Niejeden raz obserwowałeś swojego wujka, dziadka z werwą operujących piłą ręczną. Sam jednak, koniec końców, nigdy tego nie próbowałeś. Teraz takie zadanie spadło na Twoją głowę. Bez obaw – praca piłą ręczną nie jest trudna, nie musisz udawać się na specjalne szkolenia, by zyskać wiedzę, jak operować tak ostrym narzędziem

Kup w Narzedzia.pl
28,89

 

Wypracowanie odpowiedniej techniki, postawy wystarczy, by z powodzeniem ciąć w drewnie. Nawet bez względu na to, jakiego jesteś wzrostu, postury. Prawidłowa postawa pomoże bowiem wykonać odpowiednie cięcie, bez konieczności wywierania dużego nacisku.

Wybierz pilarkę ręczną w sklepie narzedzia.com.pl

Najbardziej wydajną metodą pracy pilarką ręczną jest ta, która wymaga jak najmniej wysiłku przy maksymalnej mocy wyjściowej. Możesz zacząć od zdefiniowania obszaru pracy i oznaczenia, np. linią, miejsca cięcia.


Bardzo ważne jest, aby materiał, na którym będziemy pracować, zyskał odpowiednie podparcie, po obu stronach. Najłatwiej osiągniemy to poprzez użycie koziołka, ławki. Pamiętaj, by się nie śpieszyć, przed przystąpieniem do procesu piłowania wyznacz sobie odpowiednią - nie za małą – ilość czasu na jego przebieg.

Zanim zaczniesz piłować, upewnij się również, że piła ręczna jest odpowiednio ostra. Cięcie niewystarczająco naostrzonym narzędziem będzie kosztowało jego użytkownika o wiele więcej wysiłku niż praca z właściwie przygotowanym narzędziem. Ostrość pilarki ręcznej możesz sprawdzić, kierując jej zęby pod ostry strumień światła. Światło nie odbija bowiem ostrych kształtów, kiedy jest inaczej – możesz być pewien, że urządzenie jest tępe.Kluczem do sukcesu są również rytmiczne ruchy i stały, lekki nacisk, które zapewniają regularność pracy i pozwalają na spokojny jej przebieg.

Przed rozpoczęciem pracy warto oczywiście zapoznać się również z budową urządzenia, jakim jest pilarka ręczna. Zasadniczo, składa się z dwóch części: tarczy i uchwytu. To właśnie poprzez uchwyt siła ramienia i ręki operatora przenosi się do piły.
Dzięki uchwytowi kontrolujemy również prędkość, wydajność, dokładność piłowania. Są skonstruowane tak, że można chwycić je dłonią, używając kciuka i palca wskazującego jako mechanizmów sterujących.

Należy również przyjąć odpowiednią postawę. Ustawić swoje ramię, łokieć i nadgarstek równo z ostrzem piły. Stać należy naprzeciwko piłowanego materiału, utrzymując linię prostą między ramieniem i przedramieniem, z lekkim zgięciem w łokciu. W ten sposób łatwiej skupisz się na pracy, a i samo działanie wyda się znacznie prostsze.Kiedy przystąpisz już do cięcia, staraj się wykonywać je przy zaznaczonej wcześniej linii, nie próbuj trafić dokładnie w nią. Zacznij pracę, kierując piłę powolnym ruchem w swoim kierunku. Powtarzaj ten proces do czasu, gdy uzyskasz precyzyjne cięcie. Cięcie w obu kierunkach na początkowym etapie może spowodować uszkodzenie drewna, zaczynać więc należy zawsze, kierując urządzenie w swoją stronę.

Nigdy nie próbuj na siłę przepiłować drewna.Ustaw pilarkę ręczną pod kątem 60-65° podczas nacinania drewna i pod kątem 40-50° podczas jego przecinania. Aby szybciej ciąć dany surowiec, można ustawić narzędzie pod kątem 90°.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz