Zastanawiasz się czy sięgną po wyrzynarkę czy pilarkę? Nie można jednoznacznie ocenić, które narzędzie jest lepsze czy bardziej praktyczne. Należy zatem zastanowić się nad każdym z nich, odkryć możliwości jakie oferują i odpowiednio dobrać narzędzie do planowanej pracy.

Zaczniemy od wyrzynarki

Podstawą działania wyrzynarki jest brzeszczot pracujący w ruchu „góra-dół”. Wystarczy ustawić stopę prowadzącą prostopadle do obrabianej powierzchni i płynnym ruchem przesuwać wyrzynarkę wzdłuż linii cięcia. Co ważne, wyrzynarką można wykonywać dowolne cięcie – nie tylko po linii prostej. Z wyrzynarką z powodzeniem wykonamy cięcie po łuku, a także wytniemy różne inne kształty. Do rozpoczęcia cięcia wystarczy 10-milimetrowa średnica otworu. Wadą tego rodzaju pracy może być tzw. „efekt wężykowania”. Jest to szczególnie widoczne podczas pracy w materiałach grubszym. Wówczas bowiem brzeszczot nagrzewa się i jest bardziej podatny na wykrzywianie się oraz złamania.

Niektóre z dostępnych na rynku modeli wyrzynarek posiadają dodatkową funkcję podrzynania. Dzięki temu brzeszczot do wyrzynarki pracuje w 2 płaszczyznach – oprócz standardowego zakresu ruchu brzeszczot wykonuje dodatkowy cykliczny ruch do przodu. Funkcja podrzynania pozwala szybciej ciąć dany materiał, ale coś za coś – będzie to cięcie szybkie i niedokładne, a jego krawędzie są nadszarpane. Należy więc pamiętać, że jakość jaką uzyskamy uzależniona jest od prędkości cięcia.

Na precyzję pracy wpływ ma funkcja odsysania wiórów. Niektóre modele posiadają specjalną końcówkę, pozwalającą na podłączenie zewnętrznego urządzenia do odsysania pyłu – odkurzacza przemysłowego. Zapewnia to dokładne obserwowanie pracy wyrzynarki i śledzenie lini cięcia. Dzięki specjalistycznym brzeszczotom możliwe jest również wykorzystanie wyrzynarki do pracy nie tylko z drewnem, ale także z materiałami drewnopochodnymi, metalem czy tworzywami sztucznymi.

Pilarki – do czego?

Jeśli chodzi o pilarki, to zasadniczym elementem tnącym jest tarcza. Ma to swoje plusy i minusy. Tarcza pozwala bowiem wyłącznie na cięcie po linii prostej. W praktyce jednak sprawia, że unikamy efektu wężykowania. Ponadto pilarka wyposażona jest w wydajniejszy silnik zapewniający większą mocą niż silnik wyrzynarki. Wszystko to sprawia, że cięcie materiału jest szybsze i bardziej dokładne. Na jakość cięcia wpływa również ilość zębów tnących –  im więcej zębów tym dokładniejsze cięcie.

Pilarki adresowane są głównie do pracy z drewnem, dlatego pomocnym rozwiązaniem okaże się regulacja kąta i głębokości cięcia. Funkcja ta pozwala nacinać materiał na odpowiednią głębokość, co jest niezwykle praktyczne podczas łączenia różnych elementów drewnianych.

Reasumując, zarówno wyrzynarka jak i pilarka posiadają określone funkcje i rozwiązania techniczne. Wybór odpowiedniego narzędzia jest uzależniony od rodzaju pracy, jaką chcemy wykonać.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane