autor: Redakcja www.narzedzia.pl

Targi Maszyn i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WinDoor-tech 2009 Centrum Budownictwa Sportowego 2009 Poznańskie targi budowlane na piątkę z plusem Trwające w dniach 20-23 stycznia w Poznaniu Międzynarodowe Targi Budownictwa BUDMA 2009 odbyły się pod hasłem „inspirowane naturą" promując rozwiązania proekologiczne. Organizatorzy uważają tegoroczną edycję za bardzo udaną.


- Jesteśmy zadowoleni z rezultatów, jakie przyniosły targi BUDMA, a także odbywające się jednocześnie Centrum Budownictwa Sportowego i Targi Maszyn i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WinDoor-tech - mówi Danuta Kubasik, dyrektor targów budowlanych. - Zarówno wystawcy i zwiedzający dopisali - dodaje.

W tym roku na targach w Poznaniu, na powierzchni wystawienniczej 41 000 m2, swoje produkty i usługi promowało blisko 1350 firm z 35 krajów świata, potwierdzając międzynarodowy charakter imprezy. Ekspozycję odwiedziło niemal 65 000 zwiedzających z kraju i zagranicy. Statystyki te są zbliżone ubiegłorocznych.

Dla różnych sektorów

Międzynarodowe Targi Budownictwa BUDMA to prezentacja firm, które swoją ofertę kierują m.in. do wykonawców, developerów, inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych, zainteresowanych realizacją projektów budowlanych od fazy projektu aż po stan surowy zamknięty.

Patrząc z perspektywy jakości oraz różnorodności firm i marek, jakie można było spotkać na targach - oferta rynku wygląda w tym roku imponująco. Wystawcy pokazali swoje nowości w ramach kilku salonów tematycznych: Ściany i fasady, Okna, drzwi, bramy, Dachy, Drewno w budownictwie, Kamień w budownictwie, Drogi i chodniki, Informatyka dla budownictwa. Uczestnicy targów mieli okazję odwiedzić Centrum Budownictwa Sportowego z ciekawą ofertą do realizacji obiektów i infrastruktury sportowej oraz domowej rekreacji. Równolegle odbyły się Targi Maszyn i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WinDoor-tech, dostarczając cennej wiedzy do sektora produkcyjnego.

Budownictwo dla środowiska

W tym roku wyjątkowym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się prezentowane na targach rozwiązania pozwalające budować z poszanowaniem ekologii i z myślą o oszczędnościach. Stąd zorganizowana na targach Wioska Domów Drewnianych przeżywała prawdziwe oblężenie. Znajdujący się tam dom pasywny jest przykładem nowego trendu w budownictwie indywidualnym, który pozwala znacznie obniżyć koszty eksploatacji budynków mieszkaniowych. Dopełnieniem wiedzy o nowoczesnych materiałach budowlanych była targowa prezentacja Natura 2009, gdzie wystawcy promowali rozwiązania, które w praktyce pozwalają budować w duchu poszanowania środowiska naturalnego.
WinDoor-tech
Debiut Targów Maszyn i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WinDoor-tech został bardzo pozytywnie oceniony przez wystawców i zwiedzających zainteresowanych ich ofertą. Wyraźne wydzielenie przestrzeni wystawienniczej (ok. 6500 m2), na której zlokalizowanych zostało 130 wystawców z 29 krajów, ułatwiło zapoznanie się z najnowszymi, wydajnymi technologiami stosowanymi w produkcji stolarki otworowej. Wśród oferty producentów oraz dystrybutorów maszyn i komponentów dla tego segmentu zauważalne są rozwiązania pozwalające optymalizować produkcję i podwyższać jakość produktów końcowych. Kolejna edycja targów WinDoor-tech odbędzie się za dwa lata, w 2011 roku.
Centrum Budownictwa Sportowego
Na zaproszenie Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz Polskiego Klubu Infrastruktury Sportowej, organizatorów Centrum Budownictwa Sportowego, targi licznie odwiedzili przedstawiciele samorządów, którzy są kluczowymi klientami firm przedstawiających swoje oferty w ramach ekspozycji. Ponad 100 wystawców w trzech pawilonach prezentowało nowoczesne rozwiązania w ramach tematycznie podzielonej przestrzeni. Tegoroczne Centrum Budownictwa Sportowego udowodniło, że sektor budownictwa sportowego nie tylko jest w bardzo dobrej kondycji, ale także ma przed sobą ciekawe perspektywy. Dodatkowym pozytywnym sygnałem jest realizacja wspieranych przez rząd programów takich jak „Moje Boisko - Orlik 2012", który zakłada budowę ogólnodostępnych, bezpłatnych kompleksów boisk sportowych wraz z szatniami i zapleczem socjalnym,
w każdej, polskiej gminie.
Wydarzenia w centrum uwagi
Ciekawej i bardzo zróżnicowanej ekspozycji poznańskich targów budowlanych towarzyszył interesujący program konferencji i spotkań, których w tym roku zorganizowano ponad 60.
W ramach Dnia Inżyniera Budownictwa, w których uczestniczył minister Olgierd Dziekoński i inni przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, poruszano tematy związane z oceną energetyczną obiektów budowlanych. Frekwencja osób zainteresowanych tego rodzaju wiedzą przekroczyła oczekiwania, pozytywnie zaskakując organizatorów. Uczestników najbardziej interesowały kwestie zasad uzyskiwania świadectw energetycznych oraz sposoby pozyskiwania kredytów na termomodernizację.
Ważnym blokiem spotkań na targach okazał się Dzień Architektury, gdzie przedstawiciele SARP i Polskiej Izby Architektów mówili o roli krajobrazu i przestrzeni w architekturze. Spotkanie zakończyło się wnioskiem, że architekt powinien spełniać także rolę doradcy w procesie realizacji projektu, jak również powinien brać pod uwagę aspekty ekologiczne i społeczne przy projektowaniu. Dzień Architektury otworzył wernisaż wystawy laureatów Nagród Roku SARP. Dzięki uprzejmości firmy KLAFS pokazano nowatorskie prace w ramach wystawy zatytułowanej „Roadshow Delta 115° - wizjonerska architektura urządzeń SPA".
Zorganizowane po raz drugi Glazurnicze Mistrzostwa Polski przyciągnęły tłumy rzemieślników z całego kraju, którzy kibicowali zmaganiom 20 zawodników wyłonionych w trakcie wcześniejszych, regionalnych eliminacji. Konkursowym tematem był wzór „Człowiek witruwiański" - upowszechniony przez Leonardo da Vinci rysunek mężczyzny wpisanego w koło oraz kwadrat, pokazujący proporcje ludzkiego ciała. Polskie Zrzeszenie Płytkarzy, współorganizator Mistrzostw, zorganizowało aukcję konkursowych prac. Dochód przekazany zostanie na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Prestiżowe nagrody
Trzynaście z prezentowanych na targach Budma produktów i dwa z Centrum Budownictwa Sportowego zostało nagrodzonych Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich. Złoty Medal MTP ma blisko 30-letnią tradycję i jest wyróżnieniem, które pomaga w rynkowej rywalizacji; jest symbolem walorów produktu, jego nowoczesności i innowacyjności. Podczas uroczystej gali wystawcom targów Budma, CBS i WinDoor-tech wręczono także nagrody Acanthus Aureus, które przyznawane są firmom za stoiska targowe w szczególny sposób odzwierciedlające strategię marketingową. Podczas targów BUDMA już po raz piąty odbyła się Gala Wręczania Nagród dla Budowlanej Marki Roku i Dystrybutora. W tegorocznym Rankingu, wspólnie zorganizowanym przez ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku i Międzynarodowe Targi Poznańskie, łącznie wyróżnionych i nagrodzonych zostało 60 firm.
Ponadto podczas targów rozstrzygnięto III edycję Konkursu pod hasłem „Architektura Światła Sztucznego",
w którym nagrodzono realizacje wykorzystujące systemy oświetleniowe firmy Philips będącej sponsorem konkursu.
BUDMA i BUMASZ 2010
Kolejna edycja targów BUDMA w Poznaniu odbędzie się w dniach 19-22 stycznia 2010 roku, pod hasłem budownictwa zrównoważonego. Jednocześnie będą miały miejsce Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych
i Drogowych, Pojazdów i Sprzętu Budowlanego BUMASZ, a także Centrum Budownictwa Sportowego. Jak zapowiadają organizatorzy - następna edycja poznańskiego „święta budownictwa" będzie jeszcze pełniejsza
i bardziej komplementarna. W ofercie targowej pojawią się rozwiązania dla budownictwa mieszkaniowego, przemysłowo - drogowego i pomysły na realizację infrastruktury technicznej (elektrownie, gazociągi) oraz obiektów użyteczności publicznej.
Organizator targów BUDMA 2009:
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Honorowy patronat:

Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk
Krajowa Rada Architektów RP
Towarzystwo Urbanistów Polskich
Organizatorzy CBS 2009: Międzynarodowe Targi Poznańskie, Polski Klub Infrastruktury Sportowej
Honorowy Patronat: Minister Sportu i Turystyki Mirosław Drzewiecki.
Organizator targów WinDoor-tech 2009:
Międzynarodowe Targi Poznańskie

Dodaj komentarz
* Pola wymagane