Większość z nas miała na pewno okazję używać miary czy poziomnicy podczas prac domowych. A czy używaliście kiedyś dalmierza, lasera albo kamery inspekcyjnej? Jeśli tak, to znaczy, że już wiecie, co kryje się pod określeniem nowoczesne narzędzia pomiarowe. Jeśli nie, to dobra okazja, aby poznać tę gamę produktów. Na przykładzie kilku narzędzi marki Bosch, której oferta jest dość rozbudowana w tym zakresie, pokażemy, do czego narzędzia pomiarowe przydadzą się Wam na co dzień.

Kup w Narzedzia.pl
Laser krzyżowy Bosch Quigo III
dostępne
5 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
237,99
Kamera inspekcyjna Bosch UniversalInspect
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
środa
404,99
Wykrywacz Bosch UniversalDetect
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
środa
387,99
Dalmierz laserowy Bosch PLR 30C
dostawa
wysyłka
8-11 dni
309
575

Jak szybko policzyć, ile farby potrzebuję na pomalowanie pokoju?

Odświeżamy mieszkanie i decydujemy się na pomalowanie ścian w pomieszczeniach. Mniej więcej wiemy, ile będziemy potrzebować farby, żeby nie trzeba było dwa razy chodzić do sklepu, ale zawsze warto sobie to dodatkowo wyliczyć. Pomoże nam w tym… dalmierz laserowy. Na rynku znajdziemy dalmierze, które mają wiele praktycznych funkcji, np. dalmierz cyfrowy PLR 30 C Bosch umożliwia obliczanie powierzchni i kubatur, dodawanie, odejmowanie, pomiar ciągły i pomiar długości. W przypadku obliczania, ile farby będziemy potrzebować, wykorzystujemy oczywiście funkcję obliczania powierzchni. Wystarczy zmierzyć długość i szerokość ściany, żeby urządzenie automatycznie przeliczyło podane wymiary, które pokazują nam się na wyświetlaczu. Powierzchnie poszczególnych ścian możemy także sumować. Uzyskane metry kwadratowe wystarczy odnieść do wartości podawanych przez producentów farb i wybrać odpowiednią pojemność. Fajnym rozwiązaniem w modelu PLR 30 C jest też współpraca z aplikacją Measure&Go, dzięki której możemy przesyłać dokonane pomiary na smartfon czy tablet za pomocą Bluetooth.

Dalmierz laserowy PRL 30 C

Podczas malowania ścian możesz zamienić pędzel na: system natryskowy

Jak precyzyjnie i bezpiecznie powiesić szafki, lustro czy obraz?

Tutaj z pomocą przyjdą nam: laser krzyżowy oraz wykrywacz, zwany też detektorem. Zanim zabierzemy się za wyznaczanie pionu i poziomu za pomocą lasera, warto sprawdzić, czy w miejscu, gdzie będziemy montować dany element, nie ma czegoś, co moglibyśmy uszkodzić, np. przewodów pod napięciem. W zlokalizowaniu przewodów pomoże nam detektor. W zależności od modelu urządzenia to może przydać się nie tylko przy szukaniu przewodów, ale też metalu i drewna. Przykładowym modelem jest wykrywacz UniversalDetect Bosch, który służy do wykrywania przewodów pod napięciem, metalu i elementów drewnianych. Odpowiednio dobrana sygnalizacja informuje nas, jaki obiekt został wykryty. Jak już sprawdziliśmy powierzchnię i uznaliśmy, że wiercenie będzie bezpieczne, możemy wyznaczyć pion i poziom naszej ściany, aby nasz montaż był precyzyjny. Do wyznaczania poziomu i pionu możemy użyć laser krzyżowego, który emituje dwie wiązki lasera widoczne na ścianie. Warto też w tym przypadku pomyśleć o statywie, który dodatkowo ułatwi nam pomiary na wysokości. Często możemy kupić laser już w zestawie ze statywem, np. laser krzyżowy PLL 360.  

Wykrywacz UniversalDetect

W pracach montażowych niezbędna okaże się: wiertarko-wkrętarka

Jak równo ułożyć płytki w łazience czy w kuchni?

Układanie płytek to nie taka prosta sprawa i w zasadzie najlepiej zlecić to fachowcowi. Jednak jeśli czujemy się na siłach i chcemy sami podjąć się tego zadania, możemy wspomóc się laserem do układania płytek PLT 2 Bosch. To urządzenie jest zaprojektowane specjalnie do wyznaczania linii, które ułatwią nam precyzyjne układanie płytek podłogowych oraz ściennych. Opcjonalnie można je wykorzystać przy wieszaniu obrazów/szafek w jednej linii czy układaniu paneli. Laser PLT 2 posiada trzy wbudowane libelki, dzięki którym ustawimy optymalną pozycję do układania płytek w układzie prostym lub po przekątnej.

Laser do układania płytek  PLT 2Układanie płytek wiąże się często z ich docinaniem, dlatego miej pod ręką: przecinarkę do płytek

Jak sprawdzić czy odpływ jest zapchany?

Kontrola rur, odpływów i innych trudno dostępnych miejsc to zadanie dla wszędobylskiej kamery inspekcyjnej, np. UniversalInspect Bosch. To urządzenie posiada giętki przewód o długości 95cm z kamerą o średnicy głowicy 8mm, który wprowadzamy do rury, aby zobaczyć co znajduje się w środku. W pamięci urządzenia można przechowywać do 8 zdjęć. Jest też możliwość zainstalowania karty micro SD o pojemności od 4 do 32GB.  Kamera posiada także funkcję powiększania zdjęć oraz obracania obrazu o 180 stopni. Jest też opcja ustawienia czarno-białego obrazu (tryb monochromatyczny), aby uzyskać większy kontrast.

Kamera inspekcyjna UniversalInspectDo odkręcania rur przyda się: klucz nastawny do rur

Jak sprawdzić działanie ogrzewania podłogowego, wykryć mostki cieplne i miejsca zagrożone pleśnią?

W kwestiach związanych z pomiarem temperatury pomoże nam detektor termiczny, np. PTD1 Bosch. Urządzenie to jest przystosowane do pomiarów temperatury powierzchni, temperatury otoczenia oraz temperatury sprzyjającej pleśni. W trybie pomiaru temperatury powierzchni możemy sprawdzić działanie grzejników, ogrzewania podłogowego czy wnętrze lodówki. W trybie temperatury otoczenia możemy zbadać, czy w naszym domu/mieszkaniu występują mostki cieplne, które sygnalizują, że pomieszczenia są nieprawidłowo izolowane. W trybie temperatury sprzyjającej pleśni urządzenie mierzy temperaturę otoczenia oraz względną wilgotność powietrza, a z uzyskanych wyników oblicza temperaturę punktu rosy. Mierzona jest także temperatura powierzchni. Następnie temperatura punktu rosy jest porównywana z temperaturą powierzchni. Jeżeli temperatura powierzchni będzie niższa niż temperatura punktu rosy, to woda zacznie się skraplać na tej powierzchni, a to może doprowadzić do powstania i rozwoju pleśni.  Dokonując tego pomiaru należy pamiętać, że urządzenie nie jest w stanie wykryć zarodników pleśni. Może jedynie wykazać, że w warunkach podobnych do dokonanych pomiarów może dojść do rozwoju pleśni.

Detektor termiczny PTD 1

Przygotowujesz się do odbioru mieszkania od dewolepera? Detektor termiczny może okazać się bardzo przydatny.

Podsumowanie

Pokrótce przybliżyliśmy do czego mogą się przydać narzędzia pomiarowe. Możliwości jest jednak znacznie więcej. Warto pomyśleć o zaopatrzeniu się w tego rodzaju urządzenia, aby prace, które musimy wykonać w domu były dla nas przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. I nie bójmy się, że nie poradzimy sobie z obsługą danego narzędzia. Wystarczy na początek poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z instrukcją obsługi, sposobem działania danego urządzenia, potestować i jak już to przejdziemy, to obsługiwanie narzędzi pomiarowych nie będzie stanowić dla nas żadnego problemu. Zaoszczędzimy czas, nerwy i nie będziemy musieć też angażować dodatkowych osób, bo większość pomiarów będziemy w stanie wykonać samodzielnie.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane