Na rynku dostępne są pilarki elektryczne, spalinowe oraz akumulatorowe. Którą wybrać?

Kup w Narzedzia.pl
Pilarka łańcuchowa Ryobi ONE+ RCS18X3050F
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
1 051
Pilarka łańcuchowa Graphite 58G950
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
405,99
Pilarka łańcuchowa Einhell GE-LC 36/35 Li Solo
dostępne
6 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
681,99
Pilarka łańcuchowa Bosch UniversalChain 35
dostępne
6 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
518
Pilarka łańcuchowa Dedra DED8701
dostępne
3 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
339
Piła łańcuchowa AEG ACS18B30
dostawa
wysyłka
>12 dni
838,99

Trwałe pilarki spalinowe

Pilarki spalinowe są z natury dość wytrzymałe, mają mocny silnik i nie wymagają podłączenia do prądu – pozwala to na użytkowanie ich w dowolnym miejscu. Używając piły spalinowej, musimy pamiętać o zastosowaniu odpowiedniej mieszanki benzyny i oleju. Właściwe proporcje znajdują się zawsze w instrukcji dołączonej przez producenta.

Używając pilarki spalinowej, trzeba przygotować się również na powodowany przez nie hałas oraz wydzielane spaliny. Warto zatem pomyśleć o zakupie słuchawek wygłuszających, które ochronią nasze uszy i zapewnią lepszy komfort pracy. Pilarki spalinowe poradzą sobie bez problemu z cięciem drewna o średnicy powyżej 30 cm. Długość prowadnicy w piłach spalinowych mieści się w granicach od 30 do 100 cm. Na użytek przydomowych prac wystarcz prowadnica do 40 cm jak w Hitachi CS33EB Te dłuższe dedykowane są dla drwali, zajmujących się profesjonalną wycinką drzew w lesie na przykład Makita EA7900P60E-PM.

Na co warto dodatkowo zwrócić uwagę, kupując piłę spalinową?

  • Jak trzyma się ją w dłoniach?
  • Czy włącznik zapłonu oraz dźwignia ssania jest w zasięgu naszych dłoni?
  • Czy dostęp do osłony cylindra, świec zapłonowych i filtra powietrza odbywa się beznarzędziowo?

Niektórzy producenci oferują modele wyposażone w zintegrowaną dźwignię wyłącznika, łączącą dźwignię ssania, blokadę półgazu i włącznik zapłonu.

Cięcie drzewa pilarką łańcuchową

Bezawaryjne pilarki elektryczne

Pilarki elektryczne są cichsze i lżejsze niż pilarki spalinowe. Nie produkują spalin, więc można je używać również w zamkniętych pomieszczeniach jak Bosch GKE 40 BCE. Wymagają natomiast podłączenia pod źródło prądu, co ogranicza pole działania do długości kabla. Rozwiązaniem staje się zakup przedłużacza lub zmierzenie pola przewidywanej powierzchni roboczej i uwzględnienie tego parametru przy wyborze pilarki. Pilarki elektryczne sprawdzą się do przycinania gałęzi i przygotowania drewna do kominka o średnicy do 30 cm na przykład piła łańcuchowa Itamati. Posiadają prowadnice do 40 cm.

Ciche i wygodne pilarki akumulatorowe

Pilarki akumulatorowe są ciche i nie emitują spalin. Pozwalają użytkownikom na swobodę poruszania się, jednakże przez zamontowanie akumulatora są one nieco cięższe, niż elektryczne. Trzeba też pamiętać o ich ładowaniu. Zazwyczaj wyposażone są w akumulator litowo-jonowy, który ładuje się od 0,5 do 1,5 godziny jak Makita UC250DWB. Czas pracy pilarki akumulatorowej zależny jest od wydatku mocy i mierzony jest ilością przewidywanych cięć. Wyposażone są w prowadnice do 30 cm. Posiadają również beznarzędziowy system napinania i wymiany łańcucha oraz szybki rozruch.

Pilarka łańcuchowa i cięcie drewna

Najważniejsze parametry piły motorowej

Przed zakupem pilarki warto odpowiedzieć sobie na pytania: do czego pilarka ma nam służyć i jak często będziemy z niej korzystać? Inny sprzęt będzie odpowiedni do drewna, inny do metalu, jeszcze inny do kamienia. Następnie sprawdzamy dostępne modele oraz ich parametry. W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad pożądanym rodzajem zasilania piły łańcuchowej, natomiast następnie warto zwrócić uwagę na:

  • moc – jeżeli przeznaczymy naszą piłę łańcuchową do ciecia gałęzi i przycinania mniejszych drzew wystarczająca będzie pilarka o mocy 500-2500 W (pilarki spalinowe) oraz 1200-2000 W (pilarki elektryczne). Dla bardziej wymagających użytkowników, którzy zamierzają ciąć większe ilości drewna, na przykład bele, dobrym rozwiązaniem będą piły łańcuchowe o mocy powyżej 2500 W.
  • długość prowadnicy – ta cecha determinuje możliwą głębokość cięcia każdej piły motorowej. Do użytku w domu lub na działce odpowiednia będzie prowadnica o długości do 40 cm, natomiast do intensywnych prac np. w lesie – od 50 cm do 80 cm. Im dłuższa prowadnica, tym piła jest mniej poręczna i trudniejsza w manewrowaniu.
  • waga – zakup urządzenia powinien być dostosowany do siły fizycznej użytkownika. Waga poszczególnych modeli pilarek spalinowych może się różnić nawet o kilka kilogramów. Najlżejsze są pilarki elektryczne i ręczne, spalinowe i akumulatorowe są natomiast ciężkie.

Drewno i pilarka łańcuchowa

Bezpieczeństwo pracy z pilarką łańcuchową

Operowanie piłą motorową spalinową, elektryczną czy akumulatorową wymaga wprawy. Jest to urządzenie dosyć niebezpieczne w obsłudze ze względu na konstrukcję, która wyklucza założenie jakiegokolwiek zabezpieczenia bądź osłony na element tnący. Najważniejsze jest zapoznanie się z instrukcją obsługi pilarki oraz nauczenie się korzystania z hamulca bezpieczeństwa. Aby zminimalizować ryzyko urazu, przecinany piłą łańcuchową materiał, powinien być unieruchomiony i pozbawiony metalowych elementów np. gwoździ. Najlepiej, by w najbliższej okolicy nie znajdowały się osoby trzecie. Oczy i uszy należy zabezpieczyć okularami ochronnymi oraz słuchawkami wygłuszającymi. Rękawice robocze pomogą w stabilnym utrzymaniu narzędzia w rękach.

Piłą łańcuchową tnie się w ustawieniu pionowym, nie należy jej skręcać na boki. Trzeba uważać na tak zwane odbicia, które zdarzają się często w niewprawnych rękach – w większości dostępnych obecnie modeli na rynku jest automatyczne włączanie hamulca bezpieczeństwa w takich sytuacjach. Najlepiej pracować z pilarką łańcuchową w pełnym skupieniu i stosować się do wytycznych wskazanych w instrukcji urządzenia.

W sklepie narzedzia.pl oferujemy pilarki motorowe akumulatorowe, elektryczne i spalinowe. Ich ceny zaczynają się już od ok. 200 zł, a kończą na sprzęcie profesjonalnym najwyższej jakości w cenie ok. 3000 zł. Każdy więc powinien znaleźć optymalne dla siebie urządzenie.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
  • Marcin B 2014-09-24

    Tylko spalinowa. Starczy NAC z NOMI za parę złotych

Dodaj komentarz
* Pola wymagane