Papier ścierny stanowi podstawowe wyposażenie skrzynki majsterkowicza. Stosowany jest do szlifowania drewna jak i matowienia powierzchni pokrytych farbą i lakierem. Ale czy każdy papier jest taki sam?

Papiery do pracy ręcznej stworzone są z ziaren naturalnych lub syntetycznych. Połączone z kartonem lub włókniną za pomocą żywicy tworzą zwartą i nierozerwalną całość. Pozwala to na dobre zlepienie się ziaren, które trzymają się powłoki nawet przy dużym obciążeniu. Papiery ścierne wykorzystywane są do pracy z metalem, drewnem, tworzywami sztucznymi i minerałami. Dokładne przeznaczenie danego papieru podane jest na etykiecie w postaci symbolu P oznaczającego jego ziarnistość. Na rynku występują papiery o gradacji od P 24 do P 2500.

 Jaką granulację mam wybrać?

 P 24 do P 400 – powierzchnia drewniana

P 40 do P 1200 – powierzchnia lakierowana

P 20 do P 24 – powierzchnia mineralna

P 80 do P 500 i P 800 do P 1500 – powierzchnia blacharsko – lakiernicza

P 600 do P 1200 – powierzchnia o wysokim połysku i tworzywa sztuczne

 

Odrębną kategorię stanowią papiery ścierne stosowane do elektronarzędzi

W szlifierkach oscylacyjnych stosuje się papier stworzony z włókniny lub weluru. Ze względu na montaż jego wymiary muszą być zgodne z wielkością stopy. Zaleca się zatem stosować papier oferowany przez producenta lub też skorzystać z kompatybilnego zamiennika. 

Szlifierki mimośrodowe posiadają okrągłą stopę. Stosowany w nich papier ścierny również musi mieć formę krążka z włókniny, który odpowiada średnicy stopy.

szlifierkach taśmowych papier ścierny zakładany jest na rolki, a jego model i rozmiar dobierany jest zgodnie z modelem używanej szlifierki. 

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane