Nasz ogród nie ma wakacji – wymaga nieustannej opieki i pielęgnacji. Sprawdź, co ważnego powinieneś zrobić w sierpniu w swoim ogrodzie.

Koszenie trawnika

Trawnik latem kosimy regularnie (co 7–10 dni), pamiętając o tym, że wyższa trawa bardziej zacienia glebę, która w mniejszym stopniu ulega wysuszeniu – dlatego podczas upalnego lata nie należy trawy ciąć zbyt nisko (najlepiej na wysokości około 6 cm). Jeżeli podczas naszego urlopowego wyjazdu trawa nadmiernie urosła, po powrocie nie kosimy jej zbyt radykalnie. Doprowadzajmy ją do właściwej wysokości (3–4 cm) w dwóch albo trzech etapach, kosząc co kilka dni nie więcej niż 1/3 wysokości. Dlatego przy wyborze kosiarki warto zwrócić uwagę, czy interesujący nas model posiada regulację wysokości koszenia oraz jaki jest jej zakres. Ponadto, do  pracy na rozległym terenie idealna jest kosiarka spalinowa. Do użytku domowego idealna jest Hecht 546 SX, kosiarka spalinowa z napędem Nac S420V-C, kosiarka spalinowa z napędem ITAMATI.

Kosiarka elektryczna znajdzie zastosowanie raczej na trawnikach o powierzchni do ok. 500m2. Jest jeszcze jeden warunek – musimy mieć dogodny dostęp do źródła zasilania. Doskonale sprawdza się kosiarka Gardena PowerMax 36 E, Bosch ARM 37 4. Gen. Ergoflex. Jeśli mamy kawałeczek trawnika do skoszenia, nie ma potrzeby inwestowania w tradycyjną kosiarkę – wystarczy nam podkaszarka. Jest ona pomocna również przy pracach „wykończeniowych” – ścina trawę przy murach, krawężnikach, wokół rabat, drzew i krzewów, itp. Podkaszarka dotrze wszędzie tam, gdzie tradycyjne kosiarki nie dają rady.

Podlewanie trawnika

Latem istotne jest także podlewanie. Do podlewania trawnika zaleca się zraszacze połączone wężem z ujęciem wody. Ustawia się je w wybranym miejscu i po jakimś czasie przenosi dalej. Zraszacze są mało kłopotliwe w użyciu. Obejmują swym zasięgiem powierzchnię od pełnego koła po różne jego wycinki (zakres można dowolnie regulować). Zależnie od rodzaju zraszacza, podlewana powierzchnia ma od 8 do około 500 m². najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest założenie podziemnej instalacji nawadniającej, złożonej ze zraszaczy i doprowadzających wodę przewodów. Specjalne sterowniki pozwalają na wybór jednego z gotowych programów do podlewania lub indywidualne ustalenie pory i intensywności podlewania trawnika. Specjalistą w kwestii nawadniania jest Gardena.

Trawnik podlewamy wcześnie rano lub wieczorem, po zachodzie słońca. Najlepiej robić to rzadziej, ale obficie, a częściej (nawet codziennie) jedynie w okresie suszy.

 Ponadto...

Aby cieszyć się pięknym trawnikiem, przydadzą się również takie narzędzia ogrodowe, jak:

    1) podkaszarka – w pracach ogrodowych jest raczej dodatkowym narzędziem, dopełnieniem tradycyjnej kosiarki. Sprawdza się w trudno dostępnych miejscach. Podkaszarki można podzielić na: urządzenia przeznaczone do niewielkich prac porządkowych (elektryczne) - podkaszarka ITAMATI, Nac SF7A201 - i takie, którymi wycina się też wysokie chwasty i młode pędy krzewów (spalinowe) - zobacz więcej.

    2) nożyce do przycinania brzegów trawnika, przydadzą się do pielęgnacji brzegów trawnika, zapewniją estetyczny wygląd całości. Nie ma mowy o nieskoszonych źdźbłach trawy pozostających przy muyrach, krawężnikach, wokół rabat, drzew i krzewów. Urządzenia takie można używać również do przycinania niewielkiego żywopłotu lub formowanego krzewu, np. nożyce do trawy i krzewów ISIO, nożyce ITAMATI, Skil 0755AA.

    3) siewnik – w sierpniu siewnik posłuży nam do nawożenie. Szybko i równomiernie rozsypuje nawóz po całej powierzchni trawnika. Można go też wykorzystywać do wysiewania nasion, na przykład w czasie zakładania trawnika, lub dosiewania nasion w uszkodzonych miejscach darni. Polecamy: siewnik ITAMATI, Gardena 0433-20, Hecht 220.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane