Położenie tapety ściennej to świetny sposób na ekspresową metamorfozę wnętrza. W dodatku cały proces nie jest skomplikowany i bez obaw można go samodzielnie zrealizować. W tym tekście przedstawimy pierwszy krok, który należy wykonać przed tapetowaniem, czyli przygotowanie ścian oraz podpowiemy, w jakie narzędzia warto się zaopatrzyć.

Kup w Narzedzia.pl
Dalmierz laserowy Bosch GLM 40
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
388
Dalmierz laserowy Geo-Fennel GeoDist 30
dostępne
10 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
199,99
System natryskowy do drewna i ścian Bosch PFS 2000
dostępne
7 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
387
45,99
Rękawice robocze Neo 97-642-9
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
21,99
Nóż do tapet Wolfcraft WF4135000
dostawa
wysyłka
8-11 dni
22,82

Farba czy tapeta?

Tapety po latach wracają do łask i ponownie zaczynają rządzić w mieszkaniach. Ich największą zaletą jest mnogość barw i wzorów, które można dobrać do każdego pomieszczenia i stylu. Niejednokrotnie wystarczy położyć tapetę na małym fragmencie pomalowanej ściany, aby całkowicie odmienić pomieszczenie. Na rynku są dostępne tapety przystosowane do różnych warunków panujących w danej przestrzeni, np. wodoodporne do łazienki lub łatwo zmywalne do domów, w których mieszkają dzieci.

Tapetowanie pokoju

Nowoczesne tapety są trwałe, wytrzymałe i niepodatne na drobne uszkodzenia. Bez problemu przetrwają długie lata w dobrej kondycji i nie będzie potrzeby ich wymiany co kilka lat (jak w przypadku farby, którą warto regularnie odmalowywać). Jeśli wybrane wzory znudzą się po czasie – wówczas z łatwością wymienimy je na nowe. Kładzenie tapet może się wydawać skomplikowane, ale nic bardziej mylnego, gdyż niemal każdy jest w stanie zrobić to na własną rękę, bez pomocy fachowców. Na początek należy jednak zdobyć podstawową wiedzę w temacie oraz zakupić kilka narzędzi i akcesoriów, ułatwiających pracę.

Przydatne narzędzia do kładzenia tapet

Sprzęty, które sprawią, że tapetowanie przebiegnie szybko i bez większego wysiłku to m.in.:

 • miara lub dalmierz – niezbędne na najwcześniejszym etapie, gdy trzeba zdecydować jaką ilość tapety ściennej kupić. Wypada więc zacząć od zmierzenia powierzchni do tapetowania (rolki należy kupić z zapasem).
 • wahadełko, poziomnica lub laser – do wyznaczenia pionu. W wielu mieszkaniach ściany nie są perfekcyjnie równe, czego nie widać na pierwszy rzut oka. Bezpieczniej jest wyznaczyć pion i zacząć kładzenie tapet od środka ściany.
 • drabina – dla zachowania bezpieczeństwa, aby nie stać na mało stabilnych krzesłach lub stołach.
 • rękawice robocze – zabezpieczą przed kontaktem z klejem.
 • stół do tapetowania – dzięki niemu przycinanie arkuszy i smarowanie tapety będzie bardziej komfortowe niż na podłodze, w pozycji zgiętej.
 • metalowa listwa – do docinania tapety.
 • nóż do tapet – ostry nożyk jest konieczny, aby tapeta była przycięta idealnie.
 • wiaderko, pojemnik lub kuweta – do rozrobienia kleju.
 • wałek lub szeroki pędzel – do nakładania kleju.
 • wałek, szczotka lub szpachla – do dociskania przyklejonej tapety.
 • gąbka – do wycierania nadmiaru kleju, wyciekającego spod świeżo położonej tapety.
 • pistolet i pojemnik ciśnieniowy – do natryskowego kładzenia tapet, który to sposób mimo że mniej popularny, jest wygodniejszy i o wiele szybszy niż tradycyjne tapetowanie.

Tapetowanie pokoju

Niektóre akcesoria są w posiadaniu każdego majsterkowicza – drabina, przyrząd do mierzenia, czy wiaderko znajdą się niemal zawsze w domowym warsztacie lub garażu. Nie warto jednak oszczędzać na ostrym nożyku czy odpowiednich do nakładania kleju pędzlach, bo w dużej mierze od tego będzie zależeć finalny wygląd ściany z nową tapetą. Wszystkie potrzebne do remontu narzędzia znajdziecie w naszym sklepie.

Jak przygotować ścianę do tapetowania?

Posiadając odpowiednie narzędzia, można przystąpić do właściwego działania. Przygotowanie ścian do tapetowania to ważny proces, który wpłynie na końcowy efekt wizualny naszego remontu i trwałość tapety. Wszelkie ubytki na ścianie warto zaszpachlować i dokładnie zetrzeć papierem ściernym, aby zniwelować nierówności, które mogą być widoczne po nałożeniu tapety. Ściana musi być całkowicie sucha, pozbawiona kurzu i pajęczyn. Jest to niezbędne, aby utrzymał się na niej klej. Odkurzacz lub gruby pędzel skutecznie ją wyczyści.

Tapetowanie pokoju

W przypadku kładzenia tapety na ścianę, na której znajdują się resztki starej, należy również starannie je usunąć. Zrywanie tapet jest w gruncie rzeczy łatwe – trzeba kupić odpowiedni preparat, spryskać starą tapetę, odczekać kilkanaście minut i po tym czasie zeskrobać szpachelką, zaczynając od góry. Jest kilka trików, które przyspieszą proces zrywania tapet – przy pomocy myjki ciśnieniowej zmiękczane są duże powierzchnie tapety, a przejechanie po niej wałkiem z kolcami lub szczotką drucianą powoduje, że substancje chemiczne i woda szybciej się pod nią dostają. W rezultacie łatwiej ją tym sposobem usunąć.

Tapetowanie to prosty sposób na odświeżenie ścian, który ma mnóstwo zwolenników. Jest to jedyna możliwość, by uzyskać przeróżne wzory, jakie tylko przyjdą nam do głowy. Po opanowaniu kilku zasad można zrobić to samemu, na własną rękę. Zachęcamy do odwiedzenia naszego sklepu i zaopatrzenia się w niezbędne przybory, które umożliwią położenie nowej tapety w mieszkaniu.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane