Wśród dostępnych na rynku urządzeń sprężających powietrze możemy wyróżnić sprężarki tłokowe, śrubowe oraz łopatkowe. Podział ten jest uwarunkowany rodzajem mechanizmu odpowiedzialnego za przepływ powietrza. Dwa pierwsze typy, spośród wymienionych, są najbardziej popularne. Sprężarka tłokowa, jak na przykład Airpress HL275-50 jest często wykorzystywana do domowych zastosowań. Sprężarka śrubowa (ECONOMY Airpress 5,5/200) znajduje zastosowanie głównie w przemyśle i specjalistycznych warsztatach, np. lakierniach.

Sprężarka tłokowa czy śrubowa?

Sprężarki tłokowe są częściej wybierane przez indywidualnych użytkowników, także przez kupujących na narzedzia.pl ze względu na niższą cenę. Są też łatwiejsze w konserwacji, dlatego często wykorzystuje się je w gospodarstwie domowym. Tego typu urządzenia sprawdzą się również w małych zakładach. To, co może przeszkadzać w tych sprzętach, to wysoki poziom hałasu, jednak i z tym producenci starają się walczyć. W ofercie pojawiają się bowiem sprężarki tłokowe wyciszane, jak na przykład Airpress B4900 LN. Dzięki obudowie dźwiękochłonnej hałas jest wyraźnie zredukowany. Sprężarki śrubowe odznaczają się wysoką jakością powietrza oraz niskim poziomem hałasu. Są jednak droższe. Ten typ sprawdza się podczas pracy ciągłej, co jest ważną cechą przy czynnościach wymagających stałego dopływu sprężonego powietrza. Jeżeli urządzenie będzie mocno eksploatowane przez cały rok, np. w warsztacie lakierniczym to warto zdecydować się na sprężarkę śrubową, jak na przykład ECONOMY Airpress 7,5/270E. Urządzenie to jest dostarczane wraz z osuszaczem powietrza, który podobnie jak filtr oleju, jest ważnym elementem wyposażenia sprężarek olejowych.

sprężarka tłokowa sprężarka olejowa, sprężarka Airpress

Zobacz także inne modele: sprężarki tłokowe

Jak działają sprężarki śrubowe i tłokowe?

Praca sprężarki tłokowej jest oparta na działaniu tłoka. Tłok przesuwa się w cylindrze przy wykorzystaniu korbowodu oraz wału korbowego. W zależności od wykorzystania jednej lub dwóch stron tłoka urządzenia nazywa się sprężarką jednostronnego lub dwustronnego działania. Działanie sprężarek śrubowych opiera się na obracających się śrubach. Przestrzeń pomiędzy nimi zmniejsza się, prowadząc do sprężania powietrza. Wysokość sprężania jest uwarunkowana głównie od stopnia szczelności pomiędzy obiema śrubami oraz śrubami a obudową.

sprężarka śrubowa, sprężarka olejowa, sprężarka 5,5/200 Economy

Szersza oferta: sprężarki śrubowe

Podsumowanie:

  • Sprężarki tłokowe – elementem sprężającym powietrze jest tłok
  • Sprężarki śrubowe – elementami sprężającymi powietrze są śruby
  • Do przemysłu i przy pracy ciągłej sprawdzą się urządzenia sprężające powietrze oparte na mechanizmie śrubowym
  • W prywatnym warsztacie i w gospodarstwie domowym można wykorzystać sprężarkę tłokową
  • Przy sprężarkach olejowych należy pamiętać o osuszaczach powietrza i filtrach oleju
  • Airpress B4900 LN – sprężarka tłokowa wyciszana z obudową dźwiękocłonną
Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane