Zastosowanie odkurzacza ogrodowego powinno nam ułatwić i przyspieszyć wykonywanie prac porządkowych w ogrodzie. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy wybierany sprzęt posiada rozwiązania funkcjonalne, które przyczynią się do ułatwienia nam pracy.

Kup w Narzedzia.pl
Dmuchawa do liści Ryobi RBV3000CESV
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
335
373,99
768
373,99
Odkurzacz ogrodowy BlackDecker GW3030
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
wtorek
411

Elektryczny czy spalinowy odkurzacz do liści?

Zacznijmy od najczęstszego dylematu, jaki pojawia się przy zakupie odkurzacza ogrodowego. Jeżeli nie mamy na działce dostępu do źródła prądu, to w zasadzie nie mamy problemu - kupujemy odkurzacz z silnikiem spalinowym. Właścicielom większych posesji również zalecamy urządzenia spalinowe, gdyż lawirowanie z długim kablem pomiędzy drzewami i krzewami jest kłopotliwe. Poza tym należy pamiętać, że użycie długiego kabla zasilającego wiąże się ze spadkiem mocy. Odkurzacze spalinowe oprócz zalet, mają też swoje wady. Silniki spalinowe wymagają częstszej konserwacji, emitują spaliny, a ponadto pracują dosyć głośno.

Do niewielkich ogrodów przydomowych radzimy zakup odkurzacza elektrycznego. Pracuje on znacznie ciszej, jest łatwiejszy w eksploatacji i prawie nie wymaga konserwacji, co jest ogromną zaletą przy użyciu amatorskim.

Odkurzacz do liści

Odkurzac do liści - zwróć uwagę na moc silnika

Moc jest najistotniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza do liści. Musi ona być dopasowana do powierzchni ogrodu. Im większa moc odkurzacza, tym szybciej zasysa, a tym samym w mgnieniu oka pozwala zakończysz pracę. Możemy zatem przyjąć zasadę, że im większy ogród, tym większą moc musi mieć kupowany odkurzacz.

Większą moc mają z reguły odkurzacze spalinowe. Jeśli zdecydujesz się na odkurzacz elektryczny, powinieneś zwróć uwagę czy ma on przeciążeniowy wyłącznik termiczny, ponieważ brak takiego zabezpieczenia sprawia, że pracę ze sprzętem o małej mocy (ok. 650W) będzie trzeba, co jakiś czas przerywać. W innym wypadku może nastąpić przegrzanie silnika, a nawet spalenie.  

Odkurzacz do liści

Masa urządzenia, czyli żeby odkurzacz nie był za ciężki

Waga odkurzacza jest kolejnym parametrem, który warto porównać. Komfort pracy z odkurzaczem jest z dużym stopniu uzależniony od jego masy. Większość modeli przystosowana jest do noszenia na ramieniu za pomocą pasa, szelek lub prowadzenia dyszy na rolce. Masa odkurzaczy dla amatorów prac ogrodowych waha się w granicach ok. 3-6kg. Modele do profesjonalnego użytku są cięższe – ok. 10kg. Tego rodzaju urządzania posiadają koła lub zostały przystosowane do noszenia na plecach. Warto zatem wybrać odkurzacz jak najlżejszy, by zbytnio się nie męczyć.  

Pojemność worka odkurzacza do liści

Warto zaznaczyć, że wpływ na masę odkurzacza ma pojemność worka na liście i inne odpadki. Zasadniczo waha się od 25-70l. Oczywiście im jest mniejsza, tym lżejszy będzie odkurzacz, ale częściej trzeba będzie przerywać pracę na usunięcie zebranego materiału. Dlatego polecamy modele ze średnią objętością worka – ok. 40-45l. Dzięki temu będziemy mogli pracować przez dłuższy czas bez konieczności opróżniania worka, przy zachowaniu optymalnej wagi odkurzacza. Pozwala to także swobodnie się poruszać i manewrować pomiędzy drzewami czy krzewami. Co istotne, aby opróżnianie worka było jak najprostsze, dobrze jest jeżeli od dołu można go rozpiąć suwakiem.

Odkurzacz do liści

Dodatkowym udogodnieniem będzie funkcja rozdrabniania zbieranych odpadków dzięki czemu zmniejszymy ich objętość nawet 10-krotnie. Wpływa to na wagę urządzenia i rzadsze przerwy na opróżnienie worka. Ponadto, zyskujemy materiał, który szybciej przerobimy na kompost.

Funkcja dmuchawy - czyli odkurzacz 2 w 1

Obecnie większość dostępnych na rynku odkurzaczy do liści ma też funkcję dmuchawy. W odkurzaczach o mniejszej mocy zmiana trybu nie stanowi żadnego problemu. Wystarczy przestawić dźwignię bądź przemontować urządzenia. Odkurzacze profesjonalne o większej mocy wymagają zdjęcia worka i zainstalowania w jego miejsce rury do wydmuchiwania strumienia powietrza, a także założenia pokrywy na otwór wlotowy.

Przemontowanie urządzenia nie jest więc trudne, a zyskujemy dodatkową funkcję – dmuchawa pozwala na skuteczne i szybkie zmiatanie liści i odpadków, nawet z miejsc do których trudno jest dotrzeć odkurzaczem. Dmuchawa do liści pozwala dodatkowo uprzątnąć ogród w krótkim czasie po opadach deszczu. Większość odkurzaczy nie jest przystosowana do zasysania mokrych liści. Zdmuchiwanie ich na stertę wstępnie je osuszy, dzięki czemu będzie można je później łatwo uprzątnąć.

Odkurzacz do liści

Bezpieczeństwo używania odkurzacza do liści

Bezpieczny włącznik/wyłącznik jest kolejnym istotnym elementem. Siła ssąca większości odkurzaczy jest na tyle duża, że przez chwilę nieuwagi mogą wciągnąć coś, czego byśmy nie chcieli... To praktycznym rozwiązanie gwarantuje absolutne bezpieczeństwo. Wystarczy, że przestajemy naciskać i odkurzacz zostaje unieruchomiony. To daje też gwarancję, że przez zapomnienie nie odłożymy urządzenia włączonego.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
  • Administrator Narzedzia.pl 2020-01-07

    Słusznie Pan zauważył, że w przypadku narzędzi akumulatorowych nie podaje się mocy, a zwraca się uwagę na napięcie i pojemność akumulatora. Napięcie na poziomie 18V to już praktycznie standard, który najczęściej spotykamy w narzędziach akumulatorowych. Zapewnia ono przyzwoitą efektywność. Jeśli chodzi o czas pracy akumulatora, to nie będziemy oryginalni, pisząc, że trudno to zmierzyć. Na czas pracy baterii mają bowiem wpływ różne czynniki, np. rodzaj zbieranych zanieczyszczeń (czy będą to lekkie, suche liście czy nieco cięższe, wilgotne), temperatura otoczenia w jakiej używany jest sprzęt itp. Ważne parametry, na które też należy zwrócić uwagę to przepływ powietrza wyrażany najczęściej w km/h i wydajność w l/min. Dopiero wszystkie te parametry dają pełen obraz o urządzeniu.

  • Marcin 2020-01-06

    Napisali Państwo o mocy odkurzacza, by zwrócić uwagę na to, by była ona większa niż 650W, ale co w przypadku urządzenia akumulatorowego? Np. Ryobi OBV18? Tu nie wiemy jaka jest moc i czy takie urządzenie jest wystarczająco wydajne. Zwłaszcza nie wiadomo na jak długo wystarcza akumulator, powiedzmy 2Ah? Pozdrawiam i dziękuję z góry za wyczerpującą odpowiedź.

  • antek 2014-09-11

    jak zamawiać to tylko dmuchawy do liści stiga. sprzęt na lata, a taka inwestycja jest najlepsza.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane