Precyzyjne zaciskanie przewodów po zdjęciu izolacji wymaga użycia narzędzi dobranych do rodzaju końcówek, których używamy. Przy zaciskaniu konektorów samochodowych sprawdzi się zaciskarka Neo 01-503. Do zabezpieczenia przewodów typu linka za pomocą końcówek tulejkowych przydadzą się szczypce Neo 01-507. Zaciskanie końcówek telefonicznych i inernetowych umożliwia praska Neo 01-501, a do zaciskania końcówek nieizolowanych służy zaciskarka Neo 01-502.

Kup w Narzedzia.pl
Zaciskarka końcówek tulejkowych 170mm Neo 01-507
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
93,99
Szczypce do końcówek telefonicznych 4P, 6P, 8P Neo 01-501
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
122,99
170,99
170,99

Jak przygotować przewód do zabezpieczenia końcówką?

Jeśli druty pozostają w izolacji to należy ściągnąć ją, używając ściągacza izolacji, np. Neo 01-500. W przypadku kabli wielożyłowych ściągamy najpierw izolację wierzchnią, a następnie izolację z poszczególnych żył. Odsłonięte druty lekko skręcamy, aby łatwiej nam było zamocować końcówkę. Końcowym etapem jest zagniecenie końcówki. Możliwość zagniatania końcówek za pomocą prasek jest zamiennikiem dla lutowania i pozwala na bezpieczne mocowanie przewodów przy bezpiecznikach czy kontaktach. 

ściągacz izolacji, ściąganie izolacji z przewodu, Neo

Zaciskanie końcówek tulejkowych

Neo posiada szczypce do zaciskania końcówek tulejkowych 01-507, które są kompaktowe, a przez to wygodne w obsłudze. Przy użytkowaniu narzędzia należy zwrócić uwagę na to, że końcówki tulejkowe składają się z części metalowej i z tworzywa sztucznego, a zaciskamy tylko tą metalową część. Zaciskarka Neo 01-507 posiada blokadę i dopiero po zakończeniu zaciskania otworzy się, co daje nam pewność, że proces został pomyślnie zakończony.

zaciskanie tulejek, końcówki tulejkowe, praska neo do zagniatania tulejek

Zaciskanie konektorów izolowanych

Zaciskarka do zaciskania końcówek konektorowych 01-503 umożliwia zabezpieczanie przewodów z wykorzystaniem kolorowych końcówek różnej wielkości i o rożnych zakończeniach, np. okrągłych, typu U. Urządzenie zaopatrzono w trzy gniazda oznaczone kolorami odpowiadającymi kolorom końcówek (czerwony, niebieski, żółty) dzięki czemu wiemy, gdzie umieścić daną końcówkę.

 

zaciskarka do końcówek nieizolowanych, szczypce dla elektryka

Zaciskanie końcówek konektorowych samochodowych

Praska do zaciskania końcówek nieizolowanych 01-502 sprawdzi się w warsztatach samochodowych. Przy procesie zaciskania także należy zwrócić uwagę na konstrukcję samej końcówki. Dolna część końcówki konektorowej składa się z dwóch par skrzydełek: jedne są nieco wyższe, jedne nieco niższe. Do niższych należy zainstalować "goły" przewód, a wyższe muszą pozostać zaciśnięte na izolowanej części przewodu. Odpowiednio wyprofilowana szeroka szczęka praski umożliwia tego typu zaciskanie.

końcówki konektorowe, szczypce do zaciskania konektorów

Zaciskanie końcówek telefonicznych i internetowych

Szczypce do zaciskania końcówek telefonicznych i internetowych 01-501 są proste i intuicyjne w obsłudze. W zestawie z narzędziem znajdują się trzy głowice na różne końcówki. Montaż odpowiedniej głowicy jest prosty. Wystarczy umieścić głowicę w odpowiednim miejscu w obudowie i zabezpieczyć śrubą dociskową. Praska jest wielofunkcyjnym narzędziem, gdyż posiada również miejsce do przecinania przewodu i miejsce do obierania przewodu z izolacji. Długość obierania przewodu jest tak dobrana, aby pasowała nam do montażu w końcówce. Końcówkę instalujemy w gnieździe, wkładamy przewód i zaciskamy.

zaciskanie końcówek telefonicznych, zaciskarka neo, praska neo

Podsumowanie:

  • Zaciskarka 01-507 Neo - końcówki tulejkowe
  • Zaciskarka 01-502 Neo - końcówki nieizolowane samochodowe
  • Zaciskarka 01-503 Neo - końcówki konektorowe izolowane
  • Zaciskarka 01-501 Neo - końcówki telefoniczne, internetowe
  • Zaciskanie końcówek przy użyciu prasek jest alternatywą dla lutowania
Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane