Diament w budownictwie i pracach wykończeniowych jest tak samo niezbędny jak beton i płytki gresowe. Cięcie i wiercenie w większości materiałów budowlanych nie może obejść się bez węglika spiekanego i diamentu. O ile ten pierwszy był i jest popularny od dziesięcioleci o tyle ten drugi zaczyna być często jedynym możliwym do zastosowania. Użycie akcesoriów do elektronarzędzi z nasypem diamentowym jest często czymś oczywistym ale może nie dla każdego. Na podstawie przeglądu produktów z oferty marki DEWALT można będzie zyskać kilka przydatnych informacji co do możliwości jakie daje zastosowanie diamentu.

Kup w Narzedzia.pl
Przecinarka do glazury DeWalt DWC410
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
piątek
659,99
Pilarka do cięcia płytek + stojak DeWalt
dostępne
4 szt.
dostawa
wysyłka
piątek
4 652,97
Przecinarka do glazury DeWalt D24000
dostępne
4 szt.
dostawa
wysyłka
piątek
4 359

Wiercenie diamentem

W fazie prac instalacyjnych często pojawia się konieczność wykonywania przewiertów o dość dużychDewalt D21585 średnicach. Użycie do tego celu młota udarowego nie zawsze pozwala na uzyskanie odpowiedniego efektu w odpowiednio krótkim czasie. Rozwiązaniem mogącym zapewnić wysoką efektywność wiercenia w płytach żelbetowych mogą być koronki diamentowe.

Narzędzia diamentowe z przeznaczeniem do prac w materiałach budowlanych w odróżnieniu od tych, w których stosuje się węglik spiekany wymagają pracy bez udaru. Jest tak, niezależnie czy będą to koronki do wiercenia na sucho w lekkich materiałach czy do pracy na mokro w betonie lub betonie zbrojonym. Odpowiednim narzędziem do pracy koronami z segmentami diamentowymi są specjalne wiertarki zwane popularnie wiertnicami diamentowymi.

Ponieważ urządzenia te mogą pracować także na mokro ich cechami znamiennymi są wyłącznik różnicowo-prądowy eliminujący ryzyko porażenia oraz przyłącze wody podawanej przez wrzeciono do środka koronki. Część z tych urządzeń pozwala na pracę z ręki, wszystkie natomiast mają możliwość pracy ze specjalnymi statywami, których użycie jest często koniecznością. Statyw należy stosować podczas prac w betonie zbrojonym a także przy wierceniu większymi średnicami w lżejszych materiałach. Jego użycie pozwala na łatwe prowadzenie koronki i uzyskanie dzięki temu precyzyjnie wytrasowanego otworu. 

O odpowiednim doborze korony decyduje materiał. W przypadku twardych materiałów a szczególnie betonu z elementami zbrojenia zawsze stosuje się koronki do pracyDewalt D21580K na mokro. Woda w tym przypadku ma podwójną rolę. Po pierwsze działa ona jako czynnik chłodzący dla zwiększenia żywotności korony. Po drugie woda pozwala na szybszy postęp prac ponieważ wypłukuje urobek ułatwiając dostęp do kolejnych warstw materiału. Podobne zadanie stoi przed odkurzaczem, który stosować należy podczas pracy na sucho.W ofercie marki DEWALT można odnaleźć 4 wiertnice diamentowe, 3 specjalnie dedykowane podesty wiertarskie oraz całą gamę akcesoriów do wiercenia diamentem.

Oprócz koron do wiercenia na sucho i mokro są to także przedłużki wrzeciona dla zwiększenia głębokości wiercenia, pierścienie do zbierania szlamu i akcesoria potrzebne do zamocowania statywu do podłoża. Technika wiercenia diamentowego pozwala być w zgodzie z aktualnymi przepisami i powinno stosować się ją zawsze podczas wykonywania otworów w niejednorodnych materiałach takich jak beton zbrojony. Jest to szczególnie ważny przypadek ze względu na ryzyko rozwarstwienia prętów zbrojeniowych i betonu podczas prac młotem udarowym, a co za tym idzie osłabienia konstrukcji budynku.

Diament pracujący bez udaru pozwala na wyeliminowanie tego ryzyka i łatwe uzyskanie czystego otworu o idealnym przebiegu. Wiercenie diamentem może mieć także uzasadnienie ekonomiczne. Użycie tej techniki daje przede wszystkim możliwość odpowiedniego doboru średnicy otworu do osadzanej w nim rury i eliminuje konieczność dodatkowych prac murarskich przy obróbce tak wykonanego otworu. Wszystkie te aspekty powodują, że wiercenie diamentem zyskuje na popularności wśród instalatorów.

Cięcie diamentem za pomocą tarcz

Szereg prac budowlanych wymaga cięcia betonu lub innych materiałów budowlanych. Do lamusaDewalt D28414 odchodzą, jeśli już nie odeszły, przy tym zastosowaniu tarcze korundowe i każdy fachowiec stosuje obecnie tarcze z nasypem diamentowym. Dlaczego tak jest? Wynika to przede wszystkim z efektywności pracy i żywotności takich akcesoriów. Nie każdy jednak zastanawiał się dlaczego tarcze diamentowe mogą mieć aż tak różne ceny. Dobrą tarczę diamentową cechuje segment diamentowy o odpowiednio wysokiej koncentracji ziarna najlepszej jakości.

Na cenę wpływa jednak nie tylko to, bo tarcza to nie tylko sam diament.W ofercie marki DEWALT można znaleźć tarcze z wysokowydajnej serii, w której segmenty są mocowane do blaszanej płyty tarczy metodą laserową. Daje to większą odporność na wyłamanie segmentu w sytuacji przegrzania tarczy lub jej zaklinowania. Seria tych tarcz jest grupą wysoce wyspecjalizowanych produktów, różniących się względem siebie konstrukcyjnie oraz możliwościami zastosowania.

Biorąc pod uwagę różnorodność materiałów, z którymi użytkownik może mieć styczność, należy pamiętać o odpowiednim doborze tarczy. Spoiwo łączące drobiny diamentowe musi mieć odmienną charakterystykę w porównaniu do materiału jaki będzie cięty. Dzięki temu można zapewnić odpowiednie wycieranie się spoiwa w celu uwalniania kolejnych diamentówTarcza granite by zachować ostrość wieńca tnącego. Z tego właśnie powodu tarcze diamentowe oferowane przez DEWALT występują w kilku typach i każdy z nich ma konkretne sprecyzowane przeznaczenie.

Kształt segmentu, kąty natarcia oraz przestrzenie między segmentami na obwodzie tarczy są różne dla konkretnych zastosowań. Nie ma więc narzędzi uniwersalnych i warto o tym pamiętać w przypadku tarcz diamentowych.

 

 

 

 

 

Diament w pracach wykończeniowych

Podczas prac wykończeniowych także stosuje się akcesoria z nasypem diamentowym. Dla popularnych obecnie płytek gresowych nie ma w zasadzie lepszych akcesoriów do cięcia niż tarcze diamentowe do pracy na mokro. Oczywiście i tu, tak jak miało to miejsce w przypadku wiercenia w betonie, istnieją specjalne urządzenia przeznaczone do cięcia.D24000 Dewalt DEWALT oferuje przecinarkę do tego typu prac, która charakteryzuje się dużymi możliwościami przy stosunkowo kompaktowej budowie. Mobilność takich urządzeń dla wykonawców ma duże znaczenie, dlatego też przecinarka DEWALT D24000 wyróżnia się pod tym kątem na tle innych urządzeń dostępnych na rynku. Z łatwością można ją zmieścić do bagażnika każdego auta typu kombi. Duże znaczenie ma specjalna konstrukcja z głowicą i tarczą tnącą od góry oraz przesuwnym stołem roboczym. Dzięki takiemu rozwiązaniu można użyć tej przecinarki nie tylko do cięcia płytek ale także cegieł klinkierowych, kostki brukowej, kamiennych płytek okładzinowych, kamienia elewacyjnego oraz innych podobnych materiałów o grubości do 95 mm. Dwie różne tarcze jakie są dedykowane do pracy z tym urządzeniem pozwalają na cięcie materiałów różnej twardości.Jako uzupełnienie oferty w drugiej połowie 2010 roku DEWALT wprowadził do sprzedaży ręczną pilarkę na tarcze diamentowe z możliwością pracy na mokro. Jest to szczególnie przydatne narzędzie przy pracach renowacyjnych podczas wymiany pojedynczych płytek. Możliwość cięcia wgłębnego pozwala na usunięcie starych fug ale także na cięcie od środka płytki np. dla wycięć podDewalt DWC410 gniazda elektryczne. Ponieważ urządzenie to jest prowadzone po materiale brak jest ograniczeń co do długości cięcia. Cecha ta jest szczególnie ważna wobec ciągle zwiększających się gabarytów płytek. Dodatkowym atutem tej ręcznej przecinarki DEWALT DWC410 jest możliwość cięcia pod kątem. Do stosowania z tym urządzeniem producent przewidział dwa rodzaje tarcz dedykowane odpowiednio do miękkich i twardych materiałów. Obie z tych tarcz mogą pracować na sucho lub na mokro.Ostatnimi, jednak także niezmiernie ważnymi pośród gamy diamentowej DEWALT są specjalne wiertła koronowe do płytek. Tu ze względu na konieczność pracy na mokro zaleca się stosowanie do wiercenia nimi elektronarzędzi akumulatorowych. Ma to znaczenie także dla możliwości łatwiejszego uzyskania potrzebnej odpowiednio niskiej prędkości obrotowej by zapewnić największą efektywność wiercenia. W komplecie z każdym wiertłem tego typu znajduje się specjalna prowadnica z systemem podawania wody podczas wiercenia w płytkach zamontowanych na ścianie. Zakres oferowanych średnic od 5 do 25 mm pozwala na użycie tych akcesoriów w większości prac montażowych. Żywotność tych wierteł podczas wiercenia w gresie potrafi przekroczyć 50 otworów. Szybkością wiercenia nie dorównują temu typowi wierteł żadne inne konstrukcje. 

 

Popularność diamentu

Diament potrafi wiele i często bywa niezastąpiony. Każdy budowlaniec potrzebuje odpowiednio wysokiej klasy akcesoriów z nasypem diamentowym tak jak pierścionek zaręczynowy potrzebuje pięknego i odpowiedniej jakości diamentowego oczka. Ciągle zwiększająca się oferta akcesoriów diamentowych oraz dedykowanych do nich elektronarzędzi marki DEWALT powoduje, że praca staje się łatwiejsza także w przypadku najtwardszych i najbardziej trudnych w obróbce materiałów budowlanych. Popularność narzędzi diamentowych ciągle rośnie i chyba nie ma w tym nic dziwnego biorąc pod uwagę ich korzystne ceny w porównaniu do oferowanej wysokiej efektywności pracy.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane