Wiosna coraz bliżej, czas pomyśleć o ogrodzie. Zobacz, jakie prace powinieneś wykonać. Do każdej z nich polecamy niezawodne narzędzia.

Kup w Narzedzia.pl
Sekator akumulatorowy Bosch Pro Pruner
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
564,99
Nożyce do żywopłotu Bosch EasyHedgeCut 55
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
389,99
Nożyce do żywopłotu Ryobi ONE+ OHT1855R
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
396,99
Wertykulator Ryobi ONE+ RY18SFX35A-240
dostawa
wysyłka
>12 dni
1 678,99

Odsłonięcie roślin

Wraz z rozpoczęciem wiosny rośliny budzą się do życia. Aby mogły one zacząć się w pełni rozwijać, warto zdjąć z nich wszelkie osłonki, które stanowiły ich zabezpieczenie przed srogimi mrozami. Kiedy tylko rozpoczną się ciepłe dni, warto od razu pozbyć się osłonek. Najlepiej odkrywać rośliny w niezbyt ciepły ani zimny dzień, aby nie naruszyć delikatnych pędów czy listków.

Jak zadbać o trawnik i inne elementy ogrodu?

Kolejną czynnością jest uprzątnięcie trawnika, rabatów i innych dodatków ogrodowych. Trawnik należy oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń pod postacią zniszczonych źdźbeł trawy czy liści. Najlepiej w tym przypadku przydadzą się grabie. W niektórych miejscach można natrafić na dużą i grubą warstwę źdźbeł trawy, którą należy podciąć od strony darni i wygrabić. Przydadzą się do tego również ostre grabie lub np. wertykulator. Dzięki temu do korzeni trawy zacznie docierać więcej substancji odżywczych i wody, co przyczyni się do jej większego wzrostu. Murawa na brzegach powinna zostać wyrównana za pomocą szpadla, aby prezentowała się estetycznie. Jeżeli trawnik jest w wielu miejscach mocno zbity, należy napowietrzyć glebę. Do tego przyda się aerator lub widły. Jeśli po zabiegu widoczne będą dziury w ziemi, wówczas warto zakryć je dosiewką trawy.

Wertykulator podczas pracy

W ogrodach bardzo często można dostrzec także rabaty, które także należy doprowadzić do schludnego stanu. Warto przyciąć lub przesadzić te rośliny, które za mocno się rozprzestrzeniły, aby nie zasłaniały i nie zabierały wody i substancji odżywczych innym roślinom. Warto również wyciąć suche pędy i pozbyć się wszelkich chwastów.

W większych ogrodach można spotkać również oczka wodne, które po okresie zimowym należy wyczyścić z wszelkich zaschniętych roślin i innych zanieczyszczeń. Odkurzaczem do oczka wodnego warto wybrać muł, który zmniejsza pojemność zbiornika. Dodatkowo ma on zły wpływ na wszelkie stworzenia zamieszkujące wodę.

Przycinanie drzew i krzewów

Wraz z odejściem mrozów i pojawieniem się ciepłych, wiosennych dni, należy zadbać również o przycięcie drzew i krzewów.

  • Podczas cięcia drzew w pierwszej kolejności należy usunąć niebezpieczne dla ludzi gałęzie, czyli te złamane i suche. Możemy użyć do tego piłę ręczną lub sekator do konarów. Gałęzie powinno przycinać się tuż za ich zgrubieniem od strony konaru lub pnia. W przypadku drzewek owocowych należy poprzecinać pędy zbyt do siebie zbliżone oraz te, które kierują swój porost do wnętrza korony.
  • W przypadku krzewów ozdobnych i owocowych, warto zadbać o ich piękny kształt. Jeśli ich gałęzie będą regularnie cięte, krzewy będą zdrowsze i bardziej kwitnące. Warto pozbyć się suchych pędów, nadłamanych, ze złuszczającą się korą i wszelkich tych, które zaburzają piękny kształt krzewu. Zabieg ten dotyczy głównie krzewów, które kwitną wiosną i w pierwsze letnie dni na pędach z zeszłego roku. Inaczej sprawa wygląda z cięciem krzewów, które kwitną na pędach z tego roku. Do ich kwitnienia dochodzi latem. Wówczas należy przyciąć ich gałęzie aż o dwie trzecie, ponieważ pobudzi to do wzrostu nowe pędy z większą ilością kwiatów. Do przycinania takich gałęzi najlepiej wybrać elektryczne, spalinowe lub akumulatorowe nożyce do żywopłotu.
  • W ogrodzie spotkamy też żywopłoty i jeśli są one młode, mogą zostać skrócone o połowę zeszłorocznych przyrostów. W przypadku żywopłotów starszych powinny być one cięte tak, aby pozbawić je zeszłorocznych przyrostów. Nożyce do żywopłotu powinny mieć długość prowadnicy dostosowaną do objętości roślin. 

Przycinanie drzewka owocowego

Nawożenie roślin

Do wiosennych porządków w ogrodzie, należy zaliczyć również nawożenie roślin. Z pewnością zabiegu tego bardzo potrzebuje trawnik po zakończeniu pierwszego koszenia, ale także inne rośliny. Jeśli nie mamy własnego kompostu, można zakupić nawóz w sklepie. Jednak pamiętajmy, aby dobrać odpowiednią mieszankę, która nie zniszczy roślin. Z racji tego, że w nawozach zawsze jest dość dużo chemii, warto podczas nawożenia mieć założoną maseczkę i rękawice ogrodowe, a także wykorzystać siewnik do nawozów.

Nowe rośliny w ogrodzie

Kiedy w ogrodzie jest już wszystko uporządkowane, możemy zabrać się za sadzenie nowych roślin. W donicach tarasowych można wysiać ozdobne kwiaty a w doniczkach nasiona warzyw, które po ewentualnych przymrozkach można przesadzić do gruntu. Jeśli chcemy sadzić krzewy lub inne większe rośliny, warto zrobić to w kwietniu, po uprzednim usunięciu darni i chwastów i przekopaniu ziemi. Dodatkowo należy wyposażyć się w ziemię zawierającą właściwe dla danej rośliny składniki odżywcze i obficie podlać roślinkę.

Wszystkie potrzebne sprzęty i akcesoria, które przydadzą się do wiosennych porządków w ogrodzie, znajdziesz w sklepie internetowym narzedzia.pl.

Komentarze
  • Robofan 2014-03-31

    Dobry artykuł! Ja w tym roku do usunięcia liści zalegających w rynnach użyłem pierwszy raz robota Looja! Świetna zabawa i przy okazji pożyteczna :-D

Dodaj komentarz
* Pola wymagane