Praca z użyciem elektronarzędzi zabiera dużo mniej czasu i wysiłku. Aby taki sprzęt posłużył przez wiele lat, warto regularnie robić mu przeglądy i wymieniać elementy, które są w najwyższym stopniu narażone na powolne zużywanie. Jak wiadomo, sercem każdego urządzenia jest silnik, dlatego dbając o to, by znajdujące się w nim szczotki były w pełni sprawne, przedłuża się trwałość całego elektronarzędzia.

Kup w Narzedzia.pl
Szczotki węglowe 2szt. Frame SW6
dostępne
6 szt.
dostawa
wysyłka
dziś
8,11
Szczotki węglowe 2szt. Frame SW27
dostępne
3 szt.
dostawa
wysyłka
dziś
8,73
Szczotki węglowe 2szt. Makita CB 325
dostępne
10 szt.
dostawa
wysyłka
dziś
25,70
Szczotki do szlifierki taśmowej CB 419 Makita CB419
dostępne
4 szt.
dostawa
wysyłka
dziś
39,27
Szczotka Węglowa Makita CB 106
dostępne
3 szt.
dostawa
wysyłka
dziś
35,89

Szczotki węglowe w silniku – jak działają?

Szczotki stanowią swego rodzaju kontakt pomiędzy dwoma ruchomymi elementami silnika. Ich zadaniem jest przenoszenie ładunku elektrycznego. Wykonują przy tym ruch mechaniczny, co stanowi główną przyczynę ich stopniowego zużywania. Ruch ten polega na stałym dociskaniu, co zazwyczaj odbywa się za pomocą sprężyn. Szczotki ścierają się w miejscu, w którym następuje kontakt z inną ruchomą częścią silnika.

Rodzaje szczotek

Podstawową zmienną cechą szczotek jest ich rozmiar. Jeśli trzeba je wymienić w danym urządzeniu, to najpierw powinno się sprawdzić zalecenia producenta odnośnie tej części lub dokonać pomiaru. Warto jednak pamiętać, że mocno zużyte szczotki zmieniają swoje wymiary, przez co wynik pokazany na suwmiarce może być zaniżony.

Szczotki silnikowe - elektronarzędzia

Szczotki różnią się pod względem materiałów wykonania. Najlepiej jest dobierać je pod kątem tego, co na w instrukcji wskazał producent. Zwykle materiałem budulcowym szczotek jest stop metali lub odpowiednio spreparowany grafit. Ma to wpływ na ich właściwości. Przykładowo – dzięki odpowiedniej kompozycji surowców użytych do produkcji, udaje się uzyskać mniejszą rezystancję lub większą odporność na ścieranie. To sprawia, że każdy typ tworzywa zarezerwowany jest dla odmiennego urządzenia – inny założyć trzeba w szlifierce, a inny w wiertarce. Jako główne materiały budulcowe szczotek węglowych wymienić można: elektrografity, węgle twarde i węglografity, grafity naturalne, metalografity i grafity nasycane żywicą.

Spora różnica w budowie szczotek jest efektem tego, z jaką częścią silnika przyjdzie im współpracować. Szczotka mająca kontakt z komutatorem różni się od tej działającej z pierścieniem ślizgowym, a to nie jedyne warianty tego, z jakim elementem mogą się stykać. Wybierając zamiennik dla zużytej szczotki warto zwrócić uwagę na ten aspekt.

Bezpiecznik w szczotce do elektronarzędzi

Szczotki do silników elektronarzędzi to ogromna grupa produktów, dlatego wybór odpowiedniej może przytłaczać. Istnieje ważny element, o którym należy pamiętać przy kupowaniu tej części zamiennej, a mianowicie – bezpiecznik. Przenoszone napięcie elektryczne w połączeniu z siłą tarcia wynikającą z ruchów mechanicznych, mogą przynosić nieoczekiwane rezultaty. Skutkiem braku bezpiecznika może być uszkodzenie wirnika. W wielu modelach elektronarzędzi bezpiecznikiem jest wydrążony w szczotce rowek, w który zagłębia się blaszka szczotkotrzymacza. W efekcie ruch tego elementu w stronę wirnika zostaje zablokowany, kiedy szczotka się zużyje. Dlatego nie ma ryzyka uszkodzenia elektronarzędzia.

Linki szczotek węglowych

Szczotki łączy się ze szczotkotrzymaczem za pomocą miedzianych linek. Dzięki temu możliwy jest swobodny ruch pomiędzy szczotką i resztą ruchomych części silnika elektrycznego. Przekrój linki ma ogromne znaczenie – jest uzależniony od tego, ile wynosi graniczna wartość obciążenia prądowego. Można spotkać gołą lub izolowaną wersję tego miedzianego przewodu. Jeśli konieczna jest izolacja linki, producent informuje o tym fakcie w swoich zaleceniach.

Szczotki silnikowe - elektronarzędzia

Dobieranie szczotki węglowej do elektronarzędzia

Jeśli elektronarzędzie podlega gwarancji, to wymiana elementów eksploatacyjnych powinna się odbyć z użyciem oryginalnych części. Informację na temat tego, jaki typ szczotek został zastosowany w danym modelu, można łatwo uzyskać z instrukcji obsługi. Niekiedy producent nie sprzedaje tej części osobno, ale zamiast tego oferuje całą prowadnicę wraz ze szczotkami.

Oczywiście oryginalne części są często droższe niż niemarkowe zamienniki. Nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku sprawdzą się lepiej. Prawdą jest, że najtańsze wersje zwykle dużo szybciej ulegają ścieraniu. Ponadto często ich materiał wykonania stanowi silvergrafit, który ma dość dobre parametry, jednak jest bardzo rzadko stosowany przez producentów urządzeń. Nie będzie to jednak problemem, np. jeśli elektronarzędzie jest używane sporadycznie. Zresztą na rynku pojawia się już sporo zamienników ze średniej półki cenowej, które nie odbiegają trwałością względem oryginalnych części.

Komentarze
  • adamm 2021-11-08

    dobrze, że jeszcze można szczotki do elektronarzędzi kupić. zaraz będą tylko jednorazówki bez częsci zmieniennych, tylko kupuj pan sobie nowe.

  • Jacek 2021-10-27

    O, w końcu jakiś konkret można znaleźć - co jak i dlaczego. A samodzielna wymiana szczotek w elektronarzędziach jest w sumie bardzo prosta, niewielki jest jej koszt, a narzedzia żyją znacznie dłużej, nie trzeba kupowac nowych

Dodaj komentarz
* Pola wymagane