Scyzoryk to jedno z pierwszych akcesoriów, którym mogą pochwalić się majsterkowicze czy miłośnicy survivalu. To małe i niepozorne narzędzie kryje w sobie wiele możliwości, dlatego nie dziwi fakt, że popularny szwajcarski scyzoryk jest tak chętnie kupowany i wykorzystywany w rozmaitych sytuacjach. Posiada wiele, często mniej oczywistych funkcji, którym przyjrzymy się bliżej w tym artykule.

Kup w Narzedzia.pl
Scyzoryk biwakowy, pomarańczowy Neo 63-027
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
46,99
Scyzoryk 13 funkcji Top Tools 98Z027
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
25,99
Scyzoryk 11 ostrzy Topex 98Z116
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
45,99

Scyzoryki - co kryją w środku?

Scyzoryk jaki jest, każdy widzi, ale czy na pewno każdy wie, jak go używać? Weźmy go do ręki i rozłóżmy wszystkie elementy, z których się składa. W zależności od marki i modelu możemy mieć możliwość skorzystania z kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu funkcji. Najpopularniejsze części robocze, które posiada scyzoryk wielofunkcyjny, to krótkie i długie ostrze, piła do drewna, korkociąg, wkrętak, pilnik, otwieracz, szydło, nożyczki i hak. Bardziej rozbudowane modele posiadają, np. kombinerki, skrobak do ryb, szpilkę, długopis, szkło powiększające czy linijkę. Ciekawą opcją jest scyzoryk survivalowy biwakowy, który posiada podstawowe sztućce, które z pewnością przydadzą się podczas spożywania posiłków w terenie.

Scyzoryk wielofunkcyjny Topex

Jak korzystać z funkcji scyzoryków?

Poniżej przykładowe zastosowania wybranych funkcji scyzoryków szwajcarskich. Choć z pozoru mogą się wydawać oczywiste, to warto jeszcze raz się im przyjrzeć.

Duże i małe ostrze - oba ostrza służą do przecinania. Dzięki dwóm długościom możemy łatwiej dopasować narzędzie do danej sytuacji. Przykładowo małym ostrzem będzie łatwiej manewrować podczas precyzyjnych prac. Duże ostrze przyda się przy cięciu większych elementów.

Piła do drewna - ta końcówka robocza sprawdzi się przy docinaniu niewielkich elementów drewnianych. Z powodzeniem może być wykorzystywana w terenie, a także w pracach stolarskich. Piła jest wyposażona w specjalne zęby do wgryzania się w drewno. Będzie w nią zaopatrzony m.in. scyzoryk do survivalu.

Korkociąg - część robocza, która przyda się podczas otwierania butelki z winem. Stąd nic dziwnego, że scyzoryk z korkociągiem znajdziemy nie tylko na biwaku, ale też w szufladzie kuchennej. Korkociąg posiada zaostrzoną końcówkę, która sprawdzi się także w sytuacji, gdy mamy do rozwiązania supeł.

Szydło - to ciekawe akcesorium, które możemy wykorzystać do przewleczenia nici lub paracordu, a następnie do szycia różnych materiałów. Ostre zakończenie szydła poradzi sobie z grubszymi materiałami oraz umożliwi wykonanie dodatkowej dziurki w pasku czy w innym elemencie.

Hak - prosty przyrząd, dzięki któremu możemy wygodnie przenosić paczki związane sznurkiem, a także otwierać puszki - wystarczy chwycić za zawleczkę i pociągnąć ją w swoim kierunku.

Pilnik, nożyczki, wykałaczka i pęseta

te podstawowe przybory, które kojarzą się głównie z zawartością kosmetyczki, możemy znaleźć także w scyzorykach. Pilnik oraz nożyczki możemy wykorzystać do pielęgnacji paznokci, wykałaczkę do pozbycia się resztek jedzenia z uzębienia, a pęsety do wyregulowania brwi. Oprócz zastosowań związanych z naszą higieną osobistą, akcesoria te mogą być używane także do innych czynności. Pęseta jest świetnym narzędziem do chwytania drobnych elementów, nożyczkami można przecinać, np. nici i papier, a wykałaczka może być wykorzystana do usunięcia zanieczyszczeń z zakamarków różnych urządzeń.

Śrubokręt krzyżak - dzięki niemu możemy wykonywać różne prace montażowe i serwisowe. Przykładowo, jeśli musimy dostać się do wnętrza jakiegoś urządzenia elektronicznego, to wkrętak przyjdzie nam z pomocą. W mig odkręcimy co trzeba, sprawdzimy, a następnie skręcimy.

Szpilka - cienka końcówka pomoże pozbyć się drzazgi, która utkwi pod skórą. Może też pomóc dostać się do karty sim w smartfonie.

Sztućce - podstawowy zestaw składający się z łyżeczki, widelca i noża przyda się podczas jedzenia. Takie elementy posiada przykładowo scyzoryk biwakowy Neo 63-027, którego rozłączany korpus umożliwia używanie jednocześnie widelca i noża.

To tylko wybrane funkcje i zastosowania. Każdy posiadacz scyzoryka pewnie dołożyłby tutaj jeszcze własne zastosowania, na które wpadł podczas użytkowania tego sprytnego akcesorium.


Scyzoryk biwakowy Neo

Konserwacja - jak dbać o scyzoryk?

Czyszczenie i smarowanie scyzoryka to podstawowe czynności, o których powinniśmy pamiętać, a które z pewnością przedłużą sprawność naszego małego pomocnika. Przed wyczyszczeniem narzędzia należy rozłożyć wszystkie jego elementy. Następnie warto je opłukać ciepłą wodą, a potem wytrzeć i odłożyć jeszcze na chwilę, aby dokładnie przeschły zakamarki, do których nie udało nam się dotrzeć szmatką. W ostatnim kroku pozostaje już tylko posmarowanie scyzoryka. Warto zaopatrzyć się w smar do noży i użyć go do naoliwienia narzędzia. Gdy już naniesiemy smar, poruszajmy wszystkimi elementami, aby substancja dotarł w ciasne przestrzenie.

Podsumowanie

Scyzoryk to narzędzie, w które bez wątpienia warto się zaopatrzyć. Sprawdzi się w warsztacie, w domu, podczas wypraw survivalowych i na biwaku. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, dlatego możemy wybierać z różnych opcji, w zależności od naszych potrzeb. Scyzoryk to poręczne małe narzędzie, które bez problemu możemy nosić w kieszeni, plecaku, torbie itp. Może to być oryginalny prezent dla miłośnika narzędzi czy survivalu. Przy odpowiedniej konserwacji posłuży nam przez wiele lat, a przekazywany z pokolenia na pokolenie zyska dodatkowo wartość sentymentalną.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane