Sklepów internetowych proponujących zakup (prawie) wszystkich narzędzi i elektronarzędzi, jakich tylko potencjalny klient może sobie zażyczyć jest co niemiara. Jednak jeśli o życzenia klienta chodzi, można wyróżnić produkty, których internauci poszukują w wyszukiwarkach częściej niż innych. Jakie więc urządzenia znajdują się na narzędziowej top liście?

Można by przypuszczać, że po Internecie buszują przede wszystkim ogrodnicy. Najbardziej bowiem pożądanym produktem w branży związanej z narzędziami, domem, ogrodem są kosiarki. Akurat wśród tych urządzeń wybór jest szeroki, zanim jednak się go dokona, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących koszenia.

 

Przede wszystkim, trawniki należy kosić zgodnie z zasadą – regularnie, często i w niewielkim stopniu. Co jeszcze może wpływać na niekorzystny stan trawnika? Zbyt niskie koszenie, w wyniku czego murawa na długi czas traci swój intensywny, zielony kolor, nierównomiernie odrasta, częściej pojawiają się chwasty.


Trawnik należy kosić gdy jest suchy, czyli przed podlewaniem lub spodziewanym deszczem. Gdy trawa jest mokra, koszenie wymaga więcej wysiłku i trudniejsze staje się zbieranie tego, co ścięte. Wzrasta także ryzyko infekcji – może dochodzić do porażania traw np. chorobami grzybowymi.

Co więcej, częstotliwość koszenia oraz wymagana wysokość murawy zależą od rodzaju trawnika i sposobu jego wykorzystania, a także od pory roku, warunków atmosferycznych i innych prac pielęgnacyjnych prowadzonych na trawniku.

 

Odwiedź dział "Dom i ogród" w sklepie narzedzia.pl

 

Tuż za kosiarkami znalazły się narzędzia dla prawdziwych twardzieli – szlifierki. Podstawowym kryterium doboru szlifierki jest jej zastosowanie. Wszystkie łączy to, że nadają przedmiotom oczekiwane przez użytkownika kształty, wymiary. Jednak inne urządzenie będzie niezbędne do użytku indywidualnego – domowego, inne do zakładowego. Jedne szlifierki sprawdzają się lepiej na małych powierzchniach, inne – większych. Internauci najczęściej poszukują szlifierek kątowych. Mniejsze z tych urządzeń operują na wyższych prędkościach – szlifierka 115 mm wykonuje 10 000 obrotów na minutę, podczas gdy duża 230 mm maszyna wykona ich w tym samym czasie tylko 6 500. Właśnie ze względu na działanie na większych prędkościach, mniejsze urządzenia mają tendencję do szybszego zużywania się, chociaż z drugiej strony – są tańsze.

W zależności od modelu,
szlifierki kątowe działają z mocą od 110 do 230 woltów. Te 110-woltowe przeznaczone są, ze względów bezpieczeństwa, do stosowania razem z transformatorem obniżającym napięcie. Dostępne są także pneumatyczne i bezprzewodowe szlifierki kątowe.

Przeciętna moc znamionowa
szlifierek kątowych to od 500 do ponad 2500 watów – im wyższa moc, tym silniejsza szlifierka. Im większa szlifierka, tym większa moc.

 

Każde tego typu urządzenie powinno mieć:

> rękojeść boczną – zazwyczaj przymocowaną za pomocą śruby, z lewej lub prawej strony urządzenia – w zależności od tego, którą ręką operuje użytkownik;

> blokadę wrzeciona – aby zablokować wrzeciono podczas zmieniania tarczy;

> „dead man's switch” - w polskim, mniej przerażającym i niedosłownym tłumaczeniu (bo dosłownie to „trupi wyłącznik”) - to po prostu wyłącznik bezpieczeństwa – służy on do natychmiastowego wyłączenia groźnego urządzenia, by nie wyrządziło ono użytkownikowi żadnej krzywdy.


Warto również zwrócić uwagę na:

> uchwyty zwalniające – co sprawi, że praca ze szlifierką będzie choć trochę mniej męcząca;
> sprzęgło bezpieczeństwa – zmniejsza ono przenoszony na operatora moment obrotowy w przypadku zakleszczenia się ściernicy;

> „miękki start” - zmniejszy „kopa” przy pierwszym podłączeniu do sieci.

 

Poszukaj szlifierek w sklepie internetowym narzedzia.pl

 

Równie popularne, jak szlifierki są kosy, czyli znów powracamy do ogrodu i prac z nim związanych. Kosy zaczynają odważnie rywalizować z kosiarkami o miano najlepszego narzędzia do cięcia trawy. Urządzenia te przydają się w sadach, winnicach, kiedy ich właściciele chcą odejść od używania pestycydów. Kosą bez problemu dotrze się do nisko wiszących gałęzi (zwłaszcza gatunków krzewów karłowatych), by oczyścić je z odrostów i zniechęcić nornice. Z tym urządzeniem do drzewa można podejść bliżej, łatwiej i bezpieczniej niż np. z kosiarką.

 

Kolejna bardzo ważna zaleta: urządzenie to jest tańsze niż kosiarka. Cena najdroższych kos akumulatorowych to ok. 3500 zł, najtańszej podkaszarki – 80 zł. Natomiast kosiarki kosztują od 250 zł (kosiarka elektryczna) do prawie 9000 zł (robot koszący).

 

Zajrzyj do działu "Dom i ogród" w sklepie narzedzia.pl

 

Co mamy dalej? Drabiny, najczęściej potrzebne do prostych domowych prac remontowych i obowiązków takich, jak przedświąteczne wieszanie świeżo wypranych firan. Wyróżniamy kilka rodzajów tego urządzenia: wygodną drabinę rozstawną, wolnostojącą. Istnieją modele umożliwiające wejście z jednej bądź z dwóch stron. Dobrej jakości produkt powinien być skonstruowany z nitowanych połączeń między stopniami a podłużnicami oraz mieć antypoślizgowe stopki na podłużnice, zapewniające bezpieczne rozstawienie. Przed zakupem warto sprawdzić, czy drabina jest stabilna. Powierzchnia schodków powinna być odpowiednio duża, a konstrukcja – umożliwiać wygodną pracę. Warto również zwrócić uwagę, czy stopnie wyłożone są okładziną zabezpieczającą. Drabiny rozstawne łatwo się transportuje, są poręczne. Niektóre posiadają dwa pasy zabezpieczające, są też takie, które pełnią funkcje dwóch złożonych drabin przystawnych. Aby się nie zawieść po zakupie, trzeba wybrać drabinę odpowiedniej wysokości. Te rozstawne są idealne do prac wewnątrz domu.

 

Ciekawym urządzeniem jest drabina przegubowa. Właśnie ze względu na swą przegubową konstrukcję, ma ona wiele zastosowań. Te, które składają się z czterech części, można wykorzystać jako drabinę przystawną, wolnostojącą, a nawet jako pomost roboczy. Firma KRAUSE opatentowała zapadkowy przegub bezpieczeństwa, który można obsługiwać jedną ręką, co umożliwia szybkie korzystanie ze sprzętu w niego wyposażonego. Jak w przypadku drabin rozstawnych, tak i rozstawne powinny mieć zamontowane antypoślizgowe stopki dolne podłużnic, a same podłużnice wzmocnione w najbardziej obciążonych miejscach. Tego rodzaju urządzenia służą do pracy na niewielkich wysokościach, jednak są w ich obrębie bardzo wszechstronne.

Drabiny teleskopowe dzielą się na dwa rodzaje: takie, w których podłużnice nachodzą na siebie lub chowają się w sobie. Dostosowują się do różnych warunków (schody, nierówności) dzięki rozsuwaniu szczebel po szczeblu i możliwości wysuwania nóżek. Również tutaj warto zwrócić uwagę na antypoślizgowe stopki. Specyficzne właściwości sprawiają, że urządzenie można składać i przenosić bez problemu.

 

Wygodnym rozwiązaniem jest wyposażenie się w rusztowanie drabinowe do pracy na małych wysokościach. I je można do woli przeobrażać: w drabinę przystawną – jedno- lub dwuczęściową, w drabinę rozstawną. Jest jednak pewne ograniczenie – pomostu nie wolno rozstawiać powyżej 1m – wtedy wymagane są bowiem dodatkowe zabezpieczenia.

 

Wybierz odpowiednią drabinę w sklepie narzedzia.pl

 

W obawie przed nagłą awarią lub specjalnie do miejsc, w których będziemy pracować, a w których dostępu do zasilania nie ma, poszukujemy agregatów prądotwórczych.

 

Wybierając agregat, zacznij od określenia wymaganej mocy elektrycznej. Informacja o modelu urządzenia i poborze prądu jest na nim umieszczona. Przykładowo, szlifierka podwójna może potrzebować 4A, natomiast piła tarczowa 5-6 amperów.


Bez względu na to, ile dane urządzenie pobiera prądu, należy dodać do tego jeszcze 30 procent. To dlatego, że silniki elektryczne potrzebują więcej mocy, aby wystartować niż by działanie utrzymać.

Głównym czynnikiem, jaki biorą pod uwagę potencjalni nabywcy
agregatu, jest nawet nie model i marka, a poziom hałasu, jaki on generuje. Na każdym urządzeniu oznaczona jest ilość produkowanych decybeli. O każde 10 jednostek hałas wzrasta dziesięciokrotnie. I tak, urządzenie, które wytwarza 70 dB, działa dziesięć razy głośniej niż to wytwarzające 60 dB.

Agregaty określa się zarówno w watach, jak i amperach. Żeby się w tym za bardzo nie pogubić, warto zapamiętać, że 7,1 ampera to 100 watów, 8 amperów to około 1000 watów, a 16 amperów – 2000 watów. Kilowat (kW) to tysiąc watów. Dla większości majsterkowiczów 700 lub 1000 W będzie wystarczające, dla większych elektronarzędzi potrzeba będzie 2kW.

 


Jaki agregat prądotwórczy wybrać? Zobacz w sklepie narzedzia.pl

 

 

I tak właśnie wygląda pierwsza część najbardziej pożądanych przez Internautów narzędzi.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane