Gruntownie odświeżony pomysł klasycznego miejsca zabaw dzieci: piaskownicy. W tym projekcie piaskownica posiada daszek przeciwsłoneczny pokryty tkaniną, który można obniżyć i przechylić, aby jak najlepiej chronić dzieci przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dach można także całkowicie spuścić na dół i przykryć piaskownicę, co zapewnia skuteczną ochronę piasku przed zanieczyszczeniami.

Piaskownica składa się z dwóch części: skrzyni i daszku na dwóch wspornikach. Skrzynia jest ramą, której elementy skręcone są przy pomocy kątowników; konstrukcję dachu tworzą dwie połączone ze sobą ściany szczytowe.
Poniższa instrukcja wykonania jest przewidziana dla płyty klejonej świerkowej o grubości 18 mm (deski dachowe) i 27 mm. W przypadku użycia innych materiałów lub grubości należy odpowiednio zmodyfikować wykaz części.
Proszę pamiętać, że drewno świerkowe – nawet polakierowane lub lazurowane – jest mniej odporne na wpływ warunków atmosferycznych, niż inne gatunki drewna. Jeśli więc zależy Państwu na większej wytrzymałości, lepiej sięgnąć po oryginalne drewno tekowe lub drewno robinii.
Przycięcie płyt można zlecić w markecie budowlanym lub u stolarza.


Potrzebne narzędzia:

Wyrzynarka
Szlifierka
Wiertarka
Wkrętarka akumulatorowa, lub wiertarko-wkrętarka
Frezarka górnowrzecionowa
Zszywacz, młotek, gwoździe
Lazura do drewna, szmatka lub pistolet natryskowy
Zaciski i ściski stolarskie
Papier ścierny, ziarnistość 120 – 240
Lazura do drewna, szmatka lub pistolet natryskowy
Calówka, miękki ołówek, gumka, temperówka

 

1. Połączenie boków ramy z klockami
Ułożyć wszystkie potrzebne do wykonania ramy części w taki sposób, w jaki będą potem zmontowane. Krótsze boki ramy znajdują się pomiędzy bokami dłuższymi. Oznakować krawędzie symbolem trójkąta, aby w trakcie dalszych prac zawsze było wiadomo, gdzie dana część powinna się znajdować.
Zmontować krótsze i dłuższe boki przy pomocy pionowych klocków, używając wkrętarki akumulatorowej i śrub 4 x 60 mm.


Wskazówka dotycząca skręcania dwóch elementów drewnianych.
Pierwszy ze skręcanych elementów nawiercamy na średnicę 0,5-1 mm większą od średnicy śruby; otwór należy pogłębić, tak aby wszedł w niego łeb śruby. Drugi element musi mieć zawsze otwór o średnicy o 1 mm mniejszej od średnicy śruby.

 

 

Następnie przystępujemy do montażu poziomych klocków pomiędzy pionowymi klockami, na równi z górną krawędzią boków ramy. Przykręcimy do niej później deski siedziska. Użyć wkrętarki akumulatorowej i śrub 4 x 60 mm. Przestrzegać przy tym naszej wskazówki dotyczącej skręcania dwóch elementów drewnianych.
Przy okazji można wywiercić także otwory 5 mm w poziomych klockach, przez które zostaną później skręcone od dołu deski siedziska.
Połączenie desek siedziska z ramą

2. Połączenie desek siedziska z ramą
Ustawić gotową ramę na kozłach roboczych. Umieścić pierwszą deskę siedziska na boku i poziomym klocku w taki sposób, jak to pokazano na rysunku. Zamocować ją zaciskami. Użyć przy tym podkładek drewnianych, aby uniknąć brzydkich śladów na materiale.

 

 

Teraz można zamontować deskę siedziska przez poziome klocki z nawierconymi otworami 5 mm, używając wkrętarki akumulatorowej i śrub 4 x 60 mm. W podobny sposób zamontować trzy pozostałe deski siedziska. Przestrzegać przy tym naszej wskazówki dotyczącej skręcania dwóch elementów drewnianych.
Aby połączyć deski siedziska ze sobą i nadać piaskownicy większej stabilności, należy przykręcić je od dołu, używając łączników. Nawiercić je wiertarką i wiertłem 5 mm w narożnikach.
Odwrócić piaskownicę i ułożyć ją deskami siedziska do dołu na kozłach roboczych, a następnie zamontować łączniki w narożnikach, tak jak to przedstawiono na rysunku, używając wkrętarki akumulatorowej i śrub 4 x 45 mm. Przestrzegać przy tym naszej wskazówki dotyczącej skręcania dwóch elementów drewnianych.
3. Ułożenie geowłókniny lub folii
Aby chronić piaskownicę przed rozrostem roślin, należy zamocować w piaskownicy geowłókninę lub mocną folię plastikową. Materiał mocujemy zszywaczem z boków, pod poziomymi klockami.
4. Montaż ścian szczytowych i łączników poprzecznych dachu
Zaznaczyć kontury szczytu ołówkiem na płytach ścian szczytowych. Potrzebne wymiary znajdują się na naszym rysunku. Wyciąć ściany szczytowe wyrzynarką. Aby cięcia były możliwie równe, należy zamocować zaciskami odpowiednią listwę, która posłuży za prowadnicę równoległą.
Umieścić ściany szczytowe i łączniki poprzeczne w taki sposób, w jaki zostaną później zamontowane. Oznakować ich położenie symbolem trójkąta, aby w trakcie dalszych prac zawsze było wiadomo, gdzie dana część powinna się znajdować.
Aby zamontować szczyty na wspornikach, należy wywiercić w ściankach szczytowych po jednym otworze, używając wiertarki i wiertła do drewna 8 mm. Pozycja otworu znajduje się na naszym rysunku.
Ołówkiem zaznaczyć na ściankach szczytowych kontury łączników. Wiertarką i wiertłem do drewna 5 mm wywiercić co najmniej dwa otwory, przez które zostaną skręcone ścianki szczytowe i łączniki poprzeczne. Do skręcenia użyć wkrętarki akumulatorowej i śrub 4 x 60 mm. Przestrzegać przy tym naszej wskazówki dotyczącej skręcania dwóch elementów drewnianych.
Przygotowanie wsporników i połączenie ich z piaskownicą

5. Przygotowanie wsporników i połączenie ich z piaskownicą
Aby pozycję dachu można było regulować na wysokość w celu zapewnienia optymalnej ochrony przed słońcem, wyfrezować w górnej części wsporników szczelinę. Przed rozpoczęciem frezowania zamocować wspornik zaciskami na blacie roboczym (pamiętać o podkładkach drewnianych!).
Frezarką górnowrzecionową z frezem rowkowym 8 mm oraz prowadnicą równoległą wyfrezować szczelinę we wsporniku, zgodnie z wymiarami podanymi na rysunku. Frezowanie należy przeprowadzić w kilku krokach, tnąc za każdym razem na głębokość ok. 4 mm, co zapewnia ochronę frezu.
Zamontować wsporniki wkrętarką akumulatorową i śrubami 4 x 50 mm pośrodku i równo do boków piaskownicy. Przestrzegać przy tym naszej wskazówki dotyczącej skręcania dwóch elementów drewnianych.
Aby daszek mógł posłużyć także jako „pokrywa“ chroniąca piasek przed zanieczyszczeniami, w dolnej części wsporników wywierciliśmy po jednym otworze do śrub zamykających z nakrętkami motylkowymi. Aby zaznaczyć pozycję otworu, wyrównać konstrukcję dachową na deskach siedziska piaskownicy. Zaznaczyć pozycję ołówkiem na wewnętrznych stronach wsporników dachowych i wywiercić otwory wiertarką i wiertłem do drewna 8 mm.

6. Zamocowanie tkaniny na dachu
Zamocować tkaninę wzdłuż ścian szczytowych, nad ramą dachu. Zamocować zszywaczem na zewnętrznych łącznikach poprzecznych.

7. Szlifowanie powierzchni drewnianych
Aby w jak najlepszym stopniu zabezpieczyć powierzchnię i przygotować ją do późniejszego użytkowania, obróbką powierzchniową należy zająć się jeszcze przed zmontowaniem piaskownicy.
Najpierw należy oszlifować wszystkie krawędzie pod kątem 45°, używając papieru ściernego 120 lub 180. Powierzchnie widoczne szlifować zawsze w kierunku zgodnym z układem słojów, najpierw papierem o większym ziarnie (120, 180), a potem drobniejszym (do 240).
Następnie powierzchnie zwilża się gąbką. Podczas schnięcia poszczególne włókna drewniane podnoszą się. Można je potem usunąć papierem 180, aby uzyskać jeszcze gładszą powierzchnię. Teraz drewno jest już gotowe do dalszej obróbki. Mała wskazówka: warto zwrócić uwagę, aby papier ścierny nie był zbyt zużyty, włókna drewniane powinny być ścinane, a nie tylko przyciskane do powierzchni.

8. Lazurowanie powierzchni
Proszę najpierw przeczytać uważnie Wskazówki dotyczące przygotowań oraz bezpieczeństwa pracy. Pracę najlepiej wykonać w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu, unikając przy tym palenia, jedzenia i picia.
Nanieść powłokę przy pomocy pistoletu natryskowego, a następnie zetrzeć nadmiar szmatką. Należy przestrzegać czasu schnięcia podanego przez producenta.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane