Jak wybrać szlifierką kątową? Jaką dobrać tarczę? Na jakich materiałach można szlifierką kątową działać? Pytania te na tematycznych forach narzędziowych pojawiają się bardzo często, bowiem ze wszystkich rodzajów szlifierek, to właśnie kątowych używa się najczęściej

Tarcze, które przeznaczone są do cięcia lub szlifowania metalu, wykonane są ze wzmocnionego materiału ściernego. Do kamienia i cięcia murów, mogą posłużyć tarcze ścierne lub tarcze diamentowe. Te ostatnie, chociaż znacznie droższe, są jednak lepsze od zwykłej tarczy ściernej – czynią cięcie szybszym i bardziej czystym. Mają większą trwałość, będą więc długo służyć swojemu użytkownikowi. Jeśli tylko ten nie będzie korzystał z nich, chcąc pociąć metal – takie działanie może ją szybko zniszczyć.

Szlifierki kątowe są zazwyczaj dopasowane do tarcz o następujących średnicach:
> 115 mm
> 125 mm
> 150 mm
> 180 mm
> 230 mm
Rzadziej występują tarcze o średnicach: 300 i 350 mm.

 

Mniejsze urządzenia operują na wyższych prędkościach – szlifierka 115 mm wykonuje 10 000 obrotów na minutę, podczas gdy duża 230 mm maszyna wykona ich w tym samym czasie tylko 6 500. Właśnie ze względu na działanie na większych prędkościach, mniejsze urządzenia mają tendencję do szybszego zużywania się, chociaż z drugiej strony – są tańsze.

W zależności od modelu, szlifierki kątowe działają z napięciem od 110 do 230 woltów. Te 110-woltowe przeznaczone są, ze względów bezpieczeństwa, do stosowania razem z transformatorem obniżającym napięcie. Dostępne są także pneumatyczne i bezprzewodowe szlifierki kątowe.

Przeciętna moc znamionowa szlifierek kątowych to od 500 do ponad 2500 watów – im wyższa moc, tym silniejsza szlifierka. Im większa szlifierka, tym większa moc.

Każde tego typu urządzenie powinno mieć:
> rękojeść boczną – zazwyczaj przymocowaną za pomocą śruby, z lewej lub prawej strony urządzenia – w zależności od tego, którą ręką operuje użytkownik;
> blokadę wrzeciona – aby zablokować wrzeciono podczas zmieniania tarczy;
> „dead man's switch” - w polskim, mniej przerażającym i niedosłownym tłumaczeniu (bo dosłownie to „trupi wyłącznik”) - to po prostu wyłącznik bezpieczeństwa – służy on do natychmiastowego wyłączenia groźnego urządzenia, by nie wyrządziło ono użytkownikowi żadnej krzywdy.

Warto również zwrócić uwagę na:

> uchwyty zwalniające – co sprawi, że praca ze szlifierką będzie choć trochę mniej męcząca;
> sprzęgło bezpieczeństwa – zmniejsza ono przenoszony na operatora moment obrotowy w przypadku zakleszczenia się ściernicy;
> „miękki start” - zmniejszy „kopa” przy pierwszym podłączeniu do sieci.
 

A może szlifierka akumulatorowa?

Tego rodzaju urządzenia sprawiają, że praca na wysokości, z dala od źródła zasilania jest znacznie łatwiejsza niż działanie z narzędziem przewodowym. Są one ograniczone do tarcz o mniejszej średnicy.

Zazwyczaj zasilają je litowo-jonowe akumulatory, zapewniające dużą moc i małą wagę. Mają one również tę zaletę, że nieużywane, nie rozładowują się i kiedy przychodzi czas na pracę, są do niej gotowe.

Ładowarka jest zazwyczaj od razu dołączana do szlifierki. Dzięki niej można naładować urządzenie w bardzo krótkim czasie – w godzinę, czasem nawet mniej. Ładowarka przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy mamy jeden akumulator. Dobrze jest jednak wyposażyć się w dwa takie urządzenia, wtedy można jednocześnie używać szlifierki i ładować drugi akumulator.

O czym pamiętać trzeba
Szlifierka kątowa to elektronarzędzie, do którego trzeba podchodzić z szacunkiem – obracające się tarcze są potencjalnie bardzo niebezpieczne.

Nie należy odkładać szlifierek ręcznych aż do momentu, aż wszystkie tarcze przestaną pracować.

W zależności od rodzaju szlifierki, zaopatrzenie się w ochronne: okulary, maskę, nauszniki, rękawice może być konieczne.

Podczas cięcia i szlifowania metalu należy uważać na pojawiające się iskry. Nawet jeśli nie sprawią bólu użytkownikowi, mogą, spadłszy na nieodpowiednie podłoże, spowodować pożar.
Natomiast podczas tego typu działania w murze pojawia się wiele kurzu. Nawet pracując na powietrzu, w jednej chwili można znaleźć się w kłębie pyłu. Dlatego zawsze warto nosić ochronną maskę i stare ubrania.

 

Zapraszamy do wizyty w dziale ze szlifierkami sklepu narzedzia.pl

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz