W styczniu 2002 na rynku polskim pojawią się dwa nowe młoty Boscha: młot kujący GSH 5 E oraz młot udarowo-obrotowy GBH 5-40 DE. Urządzenia będą miały swoją oficjalną premierę podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa Budma w styczniu 2002.

Młoty GBH-40 DE i GSH 5E

Nowe urządzenia Bosch zostały zaprogramowane komputerowo, przy wykorzystaniu techniki symulacji. Dzięki temu można było przetestować żywotność i wydajność wirtualnych prototypów młotów jeszcze w fazie projektowania. Zamknięta obudowa z odlewanego ciśnieniowo aluminium, zintegrowany system smarowania oraz silniki o mocy 1100 W to cechy warunkujące wytrzymałość i o 30% dłuższą żywotność, w porównaniu do innych urządzeń tej klasy. Nowe modele są przydatne przy wykonywaniu prac na budowie, czynnościach remontowych i wyburzeniowych.
Młot udarowo obrotowy Bosch GBH 5-40 DEMłot udarowo-obrotowy GBH 5-40 DE o energii udaru od 2 do 8,5 J to wydajne urządzenie do pracy w betonie. Przy wyłączonej funkcji wiercenia maksymalna energia udaru wzrasta podczas dłutowania do 10 J. Aby optymalnie dopasować urządzenie do wymogów danego zadania i właściwości materiału możliwa jest elektroniczna regulacja energii udaru.

 

Ciekawym rozwiązaniem jest tzw. "pokrętło relatywne" służące regulacji elektronicznej. Przy odłączeniu urządzenia od sieci ustawia się ono automatycznie na najwyższą moc udaru. Rozwiązanie to ma zapobiegać przypadkom, gdy użytkownik przy kolejnym uruchomieniu młota nie mógłby pracować z optymalną mocą na skutek wcześniejszej zmiany ustawienia energii udaru. System "Turbo Power" pozwala na uzyskanie większej energii uderzenia przy przełączeniu młotka z funkcji wiercenia na funkcję kucia.

Ergonomiczny włącznik funkcjonuje w trybie wiercenia jako włącznik czuwakowy, co zwiększa bezpieczeństwo pracy, zaś po wyłączeniu funkcji wiercenia można go zablokować do pracy ciągłej w trybie dłutowania. W przypadku zaklinowania się wiertła czy koronki na zbrojeniu sprzęgło bezpieczeństwa zapewnia odłączenie napędu przenoszonego z silnika na wiertło.

 

Młot kujący GSH 5 E posiada taki sam system sterowania elektronicznego jak młot GBH 5- 40. Maksymalna energia udaru wynosząca 12 J zapewnia optymalną wydajność podczas dłutowania. Dwustopniowy system tłumienia drgań ("Vibration Control") zmniejsza drgania o 50%, umożliwiając niemęczącą pracę.

 

Oba urządzenia zostały wyposażone w system "Vario Lock", dzięki któremu można ustawić dłuto w 12 różnych pozycjach. System „Constant-Electronic" zapewnia utrzymanie stałej ilości udarów niezależnie od obciążenia maszyny (w zakresie mocy elektronarzędzia). O konieczności wymiany szczotek informuje lampka serwisowa, na 8 godzin przed ich całkowitym zużyciem. Wzmocniona włóknem szklanym obudowa z tworzywa sztucznego zapewnia izolację elektryczną i termiczną użytkownika. Dodatkowo amortyzuje upadki urządzenia z dużej wysokości. Duży uchwyt główny i regulowana rękojeść pomocnicza pozwalają na wygodne operowanie maszyną. Zoptymalizowane uszczelnienie układu pneumatycznego gwarantuje ochronę mechanizmu przed wnikaniem kurzu oraz odpływem smaru, zapewniając tym samym długą żywotność urządzenia.

* Pola wymagane
Dodaj komentarz