W marcu na rynku polskim pojawiły się nowe kosiarki rotacyjne Boscha. Ich silnik pracuje z prędkością 18 tysięcy obrotów na minutę, czyli prędkością obrotową, jaką znamy z silników bolidów Formuły 1. Dzięki temu urządzenia radzą sobie również z cięciem grubej i wilgotnej trawy.

Wprowadzona na rynek seria kosiarek Bosch obejmuje trzy modele: Rotak 32, Rotak 34 i Rotak 34 C. Nowością jest innowacyjny system napędu PowerDrive. Dzięki koncepcji napędu niebezpośredniego silnik osiąga 18000 obrotów, które przekładnia redukuje do prędkości obrotowej noży, wynoszącej 3600 lub 3700. W efekcie daje to wysoki moment obrotowy, co uniemożliwia „dławienie się” silnika, charakterystyczne dla dużego obciążenia.

Przy tym system PowerDrive zużywa mniej prądu niż urządzenia z napędem bezpośrednim. W modelach Rotak 34 i Rotak 34 C silnik posiada 1200 W mocy, a moment obrotowy wynosi 18 Nm. Kosiarka Rotak 32 została wyposażona w silnik o mocy 850 W, a jej moment obrotowy jest równy 9 Nm.

Zalety kosiarek Rotak

Zabezpieczenie elektroniczne chroni silnik przed przegrzaniem. Wbudowane sprzęgło poślizgowe zabezpiecza noże przed uszkodzeniem, w razie kontaktu z twardymi przeszkodami, jak np. kamienie lub korzenie. Sprzęgło odłącza jednostkę tnącą tuż przed odłączeniem jednostki napędowej.
kosiarka rotak 32Prędkość obrotowa nowych kosiarek jest o 25% wyższa niż w kosiarkach elektrycznych z napędem bezpośrednim. Przyczynia się to także do lepszego zasysania ściętej trawy do pojemnika - strumień powietrza, który przenosi źdźbła do pojemnika, jest na skutek wibrowania noży aż o 15-20% silniejszy. Ścięta trawa jest dzięki temu mocniej ubijana w pojemniku.

Nowe kosiarki Boscha są wygodne w obsłudze. Duże uchwyty powyżej osi przedniej i na obudowie silnika powodują, że transport urządzenia jest łatwy i bezpieczny. Kosiarki ważą zaledwie 11 kg.

Do koszenia małych i średnich trawników przeznaczony jest model Rotak 32. Szerokość cięcia wynosi 32 cm, a wysokość można regulować w zakresie od 2 do 5 cm. Pojemnik na trawę ma 25 l pojemności.

W przypadku kosiarek Rotak 34 i 34 C szerokość cięcia wynosi 34 cm. Użytkownik ma możliwość wyboru jednej z jedenastu wysokości cięcia w zakresie od 2 do 7 cm. Ścięta trawa jest zbierana do 40 l pojemnika. Model oznaczony symbolem C posiada dodatkowo miękką rękojeść przy uchwycie prowadzącym oraz obiegowy kabłąk przełączający. Wskaźnik na pojemniku sygnalizuje konieczność jego opróżnienia.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane