Pilarki tarczowe, nazywane potocznie tarczówkami, przeznaczone są przede wszystkim do prostego cięcia drewna i materiałów drewnopochodnych.

Kup w Narzedzia.pl
Pilarka tarczowa Itamati PowerSystem 18Volt IKS18165-140
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
380,34

Do czego służą i jak działają piły tarczowe? 

Tarczę tnącą z uzębieniem dostosowanym do rodzaju ciętego materiału i wymaganej precyzji przecinania napędza silnik elektryczny o mocy 600-2000 W, poprzez przekładnię zębatą i wrzeciono. Oparcie na ciętym materiale i regulację głębokości zapewnia metalowa stopka.

Podobnie jak i w innych grupach elektronarzędzi, pilarki mogą być przeznaczone do prac dorywczych dla majsterkowiczów lub przystosowane do profesjonalnej pracy po kilka godzin dziennie. Na chwile obecną niektóre renomowane firmy takie jak na przykład Festool albo Metabo oferują na swoje elektronarzędzia 3 lata gwarancji.
Sprzęt profesjonalny ma masywniejszą budowę i zwykle wyższą moc. Kosztuje jednak znacznie więcej - przy podobnej mocy zapłacimy za niego 2-3 razy drożej, tak przed dokonaniem zakupu należało by się zastanowić nad ilością godzin jakie mam przepracować nasze elektronarzędzie.

Do użytku domowego wystarczająca będzie pilarka o mocy 1000-1200 W, umożliwiająca przecinanie materiału o grubości do 50-60 mm, którą w zależności od firmy kupimy za 250-400 zł.
Niektóre pilarki wyposażone są w elektroniczną regulację obrotów, co jest przydatne, gdy zamierzamy przecinać też tworzywa sztuczne i profile aluminiowe .

Większość modeli ma regulowaną stopkę umożliwiającą cięcie skośne pod kątem do 45 st. oraz króciec do podłączenia odkurzacza zasysającego pył powstający przy cięciu.


Przykładowa piła tarczowa i jej parametry

Pilarki sprzedawane są najczęściej łącznie z tarczą tnącą i warto zwrócić uwagę, jaki to rodzaj tarczy, bowiem koszt zakupu dobrej, drobnozębowej piły z nakładkami widiowymi dochodzi czasami do połowy wartości całego urządzenia.

W elektronarzędziach znanych firm zakładane są tarcze widiowe z zębami przystosowanymi do zgrubnego cięcia drewna, ale zdarza się, że montowane bywają droższe tarcze z uzębieniem uniwersalnym. Najtańsze modele mają z reguły tarcze ze zwykłymi zębami, które w zasadzie nadają się tylko do cięcia suchego drewna. Cięcie takie jest mało dokładne i na krawędziach często widoczne są wyrwania po przecięciu.

Niezależnie od standardowego wyposażenia warto zaopatrzyć się w drugą tarczę np. o drobnym uzębieniu przydatną do precyzyjnego cięcia płyt laminowanych czy poprzecznego cięcia desek.

Zgrubne cięcie można wykonać, prowadząc pilarkę wzdłuż zaznaczonej linii lub korzystając z wysuwanego bocznego ogranicznika. Znacznie większą dokładność cięcia umożliwia specjalna prowadnica zamocowana do przecinanego materiału. Prowadzona po takiej szynie pilarka tarczowa tnie idealnie prosto i nie strzępi ciętej krawędzi. Trzeba pamiętać, że na jakość cięcia decydujący wpływ ma rodzaj oraz ostrość tarczy i nastawiona głębokość. Stępione ostrza nie przecinają, a wyrywają materiał, co powoduje zwiększenie oporów pracy i poszarpanie krawędzi. Również zbyt głęboko wysunięta tarcza (prawidłowo ustawiona głębokość odpowiada grubości materiału plus połowa wysokości zęba) twoży zbyt wysoki kont natarcia piły na materiał obrabiany oraz niepotrzebnie obciąża silnik i utrudnia prowadzenie pilarki.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane