Palnik gazowy przydaje się w każdym warsztacie i na budowie. Jest to urządzenie wyjątkowo uniwersalne i mające wiele zastosowań. Do jakich prac można go wykorzystać? Czy lepiej wybrać palnik gazowy na kartusze, czy z butlą?

Kup w Narzedzia.pl
Zestaw palników gazowych 19.5kW Topex 44E115
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
122,99
Palnik gazowy Turbo Yato YT-36715
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
środa
177,99
Palnik dekarski 50mm Vorel 73341
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
środa
93,99
Zestaw palników gazowych 28kW Topex 44E117
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
471,99
Zestaw dekarski 90kW, 3 palniki Topex 44E123
dostępne
6 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
256,49
Palnik do wypalania chwastów Yato YT-36742
dostępne
5 szt.
dostawa
wysyłka
środa
73,49

Palnik gazowy – zastosowania

Głównym zadaniem palnika jest wytwarzanie wysokiej temperatury (ok. 1300°C) oraz płomienia wskutek spalania paliwa (w tym przypadku – gazu). Palniki na kartusze lub większą butlę to urządzenia znajdujące zastosowania w wielu różnych branżach, a także w każdym domu lub garażu. Wykorzystać je można do ściągania farby, podgrzania zapieczonej śruby, która nie chce się odkręcić, cięcia metalu, odmrażania rur, spawania. Do łączenia, zgrzewania metali, np. rur, niezbędny będzie palnik do lutowania.

Palnik gazowy

Z kolei do pokrywania dużych powierzchni dachu papą termozgrzewalną najlepszy jest profesjonalny palnik gazowy dekarski. W celach turystycznych przyda się do gotowania jedzenia, podgrzewania wody lub rozpalania ogniska w terenie. W domu natomiast palnika często używa się do szybkiego rozpalenia grilla, a w gastronomii – do przygotowywania deserów, potraw i opalania ich na chrupiąco.

Rodzaje i charakterystyka palników gazowych

Typy palników gazowych można rozróżnić na kilka sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest rodzaj zasilania:

  • palniki gazowe na kartusze – kartusze to lekkie, nieduże pojemniki na gaz. Ten rodzaj palnika gazowego jest idealny do użytku amatorskiego m.in. na piesze wędrówki, do okazjonalnego stosowania w domu, ale również do drobnych robót profesjonalnych, gdzie wystarczy mały, poręczny sprzęt i nie ma potrzeby korzystania z kilkulitrowej butli (np. ściąganie farby z niewielkich obiektów, lutowanie małych elementów). Palniki są przystosowane do różnych mieszanek gazów, lecz najczęściej stosowany w palnikach na kartusze jest propan-butan. Wyróżnić można kilka rodzajów kartuszy: nakręcane, nabijane oraz z połączeniem rozporowym.
  • palniki gazowe na butlę przemysłową – te palniki gazowe są stosowane w profesjonalnych pracach np. spawalniczych. Wielkość zbiornika na gaz gwarantuje długą nieprzerwaną pracę. W butli może znajdować się gaz np. acetylo-tlenowy, który nie jest dostępny w kartuszach. Jest to rozwiązanie dla profesjonalistów.

Palnik gazowy

Druga klasyfikacja palników gazowych dotyczy rodzaju zastosowanego gazu. Jest to pomocne w określeniu, do jakich prac dany palnik jest przeznaczony. Pod tym kątem wymienić można następujące palniki gazowe:

  • acetylo-tlenowe (do spawania, cięcia, lutowania, opalania, podgrzewania),
  • propanowo-tlenowe (do spawania metali kolorowych, twardego lutowania, opalania),
  • propanowo-powietrzne (dekarstwo, prace kamieniarskie, betoniarskie, drobne prace ogrodowe).

Zakup palnika gazowego – na co zwrócić uwagę?

Przed zakupem palnika warto zastanowić się nad kilkoma aspektami, dzięki którym będziemy zadowoleni z ostatecznego wyboru. Ważny jest materiał, który decyduje o wytrzymałości, jakości i wadze. Palniki gazowe aluminiowe są najbardziej wytrzymałe, a jednocześnie lekkie, jednak wysoka cena powoduje, że nie są zbyt popularne. Stalowe z kolei są tańsze, ale dość ciężkie i z pewnością nie nadają się do pieszych wędrówek, bardziej do warsztatu. Są też modele mieszane, zbudowane z różnych materiałów i ich stosunek jakości do ceny jest zachęcający. W przypadku palnika na kartusze pasuje sprawdzić dostępność kartuszy, szczególnie jeżeli używamy ich w celach turystycznych, również za granicą.

Palnik gazowy

W każdym palniku gazowym niezależnie od celu, w jakim został zakupiony, przydaje się zapalnik piezoelektryczny, umożliwiający zapłon bez konieczności ręcznego podpalania. Moc i temperatura urządzenia wpływają na jego wydajność i na to, czy będzie się nadawał do wymagających prac. Należy sprawdzić, czy palnik jest dostosowany do pracy pod kątem 360 stopni. Wartą uwagi funkcją jest możliwość blokady do pracy ciągłej – przy pomocy spustu palnik jest uruchamiany, a przy jego zwolnieniu ma przerwę w działaniu i nie trzeba w tym celu zakręcać butli z gazem.

Palnik gazowy na kartusze powinny wybrać osoby, które zamierzają wyposażyć swój warsztat lub garaż w palnik w celach amatorskich (do lutowania niewielkich obiektów, podgrzewania, na wycieczki). Do zaawansowanych prac (spawalniczych, dekarskich, lutowniczych) profesjonaliści powinni wyposażyć się w palnik gazowy na butlę. Nasz asortyment obejmuje sprzęty zarówno tańsze do użytku domowego, jak i te najbardziej zaawansowane – zapraszamy do przejrzenia oferty.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane