależności od wymagań miejsca wysiewu (rodzaj gleby, nasłonecznienie) i przeznaczenia.

Odpowiednią porą na zakładanie trawnika są miesiące o średniej temperaturze i braku intensywnego nasłonecznienia. Wiosenne miesiące to termin zwiększonej wilgotności powietrza i utrzymującej się wilgotności podłoża – koniecznej dla prawidłowego kiełkowania nasion. Idealnym momentem na sianie trawy jest zatem przełom kwietnia i maja. W okresie tym temperatura jest już stabilna, ziemia właściwie nawilżona, nie grozi susza i jest małe ryzyko występowania przygruntowych przymrozków. Poza tym okresem również można zakładać trawniki, ale wzrost traw może być mniej efektywny.

Trawnik możemy zakładać w dwojaki sposób: wysiewając nasiona traw bądź rozkładając gotową murawę z rolki. Jaki sposób wybierzemy, zależy tylko od nas. Na razie skupimy się na trawie z siewu. Do założenia trawnika z siewu wykorzystujemy gotowe mieszanki nasion traw, których na rynku jest całe mnóstwo.

Trawa uniwersalna

To tradycyjna mieszanka traw, która można rozsiać na terenach, nie wyróżniających się szczególnymi warunkami. Jest zalecana do stosowania na terenach przydomowych, rekreacyjnych,  ogrodowych  oraz  wszędzie  tam,  gdzie  nie  ma  potrzeby  wysiewu mieszanek specjalistycznych. Mieszanka taka została skomponowana z mniej wymagających odmian, które z powodzeniem może być stosowana na glebach suchych i mało urodzajnych oraz w miejscach zacienionych.

 Trawa na tereny suche

Specjalnie opracowana  mieszanka traw z myślą o miejscach szczególnie narażonych na intensywne nasłonecznienie i małą wilgotność. Idealnie radzi sobie na glebach suchych, jałowych, słabo nawodnionych. Z mieszanki uzyskamy zwartą darń o głębokich, gęstych korzeniach.

W cieniu

Mieszanka traw, którą można rozsiać w mało nasłonecznionych częściach ogrodu. Odpowiednio dobrane gatunki traw pozwalają osiągnąć zwięzłą murawę w warunkach niedostępnych dla innych roślin. Pomimo niewielkiej ilości promieni słonecznych trawnik będzie rósł. Dzięki właściwej selekcji gatunków, przy niewielkim wysiłku, można uzyskać piękny, łatwy w utrzymaniu trawnik.

Trawa rekreacyjna

Mieszanka przygotowana z myślą o terenach rekreacyjnych oraz intensywnie użytkowanych części ogrodów przydomowych. Trawnik powstały z mieszanki wyróżniającej się wysoką odpornością na wydeptywanie oraz umiarkowane użytkowanie. Tworzy wolno odrastającą, żywo zieloną i silnie zbitą darń. Dzięki temu trawnik daje doskonały efekt wizualny przez cały rok.

Trawa sportowa

Jest to specjalnie przygotowana mieszanka  przeznaczona  do  obsiewania  boisk,  terenów sportowych,  placów  zabaw  i   innych tego typu przestrzeni o  wzmożonej  intensywności użytkowania. Dobór  odpowiednich  składników  zapewnia  uzyskanie  zwartej  murawy, wyjątkowo odpornej na deptanie i ugniatania.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane