Plecak survivalowy powinien być niewielki i lekki, dlatego z dużą rozwagą należy wybrać, co powinno się w nim znaleźć. Piła składana do drewna to bezsprzecznie jeden z obowiązkowych sprzętów survivalowca. Do czego przyda się piła składana i jaką kupić?

Kup w Narzedzia.pl
Piła ręczna bushcraftowa Neo 63-120
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
dziś
56,99

Piła składana – do survivalu i ogrodu

Składana piła do drewna jest alternatywą dla ciężkiej siekiery, noża czy scyzoryka, które to nie nadają się do obróbki drewna w trakcie wyprawy bushcraftowej lub survivalowej. O ile scyzoryk lub nóż są konieczne do przygotowywania jedzenia bądź przecinania cienkich rzeczy, to siekiera jest nieporęczna, ciężka i noszenie jej jest kłopotliwe. Piła składana jest niewielka, lekka i co najważniejsze – spełnia podstawową funkcję podczas biwaku albo survivalu, czyli tnie drewno i gałęzie. Przy jej pomocy można przygotować obozowisko, ognisko, zasłonę od dymu, wiatru, a nawet schronienie do odpoczynku i snu. Niezależnie od tego, jak wyprawa jest zaawansowana i ekstremalna, to piła składana do drewna jest po prostu niezastąpiona. Jej zastosowania nie kończą się jednak na survivalu, ponieważ będzie równie przydatna w ogrodzie czy na działce. Wygodę jej użytkowania docenią na pewno zapaleni ogrodnicy w starszym wieku oraz z problemami zdrowotnymi, którzy nie mogą dźwigać ciężkich narzędzi, a wciąż lubią czas spędzany na pracach ogrodowych. Piła składana do drewna przyda się w pielęgnacji krzewów, przycinaniu gałęzi i usuwaniu chwastów.

Piła składana podczas pracy

Czy warto kupić piłę składaną do drewna?

Narzędzie to przyda się niemal każdej osobie, która docenia czas spędzany na łonie natury, lubi wycieczki do lasu, pasjonuje się biwakowaniem, survivalem oraz uprawą przydomowego ogrodu lub działki. Najważniejsze zalety piły składanej to:

  • kompaktowość – piła składana zajmuje mało miejsca, bez problemu zmieści się w każdym ekwipunku.
  • lekkość – modele różnią się ciężarem, jednak cechą charakterystyczną tego narzędzia jest mała waga, przeważnie mniejsza niż 0,5 kg.
  • efektywność – pomimo drobnego rozmiaru i wagi piła składana przetnie nawet grubsze gałęzie, gdyż posiada kilka rzędów ostrzy oraz solidny i trwały brzeszczot.
  • wielofunkcyjność – nie jest przeznaczona wyłącznie do survivalu, warto ją posiadać na wyposażeniu warsztatu, garażu, czy do utrzymania ogrodu.
  • komfort użytkowania – standardem, nawet w niedrogich modelach, jest możliwość blokady brzeszczotu w dwóch pozycjach, co ułatwia wygodne piłowanie w różnych ustawieniach.
  • bezpieczeństwo – piła składana posiada zabezpieczenie przed samoistnym rozłożeniem się oraz powłokę antypoślizgową.
  • ergonomia – większość pił składanych do drewna ma podobny kształt, który sprawia, że narzędzie dobrze leży w dłoni, dopasowuje się do niej i ręka nie męczy się szybko podczas pracy.
  • cena – dobrej jakości modele to koszt ok. 100 zł, a te wysokiej klasy można kupić za 200–300 zł. Nie jest to wygórowana cena w stosunku do tego, że jest to jeden z najważniejszych elementów w ekwipunku survivalowca.

Ognisko i przygotowane piłą składaną drewno

Jaką piłę składaną wybrać?

Wybór odpowiedniej do survivalu i bushcraftu piły powinien być podyktowany przede wszystkim wygodą. Mając niewielki bagaż i tym samym niewiele miejsca w plecaku, nie ma sensu wybierać piły składanej o długim ostrzu. Oczywiście do wypraw w gęste i niebezpieczne puszcze tę kwestię rozpatruje się inaczej, ale jeśli mówimy o amatorskich wypadach, gdzie piła przydaje się do cięcia gałęzi na ognisko lub ewentualnie przygotowania prowizorycznego schronienia – to mały brzeczot będzie wystarczający. Ważne jest również dobre wykonanie i wytrzymałe materiały, np. ostrze ze stali i ergonomiczny uchwyt z zabezpieczeniem antypoślizgowym. Przy wybieraniu odpowiedniego narzędzia, cena nie odgrywa dużej roli, ponieważ wiele docenianych tego typu pił jest dostępnych za mniej niż 100 zł. W naszym sklepie znajdziecie piłę składaną do drewna polskiej marki NEO Tools, dobrą na początek przygody z survivalem. Dodatkową zaletą tego modelu są trzy rzędy zębów, co pozytywnie wpływa na efektywność i szybkość cięcia.

Survival i bushcraft to świetne sposoby na spędzanie wolnego czasu i odpoczynek na łonie natury. Nie zawsze są to w pełni bezpieczne zajęcia, ponieważ zachodzi ryzyko pogorszenia warunków pogodowych czy spotkania dzikich zwierząt, co pośrodku lasu nie wróży niczego dobrego. Tym bardziej warto podchodzić do takich wypraw odpowiedzialnie i być przygotowanym na różne okoliczności. Piły składane do drewna z pewnością są obowiązkowe w ekwipunku, ale narzędzie to wykorzystać można także w pracach ogrodowych i przygotowaniu rodzinnego ogniska.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane