autor: narzedzia.pl

Światowy rynek elektronarzędzi odnotował w ubiegłym roku wartościowy wzrost o 4% (pomijając różnice kursowe). Na tym tle korzystnie kształtował się rozwój firmy Bosch-Elektronarzędzia, która osiągnęła 12% przyrost sprzedaży w stosunku do roku 1999. Aż 87% całkowitego obrotu pochodziło spoza granic Niemiec. Polski oddział Bosch-Elektronarzędzia zanotował w 2000 roku wzrost w wysokości 15%.


Światowy rynek elektronarzędzi w roku 2000

W ubiegłym roku światowy rynek elektronarzędzi ponownie odnotował wartościowy i ilościowy przyrost. Wartościowo rynek wzrósł o 13% osiągając obroty w wysokości 15 miliardów marek, z tego 9% było wynikiem kursów wymiany walut. Na całym świecie sprzedano około 100 milionów sztuk elektronarzędzi, co oznacza przyrost o 5% w stosunku do roku 1999. Do wzrostu przyczyniła się pozytywna koniunktura na rynku północnoamerykańskim oraz zwiększony popyt w Azji.

Chłonność rynku północnoamerykańskiego wzrosła w porównaniu z rokiem poprzednim o 3% do 6,4 miliardów marek (bez wpływu różnic kursowych). Na całym kontynencie sprzedano 42 miliony sztuk elektronarzędzi, o 1,5% więcej niż przed rokiem. Stabilny popyt i wysoki kurs dolara były główną siłą napędową rozwoju w tym regionie.

Po niezbyt udanych latach poprzednich rynki azjatyckie odnotowały w 2000 roku wartościowy wzrost w wysokości 14%. Podczas gdy Japonia nadal przeżywała okres stagnacji, wszystkie pozostałe rynki wyraźnie się ożywiły. Szczególnie pozytywnie rozwijała się sprzedaż w Chinach i Korei.

Raport sprzedaży narzędzi 2000

Zadowalający jest także bilans kontynentu południowoamerykańskiego, gdzie ilość sprzedanych narzędzi wzrosła o 13%. Wartościowo rynek ten wzrósł o 18% i wyniósł pół miliarda marek. Tendencję rozwojową odnotował Meksyk, jednak dalszy rozwój sytuacji na tym rynku silnie uzależniony jest od koniunktury w USA. Ożywienie gospodarcze widoczne było także w Brazylii i Chile.

W Europie popyt na elektronarzędzia wzrósł o 2% do 5 miliardów marek. Oznacza to 34 miliony sztuk sprzedanych elektronarzędzi, o 4% więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym. Podczas gdy większość rynków zachodnio i wschodnioeuropejskich odnotowała wzrost, na największym rynku europejskim - w Niemczech - sprzedano 11 milionów sztuk elektronarzędzi, co oznacza tylko 5% przyrost ilościowy. Wartościowo sprzedaż elektronarzędzi nie przekroczyła poziomu z roku poprzedniego: 2% spadek przyniósł obrót w wysokości 1,3 miliarda marek. Był to kolejny, szósty już rok niezadowalającego rozwoju branży elektronarzędzi w Niemczech.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane