Wielu z nas jest posiadaczem przydomowego trawnika. Zielony teren to ozdoba każdej posesji, ale żeby było tak w stu procentach, trzeba o niego dobrze zadbać. Dziś przyjrzymy się pracom, które warto wykonać, aby nasz trawnik wyglądał bardzo dobrze.

Kup w Narzedzia.pl
Teleskopowy wyrywacz do chwastów Fiskars SmartFit (139960)
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
212,99
Kosiarka do trawy Ryobi RLM13E33S
dostępne
6 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
398
Siewnik uniwersalny XL Gardena 436-20
dostawa
wysyłka
>12 dni
422,49

1. Odstraszacze i pułapki, czyli sposób na kreta

Kretowiska to mało pożądane obiekty na trawniku. Do odstraszania kretów możemy użyć odstraszaczy lub pułapek, np. Fiskars. Kretowiny należy zebrać szpadlem, a pozostałości ziemi rozgrabić na dużej powierzchni. 

2. Walka z wiatrakami? Usuwanie chwastów

Chwasty to te rośliny, których za bardzo nie lubimy, a które się tym w ogóle nie przejmują. Rosną, gdzie chcą i nie pytają nikogo o zdanie. Możemy je spotkać również na naszym trawniku. Trzeba przyznać, że wyrastające chwasty z pośród trawy nie wyglądają zbyt estetycznie, dlatego to jedna z pierwszych czynności, którą warto wykonać na trawniku po zimie. W jaki sposób pozbyć się chwastów? Możemy oczywiście usunąć je ręcznie albo posłużyć się przeznaczonym do tego narzędziem - wyrywaczem do chwastów. Znajdziemy taki w ofercie marki Gardena, np. wyrywacz do chwastów 03517-20, czy też w ofercie marki Fiskars, np. wyrywacz do chwastów SmartFit. Narzędzia te umożliwiają usuwanie głęboko zakorzenionych chwastów bez brudzenia rąk i nadmiernego schylania się. Oczywiście tradycyjnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o narzędzia, będzie szpadel, którym po wbiciu równolegle do korzeni, rozluźnimy glebę, wyciągając chwasty wraz z korzeniem.

Usuwanie chwastów z trawnika

3. Pobudzamy trawnik - wertykulacja

Zabieg wertykulacji to nic innego jak usuwanie filcu z trawnika, czyli zbitej, martwej warstwy darni. Jeśli uznamy, że trawa już trochę urosła to warto ją najpierw skosić, a jeśli dopiero zaczyna wzrastać to dobrze jest ją wyrównać kosiarką już po wertykulacji. Sam zabieg dobrze jest wykonać wiosną lub jesienią, ale też w sezonie, gdy zdecydujemy, że trawnik tego potrzebuje. Co zyska trawnik po wertykulacji? Na pewno gleba będzie bardziej rozluźniona, co przełoży się na lepsze przenikanie powietrza, wody i składników mineralnych do systemu korzeniowego trawy, a także na efektywniejsze nawożenie. Po wertykulacji trawa będzie równomiernie się rozkrzewiać, bez tworzenia się kęp. Jeśli nasz trawnik jest nieduży to wertykulowanie możemy wykonać za pomocą wertykulatora ręcznego. Przy dużych powierzchniach zaleca się narzędzia mechaniczne: wertykulatory elektryczne, np. Makita UV3200 lub wertykulatory akumulatorowe, np. GE-SC 35 Li Einhell.

Wertykulacja trawnika

4. Walcowanie i aeracja – dopełnienie wertykulacji

Po wertykulacji warto przeprowadzić zabieg walcowania, aby zbić darń w jednolitą powierzchnię. Na trawniku możemy także wykonać aerację - zabieg zbliżony do wertykulacji, który ma na celu napowietrzanie gleby i wyrównanie powierzchni trawnika. Możemy do tego zabiegu wykorzystać walec zaopatrzony w kolce, np. Fiskars 401 lub buty z kolcami, np. Itamati w przypadku narzędzi ręcznych. Za pomocą tych narzędzi będziemy nakłuwać glebę. Jeśli chodzi o narzędzia mechaniczne to mamy do wyboru aeratory elektryczne, np. Bosch ALR 900 lub akumulatorowe, np. Einhell GE-SC 35 Li-Solo, które działają na zasadzie mechanicznych grabi zbierających filc i rozczesujących darń. 

5. Siewniki w akcji - nawożenie

Trawnik dobrze jest zasilić dodatkowymi składnikami odżywczymi. Po wyborze odpowiedniego nawozu możemy się zdecydować na ręczne rozsiewanie przy pomocy ręcznego siewnika, np. Mastergrill GR0029 czy Gardena 431-20 lub bardziej wygodne za pomocą mobilnego siewnika na kołach, np. Hecht 270, Gardena 436-20 czy Itamati.

Nawożenie trawnika

6. Trawnik u fryzjera - koszenie

Pielęgnacja trawnika bez koszenia? Nie wyobrażamy sobie tego. Tę czynność powtarzamy w zasadzie tyle razy, ile uznamy za konieczne. A przy koszeniu trawy przyda nam się nie tylko kosiarka, ale także podkaszarka czy nożyce do trawy. Przy pomocy kosiarki kosimy trawę na większych fragmentach, a w miejscach trudno dostępnych wybieramy podkaszarkę i nożyce. Za pomocą podkaszarki możemy skosić trawę blisko rabat kwiatowych, wokół drzew, pod ławką czy huśtawką. Nożycami wyrównamy brzegi trawników czy dotniemy trawę bardzo blisko muru lub płotu.

Koszenie trawnika

Przeczytaj także: Jaką kosiarkę wybrać? Kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę

7. Wyrównywanie brzegów trawnika – odcinanie darni

Ten zabieg możemy wykonać wiosną i jesienią, ale też w środku sezonu. O co dokładnie chodzi? Jeśli nasz trawnik ma nierówne krawędzie to możemy go wyrównać, odcinając równo darń za pomocą szpadla, np. Topex 15A020 lub noża do darni, np. Fiskars QuikFit. W ten sposób możemy ukształtować także trawnik wokół drzew i krzewów, np. jeśli chcemy aby okrążała je ładna otoczka. 

Wyrównywanie trawnika

8. Ukojenie w chwilach suszy – nawadnianie

Jeżeli warunki atmosferyczne nie sprzyjają odpowiedniemu nawodnieniu trawnika, bo opady rzadko występują, to możemy sami o to zadbać. Z pomocą przyjdą nam zraszacze ogrodowe. Szeroka oferta zraszaczy pozwala nam wybrać sprzęt dopasowany do wielkości i kształtu naszego trawnika. Nowoczesne urządzenia nawadniające umożliwiają stworzenie automatycznego systemu nawadniania, który wykona całą pracę za nas. Wystarczy tylko ustawić odpowiednie parametry m.in. wydatek wody, częstotliwość zraszania itp. 

Nawadnianie trawnika

Zobacz także:

Jaki zraszacz do ogrodu? Zraszacze wynurzalne Gardena Sprinklersystem

Jaki zraszacz ogrodowy wybrać? Nowe zraszacze Verto

Jeżeli będziemy pamiętać o podstawowych zasadach pielęgnacji trawnika, to na pewno będziemy cieszyć się żywą i bujną zielenią wokół domu. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie narzędzia i poświęcić trochę czasu na prace w ogrodzie. 

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
  • Laura 2021-10-21

    ja w ogordzie do chwastow używam wyrywacza z cellfast. Polecam takie narzedzie bo wyrywa z korzeniami i nie martwie sie potem że cos odrośnie

Dodaj komentarz
* Pola wymagane