Elektryczne i zasilane akumulatorowo są idealne do utrzymywania porządku w ogrodzie. Przeznaczone są do cięcia wysokiej trawy i chwastów wykorzystując w tym celu nylonową żyłkę, która kręcąc się z bardzo dużą prędkości tnie napotkane rośliny.

Kup w Narzedzia.pl
Podkaszarka akumulatorowa Ryobi ONE+ RLT183225F
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
488,99
Podkaszarka hybrydowa Ryobi ONE+ RLT1831H25F
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
598
639,99

 Wybór odpowiedniej kosy żyłkowej

Przycinanie nadmiaru trawy rosnącej wzdłuż ścian, płotów, kwietników lub ścieżek pozwala na utrzymanie obrzeży trawnika idealnie zadbanych. Trudnodostępne miejsca wokół żywopłotów, ogrodzeń i drzew, jak również miejsca zarośnięte wysoką trawą, sprawiają dużo kłopotu podczas pielęgnacji ogrodu – utrzymanie odpowiedniej wysokości trawy w takich miejscach jest trudne do osiągnięcia.

Odpowiedzią na wymienione wcześniej wyzwania są kosy żyłkowe. Narzędzia te poradzą sobie z większością trudnodostępnych miejsc w ogrodzie wykonując powierzoną im pracę w krótkim czasie.


Opis działania podkaszarek żyłkowych
Zasilane prądem stałym kosiarki żyłkowe oraz akumulatorowe podkaszarki żyłkowe są lekkimi i prostymi w obsłudze narzędziami. Można ich używać wszędzie i podkaszać nimi wszystkie rodzaje trawników oraz rośliny liściaste.
Spalinowe kosy żyłkowe zalecane są do cięcia gęstej trawy i chwastów w trudnodostępnych miejscach ogrodu. Cięższe i mniej poręczne w obsłudze, są głośniejsze i emitują spaliny – dodatkowo wymagają regularnego uzupełniania benzyny. Jednak najnowsze akumulatorowe narzędzia osiągają ten sam poziom efektywności i jakości cięcia, co spalinowe modele kos żyłkowych.
Niektóre modele wymagają, aby w przypadku zużycia się żyłki wymieniać ją samodzielnie, inne wyposażone są w szpulę, która automatycznie, aż do momentu jej wyczerpania, uzupełnia żyłkę tnącą. Mechanizmy uzupełniające żyłkę mogą się różnić między sobą: od ręcznego, przez uderzeniowy aż do systemu AFS.

Mechanizm ręczny wymaga zatrzymania narzędzia i ręcznego wyciągnięcia lub rozwinięcia żyłki znajdującej się na szpuli. Mechanizm uderzeniowy wykorzystuje sprężynę umieszczoną pod szpulą z żyłką. Po dotknięciu lub uderzeniu głowicą o ziemię żyłka zostaje uzupełniona. Automatyczny system uzupełniania wydłuża żyłkę za każdym razem, gdy ulegnie ona skróceniu.

Szerokość podkaszania i żyłka tnąca
Ważne jest, aby dobrać odpowiedni model kosy żyłkowej do rozmiaru obszaru do koszenia: czy chodzić będzie o koszenie dużych powierzchni trawnika, czy miejsc gęsto porośniętych chwastami i rozrośniętymi krzakami, czy o podcinanie trawy rosnącej przy krawędziach ścieżek.

Do koszenia silnie zarośniętych obszarów, powinno się wybrać kosiarkę żyłkową o dużej szerokości cięcia - im większa szerokość cięcia, tym więcej można ściąć trawy za pojedynczym ruchem. Kosiarki żyłkowe o mniejszej szerokości cięcia są lżejsze i praca nimi jest łatwiejsza, szczególnie w miejscach trudnodostępnych.

Żyłka tnąca może być zamocowana w podkaszarce na różne sposoby. W przypadku niektórych modeli, uszkodzoną żyłę należy wymieniać na nową ręcznie. Inne wyposażone są w specjalną szpulę.
Niektóre z wersji automatycznie przedłużają żyłkę tnącą pozwalając na długi czas pracy ciągłej, natomiast inne wyposażone są w mechanizm uderzeniowy. Jeśli potrzeba uzupełnić uszkodzoną żyłkę tnącą wystarczy uderzenie głowicą o ziemię, co spowoduje uzupełnienie żyłki tnącej. Szpule, które są fabrycznie nawlekane oferują najwyższy poziom wytrzymałości – żyłka znacznie rzadziej ulega uszkodzeniu lub splątaniu.

Odpowiednia długość narzędzia oraz rodzaj rękojeści
Podczas wyboru odpowiedniego modelu kosy żyłkowej jednym z istotnych czynników jest wygoda pracy danym narzędziem. Praca narzędziem, które pozwala na utrzymanie prawidłowej postawy ciała (odpowiednia wysokość pracy) sprawia, że koszenie trawy staje się efektywne i komfortowe, bez bólu pleców.

 

Zobacz też: jak wybrać kosiarkę oraz jak dbać o kosiarkę?

Niektóre modele wyposażone są w teleskopową aluminiową rękojeść, inne modele są lżejsze i posiadają kompaktową budowę. Wybór modelu w dużej mierze zależy od wielkości i rodzaju ogrodu, w którym będzie się pracowało.
Najmniejsze i najlżejsze maszyny mogą być obsługiwane jedną ręką – niektóre modele elektrycznych podkaszarek żyłkowych są wyposażone tylko w jedną rękojeść. Kosiarki żyłkowe wyposażone w dwie rękojeści są optymalnie wyważone, dzięki czemu zwiększa się komfort pracy, zwłaszcza w przypadku większych lub nieco cięższych modeli.
Takie rozwiązanie jest to szczególnie przydatne w przypadku dłuższej pracy z wykorzystaniem wykaszarek żyłkowych; druga rękojeść pozwala na stabilną i kontrolowaną pracę bez zmęczenia.Black & Decker (joter)

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane