Elektryczne i zasilane akumulatorowo są idealne do utrzymywania porządku w ogrodzie. Przeznaczone są do cięcia wysokiej trawy i chwastów wykorzystując w tym celu nylonową żyłkę, która kręcąc się z bardzo dużą prędkości tnie napotkane rośliny.

Kup w Narzedzia.pl
Podkaszarka akumulatorowa Bosch UniversalGrassCut 18
dostępne
4 szt.
dostawa
wysyłka
dziś
456,99
Podkaszarka BlackDecker GL310
dostawa
wysyłka
>12 dni
172
658,99
653,49
Podkaszarka akumulatorowa Ryobi ONE+ RLT183225F
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
3-5 dni
507,49

 Wybór odpowiedniej kosy żyłkowej

Przycinanie nadmiaru trawy rosnącej wzdłuż ścian, płotów, kwietników lub ścieżek pozwala na utrzymanie obrzeży trawnika idealnie zadbanych. Trudnodostępne miejsca wokół żywopłotów, ogrodzeń i drzew, jak również miejsca zarośnięte wysoką trawą, sprawiają dużo kłopotu podczas pielęgnacji ogrodu – utrzymanie odpowiedniej wysokości trawy w takich miejscach jest trudne do osiągnięcia.

Odpowiedzią na wymienione wcześniej wyzwania są kosy żyłkowe. Narzędzia te poradzą sobie z większością trudnodostępnych miejsc w ogrodzie wykonując powierzoną im pracę w krótkim czasie.


Opis działania podkaszarek żyłkowych
Zasilane prądem stałym kosiarki żyłkowe oraz akumulatorowe podkaszarki żyłkowe są lekkimi i prostymi w obsłudze narzędziami. Można ich używać wszędzie i podkaszać nimi wszystkie rodzaje trawników oraz rośliny liściaste.
Spalinowe kosy żyłkowe zalecane są do cięcia gęstej trawy i chwastów w trudnodostępnych miejscach ogrodu. Cięższe i mniej poręczne w obsłudze, są głośniejsze i emitują spaliny – dodatkowo wymagają regularnego uzupełniania benzyny. Jednak najnowsze akumulatorowe narzędzia osiągają ten sam poziom efektywności i jakości cięcia, co spalinowe modele kos żyłkowych.
Niektóre modele wymagają, aby w przypadku zużycia się żyłki wymieniać ją samodzielnie, inne wyposażone są w szpulę, która automatycznie, aż do momentu jej wyczerpania, uzupełnia żyłkę tnącą. Mechanizmy uzupełniające żyłkę mogą się różnić między sobą: od ręcznego, przez uderzeniowy aż do systemu AFS.

Mechanizm ręczny wymaga zatrzymania narzędzia i ręcznego wyciągnięcia lub rozwinięcia żyłki znajdującej się na szpuli. Mechanizm uderzeniowy wykorzystuje sprężynę umieszczoną pod szpulą z żyłką. Po dotknięciu lub uderzeniu głowicą o ziemię żyłka zostaje uzupełniona. Automatyczny system uzupełniania wydłuża żyłkę za każdym razem, gdy ulegnie ona skróceniu.

Szerokość podkaszania i żyłka tnąca
Ważne jest, aby dobrać odpowiedni model kosy żyłkowej do rozmiaru obszaru do koszenia: czy chodzić będzie o koszenie dużych powierzchni trawnika, czy miejsc gęsto porośniętych chwastami i rozrośniętymi krzakami, czy o podcinanie trawy rosnącej przy krawędziach ścieżek.

Do koszenia silnie zarośniętych obszarów, powinno się wybrać kosiarkę żyłkową o dużej szerokości cięcia - im większa szerokość cięcia, tym więcej można ściąć trawy za pojedynczym ruchem. Kosiarki żyłkowe o mniejszej szerokości cięcia są lżejsze i praca nimi jest łatwiejsza, szczególnie w miejscach trudnodostępnych.

Żyłka tnąca może być zamocowana w podkaszarce na różne sposoby. W przypadku niektórych modeli, uszkodzoną żyłę należy wymieniać na nową ręcznie. Inne wyposażone są w specjalną szpulę.
Niektóre z wersji automatycznie przedłużają żyłkę tnącą pozwalając na długi czas pracy ciągłej, natomiast inne wyposażone są w mechanizm uderzeniowy. Jeśli potrzeba uzupełnić uszkodzoną żyłkę tnącą wystarczy uderzenie głowicą o ziemię, co spowoduje uzupełnienie żyłki tnącej. Szpule, które są fabrycznie nawlekane oferują najwyższy poziom wytrzymałości – żyłka znacznie rzadziej ulega uszkodzeniu lub splątaniu.

Odpowiednia długość narzędzia oraz rodzaj rękojeści
Podczas wyboru odpowiedniego modelu kosy żyłkowej jednym z istotnych czynników jest wygoda pracy danym narzędziem. Praca narzędziem, które pozwala na utrzymanie prawidłowej postawy ciała (odpowiednia wysokość pracy) sprawia, że koszenie trawy staje się efektywne i komfortowe, bez bólu pleców.

 

Zobacz też: jak wybrać kosiarkę oraz jak dbać o kosiarkę?

Niektóre modele wyposażone są w teleskopową aluminiową rękojeść, inne modele są lżejsze i posiadają kompaktową budowę. Wybór modelu w dużej mierze zależy od wielkości i rodzaju ogrodu, w którym będzie się pracowało.
Najmniejsze i najlżejsze maszyny mogą być obsługiwane jedną ręką – niektóre modele elektrycznych podkaszarek żyłkowych są wyposażone tylko w jedną rękojeść. Kosiarki żyłkowe wyposażone w dwie rękojeści są optymalnie wyważone, dzięki czemu zwiększa się komfort pracy, zwłaszcza w przypadku większych lub nieco cięższych modeli.
Takie rozwiązanie jest to szczególnie przydatne w przypadku dłuższej pracy z wykorzystaniem wykaszarek żyłkowych; druga rękojeść pozwala na stabilną i kontrolowaną pracę bez zmęczenia.Black & Decker (joter)

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz