Odpowiednia przestrzeń robocza, funkcjonalne i komfortowe stanowisko pracy – to kwestie najważniejsze dla majsterkowiczów amatorów i zawodowców. Stół warsztatowy powinien być dopasowany do indywidualnych preferencji, potrzeb i zadań, do jakich zostanie przeznaczony. Jak wybrać najlepszy stół do warsztatu? Czy stół składany to dobre rozwiązanie dla każdego?

Kup w Narzedzia.pl
Stół warsztatowy Neo 11-716
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
wtorek
1 169,99
Stół warsztatowy 1160x600mm Vorel 58455
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
wtorek
1 770,99
Biurko warsztatowe 1160x600mm Vorel 58450
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
wtorek
749
Składany stolik spawalniczy Yato YT-08950
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
wtorek
312,99

Kiedy przydaje się stół warsztatowy?

W przydomowym lub profesjonalnym warsztacie jakiekolwiek miejsce robocze jest obowiązkowe – bez tego ani rusz. Czasami funkcję blatów roboczych pełnią stare meble czy biurka. Jednak stół warsztatowy z prawdziwego zdarzenia to gratka dla każdej osoby, pasjonującej się majsterkowaniem i lubiącej spędzać czas w garażu lub warsztacie. Natomiast profesjonalistom ten mebel jest konieczny do tego, by praca była wygodna, szybka i co ważne – bezpieczna.

Dla stolarzy, ślusarzy, mechaników, czy spawaczy dobrym rozwiązaniem będzie stół warsztatowy zaciskowy lub z imadłem, na którym można przymocować obrabiane elementy (np. drewniane, metalowe), co niewątpliwie poprawi komfort pracy. Stół do warsztatu przydaje się również w miejscu remontu, szczególnie w wersji składanej – można go przenosić po kolei, do każdego remontowanego pokoju.

Stół warsztatowy

Na co zwracać uwagę kupując stół do warsztatu?

Profesjonalny stół warsztatowy to spora inwestycja, dlatego warto dokładnie przemyśleć swój wybór i zastanowić się, jakie funkcje będą przydatne. Oto kilka parametrów, które różnią się pomiędzy poszczególnymi modelami stołów do warsztatu:

  • wymiary blatu – należy dokładnie zmierzyć przestrzeń przeznaczoną na postawienie stołu warsztatowego. Wskazówka: wcale nie musi stać pod ścianą, ciekawym rozwiązaniem jest postawienie go na środku pomieszczenia, aby z każdej strony mieć do niego swobodny dostęp.
  • wysokość – dostępne są warianty stołów do warsztatu przeznaczone dla osób o różnym wzroście. Należy pamiętać o tym, że podczas prac na stojąco, ręce powinny zwisać swobodnie i być lekko ugięte w łokciach, a głowa nie powinna być pochylona do klatki piersiowej – w tak niewygodnej pozycji niewiele osób da radę długo pracować. Do pracy siedzącej można natomiast dodatkowo kupić krzesło o regulowanej wysokości.
  • materiał – najbardziej solidne i wytrzymałe są stoły metalowe, lecz czynnikiem zniechęcającym do kupna może być w tym przypadku cena, dlatego poleca się je głównie profesjonalistom. Do sporadycznego albo niewymagającego użytku amatorskiego nadaje się stół warsztatowy z blatem drewnianym lub z płyty MDF. Blat o właściwościach antypoślizgowych pokryty jest gumą ryflowaną.
  • dodatkowe wyposażenie – stoły niejednokrotnie można kupić w wersji wzbogaconej o przydatne elementy jak np. oświetlenie, tablica na narzędzia, pojemniki na drobiazgi, szuflady, dodatkowa półka na szerokość całego blatu, wbudowane podziałki centymetrowe, kółka do wygodnego transportowania stołu. Niektóre stoły do warsztatu mają możliwość łączenia z innymi, co jest pożądane w dużych profesjonalnych warsztatach.

Stół standardowy czy składany?

Duży, stabilny stół do warsztatu jest centralnym miejscem i chlubą każdego majsterkowicza. Im więcej posiada dodatkowego wyposażenia w postaci szafek czy szuflad, tym lepiej. Można wokół niego zorganizować całą przestrzeń do drobnych robót mechaniczno-budowlanych, ponieważ nie trzeba go stale składać lub rozkładać. Wszystkie narzędzia są na nim umiejscowione na stałe, każde z nich ma swoje konkretne miejsce, które sprawia, że zawsze jest w zasięgu ręki właściciela.

Stół warsztatowy

Standardowy stół warsztatowy ma szeroki, wygodny blat roboczy, dostosowany do wykonywania zaawansowanych i wymagających prac. Jednak to, co dla niektórych użytkowników jest ogromną zaletą, dla innych może stanowić wadę nie do przeskoczenia – duży stół do warsztatu nie zmieści się w każdym pomieszczeniu, nie jest mobilny i jest ciężki. W takiej sytuacji jest alternatywa w postaci stołu składanego. Jest to raczej tymczasowe stanowisko pracy, które można transportować w różne miejsca – np. z jednej budowy na drugą lub rozłożyć na jakiś czas w małym garażu, czy na ogrodzie. Wiele składanych modeli ma opcję regulacji wysokości. Wadami tego rozwiązania jest niewielki blat roboczy i mniejsza stabilność konstrukcji, dlatego zaleca się go dla majsterkowiczów-amatorów lub dla stolarzy, którzy często wykonują drobne prace poza głównym warsztatem, np. na budowie.

Stół do warsztatu to przydatny, funkcjonalny i praktyczny element wyposażenia stanowiska roboczego. Ceny tych mebli wahają się pomiędzy kilkaset a kilka tysięcy złotych. W naszym asortymencie znajdziecie stoły warsztatowe do użytku profesjonalnego i okazjonalnego oraz przydatne akcesoria do dodatkowego wyposażenia stołu.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane