Podczas zakupu odpowiednich rękawic do pracy nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że rękawice robocze i ochronne to nie to samo. Spełniają inne funkcje i zabezpieczają przed różnymi niebezpieczeństwami. Ich przeznaczenie regulują nawet normy BHP. Jak wybrać odpowiednie rękawice do ogrodu, zakładu pracy, bądź robót w trudnych warunkach atmosferycznych?

Kup w Narzedzia.pl
Rękawice ogrodowe XL Bosch
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
28,99
88
91,49
Rękawice robocze Neo 97-630-8
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
20,40
48,96
45,64

Rękawice robocze – zabezpieczenie przed zabrudzeniem

W domowych robotach ogrodowych czy drobnych pracach remontowych wystarczają nam najzwyklejsze rękawice robocze, które można kupić za kilka złotych. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie rąk przed zabrudzeniem, drobnymi skaleczeniami, otarciami czy nieprzyjemnymi odciskami. W zależności od indywidualnych potrzeb, do wyboru mamy rękawice z materiałów cienkich (przeznaczone do pracy wymagającej precyzji), grubych (w typie skóry) oraz m.in. z nitrylu, nylonu, lateksu, gumy, dzianiny z poliestrem.

Rękawice robocze

W ofercie narzedzia.pl znaleźć można rękawice robocze, które w nazwie mają funkcję, do jakiej pracy są przeznaczone, co gwarantuje szybki i prosty wybór. W taki sposób są opisane m.in. rękawice do ogrodu i rękawice narzędziowe, Wiele modeli posiada powłokę antypoślizgową, ułatwiającą manewrowanie wszelkimi akcesoriami, niezbędnymi do prac w ogrodzie lub majsterkowania w garażu. Warto mieć w zanadrzu modele do pracy w wyjątkowych warunkach – w trakcie deszczu i w bardzo dużej wilgotności najlepiej się sprawdzą wodoszczelne rękawice robocze.

W przypadku zwykłych rękawic roboczych największe znaczenie dla nas powinna mieć jakość materiału, która przekłada się na żywotność produktu.

Rękawice ochronne a bezpieczeństwo pracy

Inaczej sprawy się mają z zakupem rękawic ochronnych, ponieważ te realnie chronią i zabezpieczają przed uszczerbkiem na zdrowiu. Odzież ochronna jest częstym wymogiem w miejscu pracy, gdzie osoby zatrudnione wykonują roboty fizyczne lub stykają się z substancjami chemicznymi, żrącymi czy ze skrajnymi temperaturami.

Rękawice robocze

W takiej sytuacji nie ma miejsca na oszczędzanie na rękawicach roboczych i ochronnych, bo skutki nieumiejętnego dobrania ich do rodzaju wykonywanej pracy, mogą być poważne. Co więcej, rękawice tego typu muszą spełniać wymagania norm europejskich. Powinny być też dobrze dopasowane do naszych dłoni, a więc nie za ciasne i nie za duże.

Rodzaje rękawic roboczych i ochronnych

Możemy wyróżnić kilka popularnych, najczęściej wykorzystywanych rodzajów rękawic roboczych i ochronnych, które chronią przed konkretnymi zagrożeniami:

  • do ochrony przed urazami mechanicznymi – największa grupa rękawic ochronnych, wśród których możemy znaleźć modele dostosowane do konkretnych problemów, odporne m.in. na rozdarcia, przecięcia, ścieranie; często są to rękawice skórzane.
  • do pracy z ogniem / przedmiotami o wysokiej temperaturze – wybór powinien być uzależniony od tego czy jest możliwość wystąpienia kontaktu dłoni z płomieniami, czy tylko z gorącymi przedmiotami, odpryskami.
  • do pracy w niskiej temperaturze – ich najważniejszym zadaniem jest ochrona przed odmrożeniem ręki. Są to oczywiście ocieplane rękawice robocze, zapewniające ciepło, a tym samym lepszą sprawność ręki i palców podczas pracy.
  • do pracy z substancjami chemicznymi – rękawice te są oznaczone literami, symbolizującymi daną substancję chemiczną (np. A – metanol, B – aceton itd. – tabele z tymi symbolami są powszechnie dostępne i unormowane przez przepisy BHP).
  • do pracy z napięciami elektrycznymi – ich materiał nie przewodzi prądu.
  • antywibracyjne – rękawice robocze, które minimalizują wstrząsy podczas pracy z urządzeniami takimi jak np. młot pneumatyczny. Pomagają w stabilnym prowadzeniu narzędzia, które przenosi drgania na nasze ręce.

Rękawice robocze

Jak widzimy powyżej, rękawice robocze i ochronne to bardzo ważne akcesoria, ponieważ nie tylko ułatwiają prace manualne, ale nie ma wątpliwości, że też zabezpieczają przed poważnymi urazami. Warto poświęcić czas na wybór odpowiedniego rodzaju rękawic i przeanalizować jaki rozmiar będzie nam pasował.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane