Odkurzacz – do czego tak naprawdę służy oraz czemu jest taki drogi? Nasz ekspert przyjrzy się bliżej tematowi i rozwieje wszelkie wątpliwości.

Kup w Narzedzia.pl
Odkurzacz Makita VC2512L
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
632,99
Odkurzacz Bosch GAS 25 L SFC
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
1 497,99
Odkurzacz przemysłowy Starmix ISC L-1425
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
1 885
Odkurzacz uniwersalny Bosch GAS 15 PS
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
774
Odkurzacz warsztatowy Graphite 59G607
dostępne
10 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
595
Odkurzacz Makita VC1310LX1
dostępne
5 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
1 598

Przed odkurzaczem przemysłowym są postawione inne zadania niż przed odkurzaczem domowym. Przede wszystkim odkurzacz przemysłowy przeznaczony jest do pracy w trudnych warunkach. Jego konstrukcja powinna być solidna. Obudowa musi być wykonana z materiałów, które jest ciężko uszkodzić mechanicznie. Powinna mieć stosunkowo prosty kształt dzięki czemu będzie łatwo utrzymać odkurzacz w czystości. Musi mieć solidne koła transportowe, które umożliwią łatwy transport odkurzacza w trudnych warunkach, np. na budowie po nierównym terenie (pamiętajmy, iż odkurzacz będzie dość ciężki, często zawiera pył budowlany, a więc jego waga nierzadko przekracza 30 kg). Odkurzacz powinien mieć rączkę, która umożliwia transportowanie, gdy użytkownik jest w pozycji wyprostowanej. Musi mieć wąż ssący o dużej średnicy (ma wówczas małe opory ssania) elastycznie zbrojony. Nadepnięcie na wąż ssący lub najechanie kołem taczki nie powinno spowodować uszkodzenia węża. Wąż ssący poza średnicą powinien być stosunkowo długi dzięki czemu będziemy mogli dość swobodnie pracować z pomocą odkurzacza.

Zadania odkurzacza przemysłowego?

1. Zapewnić bezpieczeństwo pracy operatorowi elektronarzędzia, jakie współpracuje z odkurzaczem. Jest to realizowane poprzez:

 • Zapewnienie dobrej widoczności (odessany pył nie ogranicza widoczności – trudniej o wypadek)
 • Zapewnienie czystości powietrza, jakim oddychamy (pracując przez dłuższy czas nie nabawimy się poważnych chorób układu oddechowego, np. pylicy płuc)
 • Zapewnienie, aby w powietrzu nie powstała wybuchowa mieszanina np. pyłu drewna

2. Zapewnienie dłuższej żywotności elektronarzędzia i osprzętu. Jest to realizowane poprzez:

 • Odessanie pyłu – elektronarzędzia w większości są chłodzone poprzez powietrze zasysane z zewnątrz. Jeśli w zasysanym powietrzu znajduje się pył jest on przeciągany z dużą prędkością przez elektronarzędzie, osadza się w nim, ściera izolację, zaciera łożyska, pogarsza chłodzenie przez co elektronarzędzia się przegrzewają. Jest to szczególnie niebezpieczne przy pracy diamentowymi tarczami (w powietrzu unosi się pył diamentowy, a więc bardzo ostry który szczególnie niszczy wnętrze elektronarzędzia)
 • Znaczne zwiększenie przepływu powietrza chociażby koło wierteł, diamentowych tarcz tnących np. w bruzdownicy przez co znacząco poprawia się chłodzenie tarcz co ma duży wpływ na podwyższenie żywotności tarcz tnących

3. Przyspieszyć pracę – jest to realizowane poprzez:

 • Automatycznie czyszczące filtry (nie przerywamy tak często pracy)
 • Dość duże pojemniki na pył (rzadziej chodzimy je opróżniać)
 • Zapewnienie optymalnej temperatury pracy osprzetowi używanemu w elektronarzędziu np. diamentowym tarczom tnącym, papierom ściernym w szlifierkach, wiertłom podczas wiercenia w betonie

Odkurzacz przemysłowy - najważniejsze parametry

W związku z powyższym przy zakupie odkurzacza bardzo ważnymi parametrami, na które warto zwrócić uwagę są:

 • Podciśnienie – od niego zależy siła ssania (należy zwracać uwagę w jakim miejscu jest mierzone – różni producenci różnie podają).
 • Powierzchnia filtra – czym większa tym lepsza – większy filtr zdecydowanie dłużej ulega zanieczyszczeniu, dodatkowo odkurzacz z większym filtrem zdecydowanie mocniej będzie odsysał pył niż odkurzacz o takim samym podciśnieniu z mniejszym filtrem.
 • Materiał z jakiego wykonany jest filtr – od niego zależy do czego można użyć odkurzacza oraz w jaki sposób można czyścić filtry. Dobre filtry można bez problemu czyścić pod kranem zwykłą wodą. Ten parametr decyduje również o tym jak długo będzie nam służył filtr oraz jak dokładnie oczyszcza powietrze. Często tańsze filtry musimy wymieniać zdecydowanie częściej przez co w dłuższym okresie czasu jest to mało ekonomiczne.
 • Czy odkurzacz nadaje się do odsysania płynów np. wody? A jeśli tak to czy ma automatyczne wyłączenie po napełnieniu zbiornika? Ważne jest również czy posiada korek spustowy którym możemy spuścić odessany płyn.
 • Maksymalna średnica gruzu jaki można odkurzać – szczególnie przydatne jest to dla osób które pracują w branży budowlanej gdzie odessanie 2 cm kawałków po np. wykutej dziurze jest wskazane i ułatwia pracę.
 • Czy odkurzacz jest workowy czy bez workowy? A jeśli jest bez workowy czy można do niego założyć worki? To bardzo ważne – ponieważ w większości prac zdecydowanie lepiej jest używać odkurzaczy bez workowych – są tańsze w eksploatacji i lepiej oczyszczają powietrze. Natomiast do pracy z gipsem obowiązkowo należy stosować worki! Suchy gips jaki osiada na filtrze podczas nocy z powietrza pobiera wilgoć przez co skutecznie zakleja (niszczy) filtr.
 • Czy odkurzacz ma możliwość współpracy z elektronarzędziem? Czy włączenie elektronarzędzia powoduje automatyczne włączenie odkurzacza i czy poi wyłączeniu elektronarzędzia odkurzacz jeszcze przez chwilę odsysa urobek?
 • Czy odkurzacz posiada dostatecznie długi przewód zasilający (nie musimy biegać z przedłużaczami) oraz czy posiada gniazdo do którego możemy wpiąć elektronarzędzie? Warto zastanowić się również czy posiada funkcję łagodnego rozruchu. Łatwo zdarzyć się może, iż odkurzacz współpracujący z dużym elektronarzędziem powoduje podczas startu przeciążenie instalacji elektrycznej, a co za tym idzie zadziałanie bezpieczników.
 • Przy pracy z pyłem drewnianym należy stosować odkurzacze które są do tego celu przeznaczone. Takie odkurzacze posiadają odprowadzenie ładunków elektrostatycznych. Podczas odkurzania pył jaki przepływa przez elementy odkurzacza wytwarza ładunki elektrostatyczne osadzające się na częściach odkurzacza. W pewnych okolicznościach następuje iskrzenie pomiędzy naładowanymi częściami. Pojawiająca się iskra może spowodować wybuch pyłu drewna jaki znajduje się w komorze odkurzacza lub w rurze ssącej. Jest to bardzo ważne zagadnienie.
 • W końcu powinien mieć łatwo dostępne części zamienne np. końcówki ssące, wąż, filtry, koła, itp.

Dobrze wybrany odkurzacz przemysłowy odda nam nieocenione usługi w czasie pracy oraz w pracach domowych. Jest niezastąpiony podczas sprzątania samochodu, garażu, piwnicy. Jeśli może odsysać wodę przyda się przy odetkaniu zatkanego zlewu, odessaniu rozlanej wody czy wypompowaniu wody. Docenią go również akwaryści, ponieważ po wyjęciu z akwarium osprzętu, rybek i roślinek za pomocą odkurzacza można odessać starą wodę wraz z znajdującym się na dnie żwirkiem czy piaskiem (o mule nie wspomnę). Następnie można wyciągnąć z pojemnika żwirek wypłukać i wstawić do akwarium.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane