Betoniarki całkowicie zmieniły sposób, w jaki mieszka się cement. Dawno temu minęły czasy, gdy robiono to ręcznie. Urządzenia te umożliwiają szybkie i łatwe mieszanie cementu bez całej tej męczarni, która towarzyszyła mieszaniu ręcznemu

Współczesne betoniarki posiadają bęben, w którym następuje mieszanie cementu. Sam bęben porusza się dzięki napędzaniu silnikiem, a w górnej części betoniarki umieszczony jest wsyp, poprzez który wprowadza się do niej składniki, które mają być wymieszane (a konkretnie cement, wodę, żwir lub piasek, w celu uzyskania betonu). Oprócz bębna, istotnymi częściami budowy urządzenia są rama i wieniec.

 

 

Wieńce występują w trzech rodzajach:

  • żeliwne – najpopularniejsze, bardzo trwałe, jednak głośno chodzące;

  • kompozytowe – z tworzywa polimerowego, ciche i lekkie, gdy zepsuje się jedna z części, nie trzeba wymieniać całego wieńca, ale wyłącznie tę zepsutą część, składają się one bowiem z kilku połączonych ze sobą jednostek;

  • tłoczone – wykonane z tej samej blachy, co bęben, ich uszkodzenie wymaga więc również jednoczesnej wymiany bębna.

 

Od niedawna produkuje się także betoniarki bez wieńca, w których wymieniać trzeba tylko pasek napędowy.

 

Same urządzenie możemy podzielić ze względu na:

  • kształt mieszalnika (kielichowe i bębnowe);

  • sposób przemieszczania (stałe, przenośne i samochodowe);

  • sposób pracy (działanie ciągłe i okresowe).

Wydajność jest najlepszą drogą do osiągnięcia sukcesu podczas pracy betoniarką. Nie warto kupować urządzenia, które jest najtańsze na rynku, trzeba zwracać uwagę na relację jakość-cena. Można zaoszczędzić 100 zł dzisiaj, a stracić 1000 zł jutro. Tylko dobrej jakości narzędzie wykona pracę na poziomie satysfakcjonującym użytkownika, jest bardziej odporne, a co za tym idzie – rzadziej wymaga naprawy. Nie do pominięcia jest także kwestia tego, ile betoniarka zużywa prądu. Aby nie być zaskoczonym rachunkiem pod koniec miesiąca, warto zainteresować się tym wcześniej.

 

 

Dla właścicieli domów, do zadań takich, jak naprawianie, betoniarka o pojemności od 140 do 300 litrów powinna być wystarczająca, inaczej dla projektów przemysłowych, potrzebujących dużej ilości betonu – tu trzeba rozważyć zakup urządzenia o pojemności od 350 do 1000 litrów.

Natomiast od mocy silnika zależy, czy istnieje możliwość uruchomienia betoniarki już z wypełnieniem, czy trzeba włączać ją z pustym bębnem. Tak dzieje się w przypadku urządzeń o mocy mniejszej niż 0,50 kW.

 

Kupując betoniarkę, należy rozważyć także takie czynniki, jak ilość potrzebnego betonu, miejsce budowy, harmonogram realizacji. 

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane