Dobre narzędzia znacznie ułatwiają pracę. Dzięki nim wykonywanie różnych czynności może stać się dużo prostsze, szybsze i bardziej precyzyjne. Nie inaczej jest w przypadku renowacji mebli. W tym zadaniu estetyka wykonania ma ogromne znaczenie, a użycie odpowiednich narzędzi z pewnością pozwoli ją uzyskać. Sięgnąć można także po akcesoria, które dodatkowo urozmaicą wygląd odrestaurowywanego mebla.

Kup w Narzedzia.pl
Szlifierka oscylacyjna Bosch GSS 160-1 A Multi
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
579,99
Szlifierka mimośrodowa Ryobi ONE+ R18ROS-0
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
271,99
Multiszlifierka z osprzętem (65szt.) Dremel 8220-5/65
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
810,99
Szlifierka mimośrodowa AEG BEX 18-125-0
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
368
Szlifierka mimośrodowa Bosch GEX 125-1 AE
dostępne
4 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
375,99
Szlifierka oscylacyjna Ryobi RSS280-S
dostępne
4 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
213,99

Sposób na czas wolny

Renowacja mebli to zajęcie dające masę satysfakcji. Już sama praca przy odrestaurowywaniu staroci to gwarancja świetnej zabawy, ale dopiero efekt końcowy napawa dumą. Takie hobby jest ekologiczne, bo stare przedmioty zyskują drugie życie. To też świetny sposób na zdobycie nowych umiejętności i wspólne spędzanie czasu z partnerem lub przyjaciółmi. Renowacja mebli zyskuje wielu zwolenników także dlatego, że jest to niskobudżetowy sposób na ciekawe wykończenie domu. Niektórzy decydują się, by sprzedać z zyskiem efekty swojej pracy, tworząc w ten sposób dobrze prosperujące biznesy.

Renowacja mebli i narzędzia

Od czego zacząć renowację mebli?

W pierwszym etapie warto zwrócić uwagę na stare elementy montażowe – czy są kompletne? Czy odpowiednio łączą poszczególne części mebla? Niekiedy konieczne jest wyjęcie starych gwoździ czy śrubek. W przypadku tych pierwszych najlepiej sprawdzi się specjalna łapka. Z kolei, gdy producent zastosował śrubki, to można je usunąć za pomocą odpowiedniego klucza lub wkrętarki. Jeśli mebel posiada elementy tekstylne, czasem konieczne jest uzupełnienie zszywek, które mocują materiał do całej konstrukcji. W takim sytuacji w ruch powinien pójść zszywacz tapicerski.

Szlifowanie drewna

Renowacja drewnianych mebli musi rozpocząć się od usunięcia starych warstw z całej powierzchni. Dotyczy to zarówno lakierów, jak i farb nadających kolor. Podstawowym narzędziem stosowanym w tym celu jest papier ścierny, który można znaleźć w kategorii materiały ścierne. Najpierw używa się grubszej gradacji, która skutecznie zrywa wszelkie powłoki. Następnie warto zastosować papier ścierny drobnoziarnisty, co pozwala równo wyszlifować powierzchnię mebla. Ta metoda jest skuteczna, jednak bardzo czasochłonna. Ponadto kiepsko sprawdza się, gdy powłoka jest naprawdę gruba i trwała, co dotyczy chociażby chemoutwardzalnego lakieru popularnego w czasach PRL.

Renowacja mebli i narzędzia

Inne ręczne narzędzie służące do szlifowania mebli drewnianych to cyklina. Jest niezastąpionym elementem każdego warsztatu stolarskiego. To proste akcesorium składa się jedynie z ostrza osadzonego na rączce. Praca przy jej użyciu jest równie długotrwała, co przy stosowaniu papieru ściernego. Jej zaletą jest fakt, że doskonale zeskrobuje nawet bardzo grube powłoki. Cyklina sprawdza się zwłaszcza do wykańczania niewielkich powierzchni, które są trudno dostępne dla większych narzędzi.

Duże połacie drewna najszybciej wyszlifować można za pomocą elektronarzędzia. Tu z pomocą przychodzi szlifierka. Do renowacji mebli wykorzystać można jeden z dwóch rodzajów tego urządzenia: szlifierkę oscylacyjną lub mimośrodową. Pierwszy wariant szlifierki doskonale sprawdzi się, jeśli odnawiany mebel ma nieregularny kształt. Wszelkie szafki ze żłobieniami, zaokrąglone drzwiczki czy pofalowane obrzeża można z łatwością wyszlifować dzięki elastycznym okrągłym talerzom. Szlifierka mimośrodowa odznacza się także specyficzną mechaniką pracy – wykonuje ruch zarówno oscylacyjny (lewo-prawo) jak i obrotowy. W efekcie działa bardziej skutecznie i szybciej usuwa stare powłoki. Z kolei szlifierka oscylacyjna ma kwadratową stopę, przez co dużo lepiej sprawdza się na płaskich powierzchniach.

Skutecznym sposobem na usuwanie starych powłok są opalarka i środki chemiczne. Usunięcie chociażby chemoutwardzalnego lakieru z powierzchni starego mebla byłoby bardzo czasochłonne, gdyby przy tej pracy posługiwano się jedynie szlifierką. Użycie opalarki lub zastosowanie środków chemicznych znacznie przyspiesza pracę nad pozbyciem się bardziej uciążliwych warstw.

Przy oczyszczaniu drobnych, ozdobnych elementów mebli mogą być przydatne multiszlifierki. Różnorodne końcówki pozwalają na precyzyjną pracę z obrabianym materiałem.

Przywracanie dawnej formy

Na przestrzeni lat drewniane meble ulegają licznym uszczerbkom. Dotyczy to zarówno drobnych dziurek i przetarć, spowodowanych np. przez korniki, jak i większych ubytków w całej bryle mebla. Podstawowym sposobem wypełnienia dla tego typu niedoskonałości jest szpachlowanie. Za pomocą metalowej szpachli na uszkodzonej powierzchni rozprowadza się specjalną akrylową masę. Ważne, aby mebel był dokładnie oczyszczony z wszelkich pyłów, zanim nałożone zostanie wypełnienie.

Renowacja mebli i narzędzia

Niekiedy konieczne jest doklejenie jakiejś drewnianej warstwy lub zespojenie tych, które się rozklejają. W tym celu używa się klejów do drewna. Popularnym rozwiązaniem jest klej wikolowy, odznaczający się bezbarwnością. Przy tego typu pracy przydatne są również ściski stolarskie. To narzędzia mające różne rozmiary, wykorzystuje się je do ustabilizowania elementu mebla, jaki w danym momencie jest poddawany obróbce.

Malowanie drewna

Pierwszym etapem powinno być zabezpieczenie drewna. Podstawową warstwę może stanowić grunt, który wzmacnia przyczepność farby. Nakłada się go za pomocą pędzelka. Często stosuje się też impregnaty i podkłady, które również mają dobry wpływ na utwardzenie delikatnej struktury mebla.

Na tak przygotowane podłoże można nakładać farbę do drewna. Dostępnych jest wiele różnych rodzajów, co wpływa nie tylko na kolor, ale także na fakturę i prezencję mebla. W tym przypadku również przyda się pędzel, ale do większych mebli skuteczniejsze będą wałki. Do wykonania ozdobnych wzorów przydaje się taśma malarska, a drucianą szczotką można nadać efekt postarzenia.

Lakier stosuje się zamiast farby lub jako położoną na nią warstwę ochronną. Przede wszystkim spełnia on rolę utwardzającą, bo zabezpiecza przed zarysowaniami. Daje jednak pozytywny wpływ na efekt wizualny mebli – podkreśla słoje, wydobywa głębie koloru drewna i nadaje połysk.

Renowacja mebli i narzędzia

W co jeszcze warto się zaopatrzyć przy renowacji mebli?

Pracę nad renowacją mebli znacznie ułatwić może stół warsztatowy. Istnieją nawet składane modele, więc po skończeniu pracy nie pozostaje się z dużym meblem zagracającym pomieszczenie. Taki stół posiada zaciski, co sprawia, że wszystkie elementy pozostają stabilnie ułożone na blacie.

Nie można zapomnieć także o własnym bezpieczeństwie. Stół warsztatowy to jedynie dodatkowa opcja, ale takie elementy jak ochronne okulary czy maska przeciwpyłowa są absolutnie niezbędne. Renowacja mebli powinna być świetną zabawą, ale jednocześnie nie powinna narażać zdrowia. Ochrona przed odpryskującymi odłamkami i unoszącym się pyłem to konieczność. Równie istotny jest odpowiedni strój. Nie powinien być zbyt luźny, by nie zahaczyć odzieżą o pracujące elektronarzędzie.

Komentarze
  • jacek 2021-11-08

    no mi najbardziej to się jednak zaciski przydały. szlifierkę można zastąpić samym papierem ściernym, albo co wygodniejsze płynem do ściągania starych powłok. a zacisków to raczej niczym nim nie można zastąpić, więc moim zdaniem są najważniejsze :D

  • romek 2021-11-05

    prawdziwe odnawianie mebli to tylko z papierem ściernym i ręczne dłubanie xD

Dodaj komentarz
* Pola wymagane