Roztopy, rozmarznięta gleba, pierwsze przebiśniegi – to oznaki, że najwyższa pora zaplanować w ogrodzie pozimowe prace. Jeśli chcemy przez cały rok cieszyć się ładną, przydomową murawą, już wczesną wiosną musimy pomyśleć o właściwych zabiegach pielęgnacyjnych. Wertykulacja i aeracja to dwa zabiegi, które poprawią kondycję naszego trawnika.

Na trawnikach, pomiędzy zieloną powierzchnią, a glebą, zbierają się resztki roślin, chwastów, źdźbła obumarłej trawy, szczątki liści itp. Tworzą one tzw. filc. Zaniedbane murawy mogą zawierać nawet do kilku centymetrów filcu, przez co woda i składniki odżywcze nie przenikają do korzeni. Trawnik jest coraz gorszej jakości. Dzięki zabiegom wertykulacji i aeracji trawnik może znowu zachwycać wyglądem. Przywracanie odpowiedniego wyglądu trawnikowi najlepiej wykonać wiosną (nawet wczesną) niedługo po roztopach. Gleba nie powinna być jednak zbyt mokra, by usuwając rzeczy zbędne nie powyrywać z korzeniami również zdrowej trawy.

 

Wertykulacja to zabieg, który polega na płytkim pionowym nacinaniu darni. Ma on na celu przecięcie rozłogów traw, a przez to pobudzenie jej do wzrostu. Zabieg ten wiąże się także z usunięciem filcu z trawnika, stanowiącego środowisko rozwoju szkodliwych dla trawnika grzybów i bakterii. Wertykulację przeprowadza się także w celu usunięcia próchnicy powierzchniowej, stworzenia lepszych warunków dla dopływu powietrza, wody i składników pokarmowych do strefy korzeniowej. Proces ten ułatwia też przygotowanie trawnika do piaskowania i tworzy korzystniejsze warunki dla przeprowadzenia podsiewu.

Aeracja to zabieg mający na celu napowietrzenie i rozluźnienie gleby. Polega na nakłuwaniu jej powierzchni. Dzięki aeracji doprowadzamy tlen do korzeni, który jest niezbędny do prawidłowego metabolizmu, a w efekcie do zdrowego wzrostu trawy. Otwory w trawniku pomagają też w pobieraniu wody i nawozów. W efekcie trawnik ma większe możliwości regeneracyjne i jest bardziej odporny na deptanie. Pod wpływem aeracji korzenie trawy stają się silniejsze, a darń wyrównuje się.

“Zabieg wertykulacji zaczynamy od odpowiedniego ustawienia wysokości noży wertykulatora. Maszyna nie może „wgryzać” się w glebę zbyt głęboko, żeby nie zniszczyć nawierzchni. Najlepiej wykonywać wertykulację w tak zwaną szachownicę - wzdłuż i wszerz trawnika. Z kolei zabieg aeracji na niewielkim trawniku można wykonać nakłuwając darń widłami. Biorąc jednak pod uwagę, iż na 1 m² powinno się wykonać w darni nawet do 200 otworów - zadanie to jest męczące i pracochłonne. Dlatego też, podobnie jak w przypadku wertykulacji, najlepiej jest zaopatrzyć się w aerator” – powiedział Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna.Na co zwrócić uwagę przed zakupem maszyny?
Warto zwrócić uwagę na moc silnika oraz szerokość urządzeń roboczych by były odpowiednie do rozmiarów trawnika. Jakość materiałów z jakich wykonano urządzenie musi być wysoka. Narzędzie powinno działać przez kilka sezonów. Do terenów o większej powierzchni należy wybrać urządzenie o dużej mocy silnika, aby praca przebiegała szybko i bez utrudnień. Dla każdego użytkownika ważna jest funkcjonalność jego maszyny. Dlatego wybór powinien być podyktowany takimi cechami jak: składane uchwyty czy stabilne koła.

Wybierz odpowiedni sprzęt…
Aerator Husqvarna AR19
Areator ten świetnie sprawdza się w przypadku intensywnej, długotrwałej pracy. Napowietrza zbitą glebę wycinając w powierzchni trawnika walcowate otwory. Charakteryzuje go solidna, spawana, stalowa konstrukcja ze zdejmowanymi obciążnikami. To urządzenie posiada 5 noży i może skręcać pod ostrym kątem, dzięki opatentowanemu mechanizmowi wolnego koła. Wydajność wynosi do 2300 m² na godzinę.

Wertykulator Husqvarna DT22
Maszyna ta jest przeznaczona do intensywnej, długotrwałej, profesjonalnej pracy. Dzięki potężnemu silnikowi i możliwości wykorzystania urządzenia jako siewnika, sprzęt ten jest idealny dla firm zajmujących się pielęgnacją trawników. Jednocześnie DT22 ma niewielkie rozmiary, przez co łatwo go transportować. Co więcej, może być wyposażony opcjonalnie w trzy różne urządzenia tnące, w zależności od pożądanych efektów zabiegu.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane