Robot koszący Optimow to propozycja automatycznej kosiarki od marki Greenworks. Wygodny sposób na kompleksową pielęgnację trawnika - bez wysiłku i bez straty czasu. Dzięki uprzejmości firmy Lange Łukaszuk, otrzymaliśmy na testy model Optimow 10. Jak wygląda instalacja i czy sposób poruszania się kosiarki jest skuteczny? Dowiecie się z poniższego artykułu.

Kup w Narzedzia.pl
77,49 Przekreślona cena jest najniższą ceną produktu w okresie 30 dni przed promocją
74,49
Robot koszący Greenworks OptiMow 15
dostawa
wysyłka
8-11 dni
6 599
Robot koszący Greenworks OptiMow 10
dostawa
wysyłka
8-11 dni
5 309

Optimow 10 to model rekomendowany do powierzchni 1000m2 trawnika, a jego obszar roboczy wyznaczany jest za pomocą przewodu ograniczającego. Sam proces instalacji kosiarki nie jest skomplikowany. W zestawie z kosiarką dostarczany jest przewód ograniczający o długości 100m, kołki do mocowania przewodu, kabel niskonapięciowy o długości 10m, zasilacz, zapasowe ostrza i śruby, linijka, łączówki do przewodu, a także stacja ładująca z kompletem śrub do mocowania. Robot Greenworks posiada już wbudowany 24-voltowy akumulator o pojemności 2.0Ah, więc nie ma konieczności jego oddzielnego montażu w robocie.

greenworks optimow 10

Należy pamiętać, że miejsce, po którym będzie się poruszać nasza kosiarka, musi spełniać kilka warunków. Nie każda działka będzie odpowiednia dla robota - im mniej przeszkód, tym lepiej. Obszar koszenia powinien być względnie wyrównany, bez rowów, bruzd, i stromych zboczy przekraczających ponad 35%. Greenworks Optimow na terenie z dużą ilością przeszkód do ominięcia i wąskimi przejściami nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zanim puścimy kosiarkę w teren, musimy pozbyć się z trawnika kamieni, luźnych kawałków drewna, drutu, kabli pod napięciem i innych przedmiotów obcych. Warto też zadbać, aby trawa nie była dłuższa niż 10cm.

greenworks optimow 10

Stację ładującą umieszczamy w pobliżu gniazda zasilającego, do którego będziemy mogli podpiąć zasilacz. Najlepiej, jeśli z przodu pozostawimy co najmniej 3m wolnego miejsca oraz po 1m po obu stronach stacji.

greenworks optimow 10

Przewód prowadzący kosiarkę wokół obszaru, po którym ma się poruszać, umieszczamy wg. zasad opisanych w instrukcji. Jeżeli nieruchome przeszkody znajdują się na wysokości trawnika (np. brukowane ścieżki) i robot może po nich przejechać, wówczas możemy poprowadzić przewód pod kostką lub w bruzdach pomiędzy poszczególnymi kamieniami brukowymi. Nieruchome przeszkody +/-1cm wymagają poprowadzenia przewodu w odległości 10cm od nich, 1-5cm w odległości 30cm, a >5cm w odległości 35cm. Przeszkody powyżej 15cm, które są w stanie wytrzymać zderzenie (np. drzewa), nie wymagają podejmowania żadnych działań.

greenworks optimow 10

Przewód można umieścić w ziemi na maksymalną głębokość 20cm lub tak jak my poprowadzić przewód na trawniku, mocując go kołkami do ziemi. Do wbijania kołków przyda się nam młotek. Kiedy już wyznaczymy obszar koszenia i podłączymy prawidłowo wszystkie przewody do stacji za pomocą łączówek, kontrolka LED stacji zasilającej powinna świecić światłem ciągłym w kolorze zielonym.

greenworks optimow 10

Robot posiada wbudowany moduł GSM. Jeżeli uruchamiamy go po raz pierwszy, musimy zostawić go w stacji ładującej, aby mógł zaktualizować system. Może to potrwać nawet do kilku godzin, dlatego warto już na samym początku umieścić go w stacji, aby mógł już się aktualizować, podczas gdy my zajmujemy się w tym czasie montażem przewodu. Aby uruchomić kosiarkę, musimy umieścić od spodu kosiarki kluczyk zabezpieczający i przekręcić go w lewo do pozycji 1.

greenworks optimow 10

Następnie przesunąć zasuwkę przycisku start do tyłu i wcisnąć przycisk, wówczas kosiarka rozpocznie swoją pracę.

greenworks optimow 10

Kosiarkę możemy sparować z naszym urządzeniem mobilnym. Musimy tylko pobrać aplikację Greenworks GreenGuide ze sklepu App Store lub Google Play i postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Aby zarejestrować kosiarkę w aplikacji, musimy mieć unikalny kod parowania podany w skróconej instrukcji oraz samą kosiarkę. Za pomocą aplikacji możemy kontrolować aktualne położenie kosiarki, włączyć i wyłączyć urządzenie, ustalać godziny pracy, a także sprawdzić poziom naładowania akumulatora.

greenworks optimow 10

Robot posiada regulację wysokości koszenia w zakresie 20-60mm, a jego średnica koszenia wynosi 22cm.

greenworks optimow 10greenworks optimow 10

Robot porusza się po wyznaczonym obszarze losowo - od przewodu do przewodu "odbijając" się od niego pod różnym kątem. Podobnie zachowuje się napotykając na swojej drodze przeszkody stałe. Średni czas koszenia kosiarki to około 70 minut, po czym samodzielnie wraca do stacji ładującej na około 140 minut i ponownie rusza w teren. Za pomocą aplikacji możemy wyznaczyć do 5 punktów początkowych, aby zagwarantować równomierne koszenie trawnika w całym ogrodzie. 

greenworks optimow 10

Praca robota jest praktycznie niesłyszalna, słychać tylko dźwięk ostrzy uderzających o źdźbła trawy. Jakby nie patrzeć jest to bardzo komfortowe rozwiązanie - my odpoczywamy w ogrodzie, podczas gdy robot wykonuje za nas pracę.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane