Wiosna coraz bliżej, czas pomyśleć o ogrodzie. Zobacz, jakie prace powinieneś wykonać. Do każdej z nich polecamy niezawodne narzędzia.

Przedwiośnie to idealny moment na rozpoczęcie porządków. Trzeba posprzątać pozostałości po jesieni i zimie – zgrabić liście, zebrać gałęzie, usunąć suche części roślin. Pomocny może się okazać odkurzacz do liści, który szybko i sprawnie oczyści Twój ogród. Do domowego użytku idealna jest odkurzacz do liści ITAMATI, odkurzacz z funkcją dmuchawy Bosch ALS 25 lub odkurzacz Skil F0150790AA.

Przed rozpoczęciem okresu wegetacyjne należy także obciąć suche gałęzie drzew. Do cienkich gałązek  sięgamy po sekator ręczny (sekator z rączką obrotową nożycowy Fiskars P92, sekator kowadełkowy Fiskars P83). Jeżeli chcemy przyciąć grubsze gałęzie należy użyć nożyc, np. sekator nożycowy Fiskars L71 lub sekator do konarów YATO YT-8833. Można także sięgnąć po bardziej zaawansowane narzędzia takie jak ręczna piła – akumulatorowa piła ogrodowa Bosch, piła ogrodowa Skil 0788 – lub pilarki, np. pilarka łańcuchowa ITAMATI, akumulatorowa piła łańcuchowa Ryobi OPP1820. Wiosna to dobry czas dla przycinania i formowania żywopłotów. Do szybkiej i sprawnej pracy służą nożyce do żywopłotu. W małych ogrodach najlepiej sprawdzą się elektryczne nożyce do żywopłotów Bosch AHS 45-16, Gardena EasyCut 42, a do pielęgnacji większych i dłuższych żywopłotów warto skorzystać z nożyc akumulatorowych Bosch ISIO II, Makita BUH483Z, Skil 0750AA.

Po wykonaniu wszystkich prac porządkowych mamy stertę odpadów – gałęzi i zielonych części roślin.  Uprzątnięcie będzie łatwiejsze, jeśli zmniejszymy ich objętość. W tym celu można skorzystać z rozdrabniacza ogrodowego, np. rozdrabniacz do gałęzi ITAMATI, Hecht 6280 Box LX, Bosch AXT 25TC. Wybrane modele poradzą sobie zarówno z miękkimi jak i twardymi częściami roślin. Tak powstały, rozdrobniony materiał można wykorzystać do ściółkowania lub kompostowania.

Jeżeli chcemy posadzić nowe rośliny trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu gleby, dostosowanym do wymagań sadzonej roślin oraz nawodnieniu. Tu idealnym rozwiązaniem okazuje się system nawadniania Gardena.

Jednym z ostatnich zadań, jakie na Ciebie czekają jest oprysk drzew i krzewów, który zapobiegnie chorobom oraz rozwojowi niechcianych grzybów oraz zastosowanie odpowiednich nawozów. Do tego celu warto wybrać jeden z opryskiwaczy  ITAMATI, Bradas.

Przygotowany przez nas poradnik pomoże Ci uzyskać piękny i zdrowy ogród niewielkim nakładem sił. Pamiętaj, że wszystkie te czynności wykonujesz w jednym konkretnym celu, aby jak najdłużej cieszyć się pięknem własnego ogrodu. Wiosna to najintensywniejszy okres prac ogrodowych, ale potem czeka Cię odpoczynek w pięknych okolicznościach przyrody.

Komentarze
  • Robofan 2014-03-31

    Dobry artykuł! Ja w tym roku do usunięcia liści zalegających w rynnach użyłem pierwszy raz robota Looja! Świetna zabawa i przy okazji pożyteczna :-D

* Pola wymagane
Dodaj komentarz