Mija już lato i nadchodzi jesień. Wrzesień to moment graniczny: z jednej to końcówka bieżącego sezonu ogrodniczego, z drugiej to początek przygotowań do kolejnego roku. Warto pamiętać, że wciąż jest dużo do zrobienia. A jakie prace powinniśmy wykonać we wrześniu?

Zbiór plonów

Zacznij od tego, co dla wielu jest celem posiadania ogrodu: korzystaniem z efektów pracy. Wrzesień to czas, kiedy ciągle jeszcze można zbierać:

 • dynie 
 • cukinie 
 • warzywa korzeniowe 
 • gruszki 
 • śliwki
 • jabłka 
 • późne maliny 
 • winogrona

Plony w koszyku

Jeśli planujemy przechowywanie zbiorów, to warto wcześniej odpowiednio przygotować pomieszczenie. Powinno być chłodne, suche i dobrze wywietrzone. Owoce i warzywa nie powinny mieć kontaktu z pleśnią i grzybami, profilaktycznie można wykonać oprysk spiżarni. Dostepne opryskiwacze znacznie ułatwia to zadanie, należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu dróg oddechowych i oczu.

Wiele kwiatów i krzewów ogrodowych najpiękniej wygląda właśnie na początku jesieni. To czas kwitnienia astrów, wrzosów, niecierpków, dalii. Bardzo efektownie przebarwiają się wtedy również sumaki oraz owoce róży. Wszystkie te rośliny mogą być wykorzystane w jesiennych bukietach i wiankach, które dodatkowo ozdobią nasz dom.

Sadzenie, rozsadzanie, wykopywanie

Wrzesień jest optymalnym czasem, by robić nowe nasadzenia. Rośliny mają wówczas czas, by zaaklimatyzować się przed zimą, nie są też od razu wystawiona na mróz. Wcześniejsze sadzenie może sprawić, że rośliny zaczną wypuszczać nowe pędy, które są szczególnie wrażliwe na pierwsze przymrozki.

To dobry czas na sadzenie roślin cebulowych kwitnących wiosną. Warto przy tym pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu roślin przed gryzoniami, które mogą uszkodzić wysadzone cebule. Wielu ogrodników jako zabezpieczenie stosuje gotowe doniczki do zakopywania w ziemi.

Kolekcja szpadli

Rośliny rosnące w kępach, takie jak liliowce albo hosty można dzielić na mniejsze sadzonki. Trzeba uważać jednak, żeby bryła korzeniowa i część naziemna były odpowiednio duże. Dzięki temu sadzonka będzie szybko i zdrowo rosła.

Każde nowe nasadzenie wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Wybrane miejsce należy najpierw odchwaścić, spulchnić i odpowiednio użyźnić. Wybierając nawóz trzeba pamiętać o bieżących potrzebach roślin oraz przyszłym sezonie ogrodniczym. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest najczęściej połączenie dwóch preparatów: z jednej strony by pomóc roślinie się zregenerować i zaaklimatyzować, a z drugiej by zapewnić jej odpowiedni wzrost po zimie.

Niektóre z roślin nie przetrwają zimy w gruncie, dlatego należy je wykopać najpóźniej po pierwszych przymrozkach. Do tej grupy należą: dalie, begonie bulwiaste, mieczyki oraz ismeny. Po wykopaniu bulwy należy delikatnie oczyścić z ziemi, a następnie pozwolić im obeschnąć. Sposoby przechowywania są różne (zasypywanie torfem, piachem lub trzymanie w kartonach czy workach tekstylnych samych bulw), należy pamiętać o tym, żeby temperatura pomieszczenia nie była niższa niż 5C.

Ostatnie cięcia

Cięcie żywopłotu

Zbyt późne cięcie sprawi, że pędy czy gałęzie nie zdążą się zagoić i roślina będzie bardziej podatna na przemarznięcia oraz choroby grzybowe. Wrzesień jest więc ostatnią porą na prace z sekatorem czy nożycami do żywopłotów. Przy czym należy ciąć tylko to, co naprawdę konieczne, ponieważ pobudzone rośliny mogą wypuścić nowe pędy, które będą wrażliwe na przymrozki.

Resztki krzewów i drzew można wykorzystać do ściółkowania. Pomocne w tym będą rozdrabniacze do gałęzi, które zmielą pędy i gałęzie. Ściółkować można rośliny, których korzenie są wrażliwe na mróz, to też zabezpieczenie przed nadmiernym rozrostem chwastów. Rozdrobnione gałęzie mogą również być wykorzystane do robienia kompostu.

Rozdrabniacz do gałęzi

We wszystkich jesiennych pracach można wykorzystać sprzęt dostępny na narzedzia.pl. Dzięki temu znacznie ułatwimy i przyspieszymy wykonywanie żmudnych zadań, a także będziemy mieć więcej czasu, aby cieszyć się ogrodem w nasz ulubiony sposób.

Komentarze
 • Hanna 2021-11-08

  Jesień taka długa, że w sumie dopiero teraz wyciągam warzywa z gruntu i nic im nie jest.... więc to takie prace wrześniowo-listopadkowe :P

Dodaj komentarz
* Pola wymagane