Narzędzie wielofunkcyjne, jak sama nazwa wskazuje, to sprzęt przeznaczony do różnych prac. Jak się ma takie narzędzie to można się poczuć trochę jak Inspektor Gadżet. Jesteśmy bowiem przygotowani na każdą ewentualność dzięki różnorodnym końcówkom roboczym. Na przykładzie narzędzia wielofunkcyjnego Graphite 59G020 spróbujemy pokazać, na co stać Inspektora wyposażonego w ten sprzęt.

Kup w Narzedzia.pl
Brzeszczot HSS do metalu, 30mm Graphite 56H006
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
33,99
Stopa szlifierska z rzepem 83x83x83mm Graphite 56H012
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
28,07
Skrobak Graphite 56H058
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
22,39
25,49
Brzeszczot HCS do drewna, 20mm Graphite 56H008
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
30,88
Tarcza półokrągła HCS do drewna, 85mm Graphite 56H002
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
33,90

Jaka praca taka końcówka

Niezaprzeczalnym i głównym plusem narzędzi wielofunkcyjnych jest ich wszechstronność. Możemy nimi wykonywać różne prace pod warunkiem, że dobierzemy odpowiednią końcówkę roboczą. I tutaj przydałoby się trochę więcej zręczności przy wyborze osprzętu niż miał filmowy Gadżet, żebyśmy przypadkiem nie próbowali ciąć rurki metalowej skrobakiem, a brzeszczotem do drewna usuwać kleju do płytek. To tak pół żartem pół serio, ale trzeba pamiętać, że dobrze dobrany osprzęt to połowa sukcesu. Przykładowo w zestawie z narzędziem wielofunkcyjnym Graphite 59G020 mamy 6 wymiennych końcówek do cięcia, szlifowania lub skrobania. No dobrze, to teraz zastanówmy się, co możemy zdziałać tym sprzętem.

Drewno

Zacznijmy od brzeszczotu do drewna. Możemy nim ciąć elementy drewniane więc sprawdzi się on, np. przy docinaniu listewek czy paneli podłogowych. Jeśli układamy panele podłogowe to może zdarzyć się taka sytuacja, że trzeba będzie skrócić ościeżnicę drzwiową, żeby panel się wpasował i wtedy też możemy wykorzystać do tego brzeszczot do cięcia drewna. Dużą zaletą tego rodzaju brzeszczotów jest możliwość cięć wgłębnych, która przydaje się, np. przy wycinaniu otworu w meblach, aby ułatwić dostęp do gniazdka elektrycznego, jeżeli nie mamy możliwości przestawienia mebla. 

Metal

Innym rodzajem brzeszczotu, którym może posłużyć się Inspektor Gadżet będzie ten do metalu. Jeżeli w piwnicy czy w garażu zalegają nam stare deski, które chcielibyśmy wykorzystać, ale przeszkadzają nam wystające w nich gwoździe czy wkręty, to możemy ściąć je równo z powierzchnią deski za pomocą brzeszczotu do metalu. Możemy użyć go także do przycinania rur czy listew aluminiowych. Przy cięciu metalu warto zwrócić uwagę też na to, czy brzeszczot jest przeznaczony do cięcia stali nierdzewnej czy miękkich i nieżelaznych metali. 

Ceramika

Metal i drewno to nie jedyne materiały, które możemy ciąć narzędziem wielofunkcyjnym Graphite. Będzie to też ceramika. Na przykład przy remoncie łazienki, jeśli potrzebujemy wyciąć jakiś mały fragment płytki, to możemy posłużyć się brzeszczotem diamentowym. Multitool (inna nazwa dla narzędzia wielofunkcyjnego) sprawdzi się też przy usuwaniu pojedynczej, zniszczonej płytki, jeśli mamy identyczną na wymianę. Wystarczy wyciąć fugę w obrębie płytki, a następnie wybić płytkę młotkiem. W ten sposób nie uszkodzimy sąsiednich płytek. Na pewno w miejscu usuniętej płytki znajdą się resztki kleju, ale dla narzędzia wielofunkcyjnego to też nie problem. Sięgamy po skrobak i usuwamy pozostałości kleju, przygotowując podłoże pod nową płytkę. Oczyszczanie powierzchni może być potrzebne także w sytuacji, gdy wymieniamy wykładzinę podłogową. Wtedy również możemy zeskrobać pozostałości po zdjętej wykładzinie. 

Farba

Kolejnym obszarem zastosowania narzędzia 59G020 jest szlifowanie. Możemy wykorzystać je przy renowacji mebli ogrodowych, np. gdy chcemy je przemalować. Przy większych powierzchniach, jak na przykład blat stołu, sprawdzi się szlifierka mimośrodowa, ale jeśli mamy do czynienia z wąskimi elementami krzeseł, to narzędzie wielofunkcyjne i mała stopa szlifierska typu delta to duet idealny. Warto zauważyć, że nie bez znaczenia jest tutaj kształt stopy delta. Umożliwia on bowiem szlifowanie powierzchni w narożnikach. 

Narzędzie wielofunkcyjne Graphite 59G020

Czy wiecie, że…

Narzędzie wielofunkcyjne zostało pierwotnie stworzone na potrzeby medyczne. Miało służyć do rozcinania gipsu, który nosimy przy złamaniach. Do takiego zadania potrzebne było narzędzie, które dzięki małej oscylacji nie uszkodzi miękkich i sprężystych materiałów, takich jak ludzka skóra, ale szybko i dokładnie przetnie materiały twarde i kruche. Miało być poręczne, szybkie i jednocześnie delikatne. Sprawdziło się w tej roli i nie tylko, o czym obecnie możemy się przekonać. Szeroki wybór akcesoriów pozwala użytkownikowi wykonać wiele prac. Wymienione przez nas przykłady to kilka wybranych zastosowań, a jest ich o wiele więcej, o czym najlepiej przekonać się w praktyce. 

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane