Rozdrabniacze do gałęzi to urządzenia, które przydadzą się zarówno w dużych sadach, jak i przydomowych ogródkach. Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą o odpadach, palenie gałęzi, nawet na własnej działce, jest zabronione i karane mandatem. Rozdrabniacze ułatwiają pozbycie się gałęzi z ogrodu i sprawiają, że spakowanie ich do worków na odpady jest wygodniejsze, szybsze i co najważniejsze – nie wymaga ręcznego cięcia drewna. Rozdrobnione gałęzie można również wykorzystać do ściółkowania oraz kompostowania. Czym się kierować podczas zakupu rozdrabniacza do gałęzi? Poniżej kilka najważniejszych kryteriów.

Kup w Narzedzia.pl
Rozdrabniacz do gałęzi Ryobi RSH3045U
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
1 049
Rozdrabniacz do gałęzi Ryobi RSH2545B
dostępne
7 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
778,99
Rozdrabniacz Bosch AXT 25TC
dostępne
5 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
2 089,99
Rozdrabniarka do gałęzi Makita UD2500
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
1 667,99

Podczas wiosennych porządków lub jesiennych przycinek drzew bardzo przydatnym urządzeniem staje się rozdrabniacz do gałęzi, który zamienia ucięte gałęzie na łatwe do transportu trociny. Do celów ogrodniczych używa się najczęściej rozdrabniaczy elektrycznych, których zaleta jest ich cichobieżność pracy.

Rozdrabniacz: frezowy czy nożowy?

Rozdrabniacze do gałęzi różnią się przede wszystkim mechanizmem tnącym drewno. Najprostszym z nich jest system nożowy, składający się z dwóch do czterech noży, rozdrabniających gałąź na 2-3 cm kawałki. Konieczne może być ostrzenie lub konserwacja ostrzy co jakiś czas, aby urządzenie było stale wydajne i sprawne w 100%. Warto wybrać rozdrabniacz do gałęzi z ostrzami z wysokiej jakości materiału, np. ze stali hartowanej. Sporo modeli tego typu posiada dodatkowy przyrząd do popychania gałęzi w głąb urządzenia.

Rozdrabniacze do gałęzi podczas pracy

Zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest rozdrabniacz do gałęzi z systemem frezowym, samodzielnie wciągającym drewno. Rozdrabniacze frezowe najczęściej umożliwiają również wycofanie danej partii gałęzi, co pomaga przy ich zacięciu lub zablokowaniu. Do „zadań specjalnych” odpowiedni będzie sprzęt z turbiną nożową, umożliwiającą szybkie cięcie nawet grubszych gałęzi.

Najważniejsze parametry rozdrabniacza do gałęzi

Kolejną ważną cechą, nad którą warto się pochylić, jest sposób zasilania rozdrabniaczy do gałęzi. Mniejsze urządzenia, które sprawdzą się w niewielkich ogrodach to modele zasilane elektrycznie. Pracują w miarę cicho, przeważnie są stosunkowo lekkie i bardziej mobilne, ale ogranicza je odległość od gniazda prądu. Dlatego na większe powierzchnie poleca się rozdrabniacze z napędem spalinowym, które mają większą moc i są efektywniejsze. Ich wadę stanowi hałas, który wytwarzają podczas pracy i z tego powodu powinny być używane w słuchawkach wygłuszających.

Podczas wybierania rozdrabniacza zwracajmy uwagę też na takie parametry jak:

  • grubość gałęzi, jakie dane urządzenie jest w stanie pociąć,
  • moc i wagę rozdrabniacza (niektóre modele są jednocześnie dosyć lekkie w stosunku do wysokiej mocy),
  • wielkość kółek, które zapewnią komfortowy transport urządzenia,
  • dodatkowe akcesoria, np. pojemnik na odpady, popychacz do gałęzi.

Także długość gwarancji obejmującej urządzenie może być wartościową wskazówką, co do jego jakości.

Rozdrabniacze do gałęzi podczas pracy

Jak wybrać rozdrabniacz do gałęzi?

Jak przy każdym zakupie, tak również w przypadku rozdrabniacza do gałęzi, kierujmy się swoimi potrzebami. Spalinowy model, który bez problemu mieli w ciągu minuty sporą stertę drewna, nie musi być najlepszym wyborem, jeżeli posiadamy ogród z niewielką ilością drzew. Zakup takiego urządzenia łączy się z dużym hałasem, niejednokrotnie większym niż używanie kosiarki, dlatego w przydomowym ogródku wygodniejszy w użyciu będzie mniejszy, elektryczny model.

Weźmy też pod uwagę częstotliwość, z jaką będziemy używać rozdrabniacza do gałęzi – jeśli będzie tylko kilka dni w roku, to tym bardziej można zaoszczędzić na kupnie takiego urządzenia do użytku okazjonalnego. Natomiast jeżeli jesteśmy właścicielami sadu lub ogrodu z kilkunastoma drzewami owocowymi, wówczas warto zainwestować w rozdrabniacz do gałęzi z wyższej półki, który maksymalnie ograniczy nasz czas pracy oraz trud włożony w przycinanie gałęzi.

 

Wióry z gałęzi - rozdrabniacze do gałęzi

Jaki rozdrabniacz do gałęzi? Ranking rozdrabniaczy ogrodowych - zestawienie najlepszych rozdrabniaczy do gałęzi.

Zapraszamy do oferty naszego sklepu, w którym znajdują się urządzenia do okazjonalnego użytku oraz o zaawansowanej konstrukcji, do regularnych i bardziej wymagających prac. Proponujemy rozdrabniacze do gałęzi takich firm jak Bosch, Makita, Ryobi i BlackDecker.

Komentarze
  • marcel32 2014-03-08

    ja posiadam już drugi sezon rozdrabniacz Stiga Bio Quiet 2100, który to posiada funkcję wycofywania z podajnika zablokowanych elementów. Specjalny czujnik czuwa nad przeciążeniem maszyny, a dodatkowe bezpieczeństwo zapewnia wbudowany wyłącznik awaryjny.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane