autor: Redakcja www.narzedzia.pl

5 stycznia 2005 cała Unia Europejska oddaje hołd ofiarom trzęsienia ziemi i tsunami, które nawiedziły Azję 26 grudnia 2004 roku. Trzy minuty ciszy w południe uczci pamięć wszystkich, którzy zginęli w tym katakliźmie.

Hołd dla ofiar tragedii w Azji Unia Europejska oddaje na wniosek rządu przewodniczącej w ubiegłym półroczu w UE Holandii. Trzy minuty ciszy w południe mają stać się dowodem solidarności Europy z ofiarami kataklizmu, uczczeniem ich pamięci.
We wtorek zaapelował o to do urzędów państwowych, samorządowych, a także organizacji społecznych i zawodowych premier Marek Belka. Na mocy decyzji prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, do połowy masztu opuszczone mają być flagi państwowe.
O powstrzymanie się w środę od godziny 12.00 na trzy minuty od zawierania transakcji wezwała inwestorów także Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.
Hołd ofiarom katastrofy oddadzą też żołnierze i pracownicy wojska.
Na trzy minuty przerwą pracę urzędnicy samorządów lokalnych.
W wyniku trzęsienia ziemi i fal tsunami, które 26 grudnia nawiedziły kraje nad Oceanem Indyjskim, zginęło blisko 145 tys. ludzi. W opinii przedstawicieli ONZ, ofiar może być nawet ponad 150 tysięcy, bo wiele osób ciągle uważa się za zaginione.
Pomóż w zbieraniu pieniędzy, które trafią tam, gdzie dziesiątki tysięcy ludzi zginęło, a setki tysięcy ocalałych straciło dosłownie wszystko.
Jak można pomóc potrzebującym informują: Polska Misja Medyczna, Caritas Polska, Polska Akcja Humanitarna, TVN, GAZETA.PL, Polski Czerwony Krzyż, Radio ZET. O możliwościach pomocy ofiarom tsunami informuje również dzisiejsza "Rzeczpospolita".
Od 1 stycznia Fundacja tvn „Nie jesteś sam” organizuje zbiórkę pieniędzy przeznaczonych na pomoc dla ofiar tsunami. Aby wspomóc akcję wystarczy wysłać SMS o treści AZJA pod numer 7126. Koszt połączenia wynosi 1zł i 22 grosze z VAT.

Wyślij SMS o treści AZJA na nr 7126
Koszt 1,22 zł
Fundacja TVN "Nie jesteś sam"Informacje:


- Eksperci z ONZ zaapelowali we wtorek do rządów krajów całego świata o zaangażowanie się w stworzenie globalnego systemu ostrzegania przed zagrożeniami takimi jak np. tsunami. Jego podstawą byłoby stałe monitorowanie ruchów dna morskiego oraz fal, a także szeroko zakrojona akcja edukacyjna, skierowana do mieszkańców zagrożonych rejonów. Problem ten ma być omawiany na poświeconej likwidowaniu skutków katastrof konferencji ONZ, która obędzie się w styczniu w Kobe w Japonii.
- Firmy telekomunikacyjne, chcąc ułatwić prace ratownikom oraz nawiązywanie kontaktu osobom zaginionym, masowo umożliwiają klientom darmowe dzwonienie i korzystanie z Internetu. Tragedia zmobilizowała internautów - wiele stron i portali rozpoczęło zbiórki pieniędzy na rzecz ofiar kataklizmu.
- Liczba ofiar kataklizmu jest szokująca - trzeba jednak pamiętać, że to jeszcze nie koniec. Równie tragiczne następstwa, co samo uderzenie fal tsunami, może mieć spowodowana przez nie klęska humanitarna. Dlatego też organizacje humanitarne - m.in. UNICEF oraz Międzynarodowy Czerwony Krzyż - rozpoczęły zbieranie pieniędzy i darów na rzecz ofiar katastrofy. Błyskawicznie zareagował największy amerykański sklep internetowy - Amazon.com, który umożliwił internautom przekazywanie datków (na rzecz Amerykańskiego Czerwonego Krzyża) za pośrednictwem swojego systemu transakcyjnego. Do tej pory serwis zebrał już ponad 900 tys. USD (datki przekazało blisko 20 tys. osób).
- UNHCR zamierza dostarczyć pomoc obejmującą m.in. 3,5 tysiąca namiotów, 20 tysięcy zestawów do gotowania, folię plastikową do budowy tymczasowych schronień dla 20 tysięcy rodzin i 100 tysięcy koców. Pomoc ta, o łącznej wartości 1,8 miliona USD, zostanie przewieziona z głównego magazynu UNHCR w Danii oraz magazynów biura regionalnego w Dubaju. (UNHCR - Komisja Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców www.unhcr.ch)
- Z pomocą ofiarom tsunami w Azji wystąpiło ponad 40 państw. Zadeklarowały, że przekażą łącznie ponad 2 mld USD. Suma ta przekracza wartość wszystkich darowizn na cele humanitarne w 2004 r.
Największą pomoc pieniężną - aż 500 mln USD - zadeklarowała Japonia. Stosunkowo duże sumy (po kilkadziesiąt tysięcy dolarów) mają napłynąć także z Banku ¦wiatowego, Azjatyckiego Banku Pomocy, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej. W Polsce 1 mln zł na rzecz ofiar katastrofy przekazał rząd.
- Liczbę ofiar katastrofy ocenia się na ok. 150 tys., ale liczba ta stale rośnie, ponieważ nadal tysiące osób, w tym zagranicznych turystów, uznaje się za zaginione. Do najbardziej poszkodowanych miejsc należą Sumatra i prowincja Aceh w Indonezji - ich mieszkańcy stanowią prawdopodobnie trzy czwarte wszystkich ofiar katastrofy.
- Obecnie jednym z najpilniejszych zadań jest zapewnienie opieki zdrowotnej i podstawowych warunków życia pozostałym przy życiu mieszkańcom regionu. Około 3 do 5 mln osób może mieć problemy z dostępem do czystej wody, jedzenia, urządzeń sanitarnych i opieki medycznej. ¦wiatowa Organizacja Zdrowia oszacowała, że na ten cel potrzeba pilnie ok. 40 mln USD.
- Problemem jest też zapewnienie opieki rannym. Według wstępnych szacunków urazów doznało ok. 300 tys. osób. Mieszkańcom regionu grożą także choroby zakaźne spowodowane skażeniem wody. Tymczasem trzęsienie ziemi i tsunami uszkodziło także wiele placówek ochrony zdrowia. Na wybrzeżu Aceh w Indonezji działa tylko jeden szpital. Brakuje prądu i paliwa. Także w Sri Lance w wyniku katastrofy ucierpiała infrastruktura medyczna.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane